برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۸۹/۰۳/۲۹

گزارش هفتگی از ایران از دیدگاه استراتژیک بی خشونت.

به نام هویت انسانی

شنبه، 29 خرداد ۱۳۸۹

مروری به اخبار هفته...

1. پس از درخواست آقایان موسوی و کروبی برای راه پیمایی سکوت در روز شنبه 22 خرداد، سالگرد انتخابات، طی نامه ای این دو نفر راه پیمایی را لغو شده اعلام کردند، اما مردم را به ابراز مخالفت از راه های کم هزینه تر دعوت کردند.

2. "کمیته اجرایی مقاومت مدنی مردم ایران" (کاما) مردم را به سه آکسیون دعوت کرد:

اول- سر دادن شعار "الله اکبر" بر سر بام ها، جمعه و شنبه 21 و 22 خرداد، ساعت 10 شب.

دوم- راهپیمایی پراکنده در میادین مهم و تمام نقاط تهران و سایر شهرها در روز شنبه 22 خرداد از ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر.

سوم- اعتصاب و یا کم کاری صبح روز شنبه، 22 خرداد.

3. جمعه و شنبه شب، صدای "الله اکبر" از تمام نقاط شهر تهران به گوش رسید. همچنین از شهرهای مشهد، اصفهان، اهواز، رشت، قزوین و شیراز فریاد "الله اکبر" گزارش شده است.

4. روز شنبه، صبح از تهران گزارش رسید که خیابان ها به طرز محسوسی خلوت بود و هرکس که کار جدی نداشت از خانه بیرون نیامد. اما از عصر به بعد به تدریج مردم به خیابان ها آمدند. ایرانیان خارج از کشور هم در 28 شهر جهان تظاهرات برگزار کردند.

5. از ساعت 5 بعداز ظهر به بعد، مردم در اطراف میادین راه آهن، هفت حوض، سعادت آباد، ونک، هفت تیر، ولی عصر و انقلاب و همین طور مسیر میدان امام حسین به آزادی شروع به تجمع کردند. نیروهای حکومت هم در تمام این میادین و به خصوص مسیر امام حسین به آزادی مستقر بودند. نکته جالب این است که لباس شخصی ها اکثراً کم سن و سال و از شهرها و دهات دور افتاده به تهران آورده شده بودند و به شدت هم با خشونت برخورد می کردند. مردم در عصر روز شنبه غیر از این مناطق در بسیاری از نقاط دیگر شهر هم حضور داشتند و در واقع راه پیمایی پراکنده در تمام سطح شهر برگزار شد. همین طور از شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، قزوین، رشت و سنندج هم گزارش های راه پیمایی پراکنده دریافت شد. در رشت، فعالین از شهرهای کوچک تر استان گیلان همگی به رشت آمدند و مشترک با مردم رشت به خیابان ها آمدند. مقامات حکومتی از دستگیری 91 نفر خبر داده اند، اما مجموعه فعالین حقوق بشر رقم واقعی را 900 نفر ذکر کرده است.

6. خانم کلینتون، وزیرخارجه آمریکا، در مصاحبه مطبوعاتی رژیم ایران را مخلوطی از تقلب و سرکوب نامید و بر حمایت از مردم ایران تأکید کرد.

7. خانم سامانتا پاور، مشاور آقای اوباما، پیام رئیس جمهوری آمریکا را در بنیاد ملی دموکراسی (ند) قرائت کرد. در این پیام آمده که "شجاعت مردم ایران الگویی برای همه ما است و ما را به چالش می کشد تا تاریخ را به سمت عدالت هدایت کند."

8. تلویزیون سی ان ان و بی بی سی جهانی اخبار تظاهرات مردم را منعکس کردند.

9. روزنامه واشنگتن پست در سر مقاله روز شنبه خود تأکید کرد که کابینه آقای اوباما باید از جنبش سبز و حرکت آزادی خواهی مردم ایران حمایت نماید.

10. خانم سوزان رایس، رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه با رادیوی ملی عمومی در آمریکا (ان پی آر) گفت که اکثریت مردم ایران از این رژیم سرخورده هستند و دنبال حکومت دموکراتیک و آزاد می گردند. ایشان در مورد حمله نظامی هم گفت که هنوز گزینه روی میز است.

11. آقای پوتین، نخست وزیر روسیه در فرانسه اعلام کرد که فروش سیستم های موشکی اس-300 به ایران به دلیل قطع نامه تحریم جدید شورای امنیت سازمان ملل منتفی است. فروش این سیستم های پیشرفته دفاع موشکی به ایران مورد اعتراض شدید اسرائیل بود.

12. سرگرد ترکمان از قسمت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از ایران فرار کرده و به ترکیه آمده است. در مصاحبه با روزنامه گاردین که فیلم آن هم روی وب سایت گاردین قرار دارد گفت که رژیم در روز عاشورا در آستانه سقوط قرار گرفت و هواپیما هم آماده شده بود تا آقای خامنه ای و احمدی نژاد را به سوریه منتقل کند.

13. در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، هیئت نمایندگی ایران به ریاست آقای جواد لاریجانی مدعی شد که در ایران شکنجه نداریم و ایران بهترین دموکراسی در منطقه است که باعث خنده حضار شد.

14. جمعی از شخصیت های جهانی، از جمله آقای واسلاو هاول، رئیس جمهور قبلی چک، دو تن از برندگان جایزه صلح نوبل به همراه خانم عبادی از ایران و هنرمندان سرشناس با امضای نامه ای سرکوب های حکومت ایران را محکوم کرده و خواهان آزادی زندانیان سیاسی شدند. همین طور در ژنو، 56 کشور دنیا با امضای نامه ای، نقض حقوق بشر و سرکوب در ایران را محکوم کردند. هیئت نمایندگی ایران کوشید تا از قرائت این نامه جلوگیری کند و موفق نشد. کشورهای چین، ونزوئلا، کوبا، سودان و کره شمالی از ایران حمایت کردند.

15. آقای خامنه ای، سفری محرمانه به قم کرد و پس از آن تخته روی قبر آقای منتظری را که مشخصات ایشان روی آن بود برداشتند. همچنین آقای کروبی به قم سفر کرد و با آقای صانعی و خانواده های منتظری دیدار کرد. جمعی از طلاب که بیشتر از مدرسه های آقای مصباح یزدی بودند با حمایت نیروهای انتظامی به همراه جمعی لباس شخصی به منزل آقای صانعی حمله کردند و شیشه های آن را شکستند. همچنین به منزل مرحوم آقای منتظری نیز حمله کردند و داخل دفتر ایشان شده و وسائل را شکستند. دادگاه ویژه روحانیت قم هم پس از آن حکم برای پلمب کردن و تعطیل دفتر آقای منتظری صادر کرد.

16. آقای احمدی نژاد در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران از برخورد نیروهای انتظامی با زنان بدحجاب در خیابان ها انتقاد کرد و گفت این برخوردها هیچ ربطی به دولت ندارد. چون نیروی انتظامی زیر نظر رهبری است، بسیاری این صحبت ها را انتقاد از رهبری نامیدند و روزنامه کیهان و سایت های حکومتی به شدت به آقای احمدی نژاد حمله کردند.

17. دانشجویان دانشگاه تهران در سالگرد 24 خرداد، روز حمله به خوابگاه دانشگاه تهران، از دانشکده فنی حرکت کردند و در خیابان های داخل دانشگاه تا در ورودی راه پیمایی کرده و شعار دادند. عناصری از حکومت شروع به فیلم برداری از دانشجویان کردند که با شعارهای متقابل و عکس العمل دانشجویان مواجه شدند.

18. خانواده سه قربانی جنبش سبز در 25 خرداد سال گذشته در سالگرد این سه قربانی (سهراب اعرابی، محرم چگینی و علی حسن پور) مراسمی بر سر مزار آن ها در بهشت زهرا برگزار کردند و جمع زیادی از مردم هم به آن ها پیوستند. نیروهای امنیتی هم در گورستان حضور داشتند و با مردم برخورد کردند.

19. آقای مهندس موسوی در نامه شماره 18 خود منشوری را برای جنبش سبز پیشنهاد کرده که مهم ترین نکات آن:

الف- فساد اقتصادی در درون حکومت به خصوص توسط سپاهی ها.

ب- تکثرگرایی در درون جنبش.

ث- انتخابات آزاد برای ایران.

بود.

20. 400 نفر از کارگران قراردادی کارخانه گندله سازی سیرجان از بزرگترین کارخانجات وابسته به فولاد مبارکه در تجمع اعتراضی به استخدام افراد دیگر از طریق آزمون اعتراض کردند و گفته اند که آزمون هم بهانه است و آشنایان مدیران را دارند استخدام می کنند.

نگاهی تحلیلی به مهم ترین وقایع هفته

1. مشارکت مردم در آکسیون های بیست و دوم خرداد علی رغم فشار سنگین امنیتی و لشکرکشی حکومت به تهران یک بار دیگر نشان داد که به قول یکی از خبرگزاری ها اعتراض و نارضایتی مردم ایران مثل رودخانه ای زیر لایه یخ سنگین سرکوب با شتاب جریان دارد. جمعیت کثیر مردم در آکسیون الله اکبر گفتن نشان داد که اگر راهکارهای کم خطری پیش پای مردم قرار گیرد و در واقع نرخ ریسک پایین بیاید، امکان مشارکت عمومی بهتر فراهم می شود. هفته آینده، روز یکشنبه 30 خرداد سالروز کشته شدن ندا و 90 نفر دیگر است. (حکومت کشته شدن 8 نفر را در این روز پذیرفته است). کمیته اجرایی مقاومت مدنی مردم ایران (کاما) برای این روز به این آکسیون ها دعوت کرده است: گفتن "الله اکبر" بر بام ها در ساعت 10 شب همراه با خاموش کردن چراغ ها به یاد قربانیان جنبش، به خصوص اعدامی ها، تظاهرات پراکنده در سطح شهرها.

میزان استقبال مردم از این آکسیون ها اگر در حد شنبه 22 خرداد باشد، می توان امیدوار بود که برای ماه تیر که در پیش است امکان دعوت مردم به آکسیون های عدم همکاری با رژیم و تحریم سرویس ها و خدمات حکومت وجود دارد. ارزیابی درست جنبش سبز از میزان مشارکت مردم در خرداد ماه می تواند راهگشای حرکت های آینده این جنبش برای فلج سازی حکومت باشد.

2. تغییر لحن رئیس جمهور، وزیر خارجه و سایر مقامات آمریکایی نسبت به حکومت جمهوری اسلامی و جنبش سبز مردم ایران نشان دهنده تغییری اساسی در سیاست خارجی آمریکا است. با اظهارنظر های اخیر، سیاست گفتگو با تهران فعلاً منتفی است و بر عکس دور جدیدی از تحریم و فشار بر جمهوری اسلامی با همکاری اتحادیه اروپا در راه است. اقبال جامعه بین المللی به حرکت آزادیخواهانه ملت ایران فصل جدیدی است که جنبش سبز باید بتواند به خوبی از آن بهره برداری کند. در صحنه مبارزه آزادیخواهانه ملت ایران سه بازیگر تأثیر دارند. مردم، حکومت و جامعه بین المللی. جنبش سبز توانسته اکثریت مردم ایران را علیه حکومت بسیج نماید. برای پیروزی باید بتواند جامعه بین المللی را هم سو و پشتیبان مردم ایران و علیه حکومت نگه دارد. باید دید که آیا دست اندرکاران جنبش می توانند از شرایط جدید به وجود آمده بهترین استفاده را ببرند یا خیر؟ آیا رهبران جنبش سبز می توانند به نگرانی های جامعه بین المللی نسبت به ایران درست پاسخ دهند یا خیر؟ پاسخ درست آن ها به این نگرانی ها می تواند جنبش را به صورت جایگزین واقعی حکومت فعلی ایران به دنیا معرفی نماید و پشتیبانی آن را جلب نماید.