برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۸۹/۰۴/۰۵

گزارش هفتگی از ایران از دیدگاه استراتژیک بی خشونت!!!

به نام هویت انسانی


شنبه، 5 تیر ۱۳۸۹

مروری به اخبار هفته...

1. درکردستان به دعوت مادرفرزاد کمانگر، معلمی که ماه گذشته به همراه چهارنفردیگراعدام شدند وگروه های مختلف فعال مدنی به مناسبت چهلم اعدام شدگان، دعوت به پنج دقیقه خاموشی درساعت ده شب پنج شنبه، بیست وهفت خرداد به عمل آمد که با استقبال مردم مواجه شد.

2. خانم مریم زندی، عکاس سرشناس ایرانی نشان درجه یک هنری را که قراربود ازطرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به او هدیه شود رد کرد. اودرنامه اش نوشت که درشرایطی که دوستانش درزندان هستند وخودش هم نمی تواند آزادانه عکاسی کند نمی تواند چنین جایزه ای را بپذیرد.

3. سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا دربیانیه پایانی اجلاس خود صنایع نفت وگاز ایران را تحریم کردند.

4. روسیه سرانجام رسما اعلام کرد که سیستم دفاع موشکی اس-300 را به جای ایران به ونزوئلا خواهد فروخت.

5. دولت جمهوری اسلامی ایران دربیانیه ای رسمی، صدورقطع نامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را به خاطربرخورد دوگانه با ایران واسرائیل محکوم کرد. نکته جالب دراین بیانیه این است که جز ایالات متحده آمریکا واسرائیل، ایران به کشوردیگری حمله نکرده است.

6. خبرگزاری فرانسه، سنجش افکاری از 24 هزار نفر در 22 کشور جهان در ماه های آوریل و می به عمل آورده است. در این سنجش در پاسخ سوالی که آیا به کاربردن گزینه نظامی علیه ایران را تایید می کنید به طور متوسط بیش از پنجاه درصد مردم پاسخ مثبت داده اند. این درصد در کشورهای غربی تعجب چندانی ندارد مثلا: آلمان 51% فرانسه، 59% انگلیس، 48% آمریکا، 66% اسپانیا، 50% گزینه نظامی را علیه ایران تایید کرده اند. اما جالب در پاسخ مردم کشورهای اسلامی است:مصر 55%، اردن 53%، نیجریه 71%، لبنان 44% گزینه نظامی را تایید کرده اند و البته در پاسخ به میزان محبوبیت حکومت ایران، اکثریت مطلق مردم این 22 کشور حکومت ایران را دوست ندارند، نامحبوب بودن حکومت ایران مثلا در: آلمان 86%، در فرانسه 81%، و در ژاپن 75% است.


7. کارگران نانوایی های شهر سقز در استان کردستان برای وضع نابسامان حقوق خود دست به اعتصاب زدند. نکته جالب در این اعتصاب عذرخواهی این کارگران از مردم شهر برای ایجاد دردسر برای آن ها بود.

8. اعتصاب بیش از سیصد نفر از کارگران کارخانه گندله سازی سیرجان در ششمین روز خود به خشونت کشید و بین نیروهای امنیتی و کارگران درگیری و زدو خورد پیش آمد. از آمار زخمی ها خبری گزارش نشده است.

9. پس از استرالیا، کره جنوبی و ژاپن هم اعلام کردند که تحریم های یک جانبه ای را اضافه بر تحریم های قطع نامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران به اجرا خواهند گذاشت.

10. کشورهای ترکمنستان و قزاقستان اعلام کردند که به دنبال قطع نامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل، فروش نفت خود از طریق ایران را متوقف کرده و از این پس از طریق خط لوله و از راه روسیه نفت خواهند فروخت. سوآپ نفت از این دو کشور در انحصار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و این تصمیم به منافع و درآمدهای سپاه ضربه خواهد زد.

11. سازمان بنادر و کشتیرانی ایران اعلام کرد که متوسط صادرات نفت ایران در سال گذشته 2 میلیون و 450 هزار بشکه در روز بوده است. در حالیکه در سال جاری این رقم به طور متوسط یک میلیون و 840 هزاربشکه در روز بوده است. به این ترتیب صادرات نفت ایران کاهشی 25 درصدی را تا ماه سوم سال ایرانی نشان می دهد.

12. ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا در منطقه پاکستان و افغانستان به دولت پاکستان اخطار کرد که پروژه خط لوله انتقال گاز ایران موسوم به پروژه خط لوله صلح را آغاز نکند تا تکلیف لوایح جدیدی که در دستور کار مجلس نمایندگان آمریکا قرار دارد روشن شود. دولت پاکستان هم اعلام کرد که از مصوبات شورای امنیت سازمان ملل تبعیت خواهد کرد. اما نخست وزیر پاکستان تاکید کرد که پاکستان ملزم به اجرای مصوبات کنگره آمریکا نیست.

13. یک مقام امارات متحده عربی که نامش را فاش نکرد، اعلام کرد که 40 شرکت وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این کشور تعطیل شده اند. طی سال های گذشته بسیاری از موسسات وابسته به سپاه و دولت ایران، برای پرهیز از تحریم های بین المللی با تاسیس شرکت هایی در امارات به تجارت مشغول هستند و امارات به صورت گلوگاه واردات کالا به ایران در آمده است. در سال 2008، ده میلیارد دلار کالا از امارات به ایران وارد شده است، اما این رقم در سال 2009 به 7 میلیارد دلار کاهش یافت و در سال جاری با سخت گیری های امارات انتظار می رود که این رقم به کمتر از نصف کاهش یابد.

14. مجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه ای امکان تصرف دانشگاه آزاد اسلامی را از دولت سلب کرد. به دنبال این مصوبه، انتقاد و حمله به مجلس و آقای علی لاریجانی بالا گرفت. تظاهرات گروهی لباس شخصی هم با حضور 500 نفر در مقابل مجلس شورای اسلامی به نام دانشجویان دانشگاه آزاد با حمایت پلیس و پشتیبانی سپاه و دولت انجام شد و تظاهر کنندگان مجلس را به توپ بستن تهدید کردند. مجلس شورای اسلامی لایحه یک فوریتی دیگری را در دستور کار خویش قرار داده که اگر تصویب شود مصوبه قبلی بلاموضوع می شود و دولت می تواند این موسسه مهم آموزشی را که دارای قدرت و ثروت زیادی است، تصرف کند.

15. با تصویب کلیات لایحه تجمیع انتخابات توسط مجلس شورای اسلامی، انتخابات شوراهای شهر و روستا به مدت دو سال به تعویق می افتد و هم زمان با انتخابات آینده ریاست جمهوری برگزار می شود. قبلا بعضی فرماندهان سپاه اعلام کرده بودند که هر انتخابات یک بحران است و فعلا صلاح کشور نیست که انتخابات برگزار کند. این حرکات از ترس واکنش های جنبش سبز و بهره برداری جنبش از انتخابات صورت می گیرد.

16. در ماه خرداد مجموعا 225 نفر از فعالان سیاسی- مدنی در سطح کشور دستگیر شده و 40 نفر نیز اعدام گشته اند. اعدام شدگان اکثرا از محکومین دادگاه های مواد مخدر بودند.

17. در جامعه وعاظ تهران هم انشعاب رخ داد و جامعه وعاظ ولایی که طرفدار دولت و جناح کودتا هستند از آن جدا شدند. جامعه وعاظ تهران به ریاست آقای علی اکبر ناطق نوری، رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی، از محافل روحانی بانفوذ و نزدیک به اصول گرایان محسوب می شد. بروز این انشعاب سرایت شکاف های ایجاد شده در درون اصولگرایان به این بخش است.

نگاهی تحلیلی به مهم ترین وقایع هفته

روزیک شنبه، سی خرداد سالگرد شنبه خونین پس ازانتخابات 2009 بود. روزی که درآن نود نفرازجمله ندا آقا سلطان درخیابان کشته شدند. حکومت کشتن هشت نفررا درآن روزپذیرفت. کمیته اجرایی مقاومت مدنی مردم ایران (کاما)، مردم را به الله اکبرگفتن برسربام ها، خاموش کردن چراغ ها هم زمان با آن و تظاهرات پراکنده درهشت میدان تهران ومیادین اصلی شهرستان ها دعوت کرده بود. هرسه این آکسیون ها چندان موفق نبود. اصلی ترین دلیل، ضعف اطلاع رسانی بود وسپس عوامل دیگر ازقبیل دستگیری فعالین و ترس مردم و عدم توضیحات کافی ازسوی رهبران جنبش برای لزوم این قبیل آکسیون ها. حکومت ریسک نکرد ودرتمام میادین اصلی شهرنیرومستقرکرده بود. همین طور به مغازه های نزدیک میادین گفته بود که ساعت پنج بعدازظهر که ساعت شروع تظاهرات بود باید تعطیل کنند. پلیس ها را به خیابان ها آورده بودند، اما لباس شخصی ها را درپاره ای ازمدارس و یا پایگاه ها مستقرکرده و به چشم نمی آمدند. گروه هایی ازمردم به خیابان ها آمدند، ولی دستورالعمل این بود که درصورت اشغال میادین توسط نیروهای سرکوب گردرگیر نشوند. مردم نیز چنین کردند. آکسیون های هفته قبل ازآن درسالگرد انتخابات بسیارموفقیت آمیز بود.

این تجربه به جنبش سبز نشان داد که هماهنگی بیشتری برای برگزاری آکسیون ها لازم است. همین طور ازروی واکنش ها می توان فهمید که آموزش مردم برای درک میزان تاثیرگذاری آکسیون های بی خشونت بسیارلازم است. سنجش افکاردرونی جنبش نشان می دهد که میل به خشونت درمبارزات، ازدوازده درصد درتابستان گذشته به سی درصد دراین تابستان افزایش یافته است. اگرسه شرط لازم برای موفقیت مبارزات بی خشونت را اتحاد، برنامه ریزی وحفظ دیسیپلین این مبارزات بدانیم، این سنجش زنگ خطری است برای جنبش که ممکن است یکی ازسه پایه این مبارزات، یعنی حفظ دیسیپلین بی خشونت درمعرض تهدید باشد. عبورموفقیت آمیزجنبش ازمرحله اعتراضات خیابانی به آکسیون های عدم همکاری درگروآموزش بیشتربرای عموم وآموزش های اختصاصی برای کادرها است.

دومین حادثه مهم هفته گذشته تحریم های اتحادیه اروپا علیه صنایع نفت وگازایران بود که با استقبال آمریکا مواجه شد وکنگره آمریکا هم لوایح جدیدی را دردستورکارخویش قرارداد. به موجب این لوایح، موسسات بانکی وپولی بین المللی هم درصورت همکاری با ایران وبه خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشمول تحریم آمریکا خواهند شد. اما درسوی ایران، پنج فازدیگر پروژه استخراج گاز از حوزه پارس جنوبی به ارزش بیش از ده میلیارد دلاربه قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه درراس کنسرسیومی متشکل ازچند شرکت دولتی واگزارشد. این قرارگاه در لیست ضمیمه قطع نامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل قراردارد ومشمول تحریم بین المللی است. به نظر می رسد که برای سپاه، تصرف پروژه های نفتی ودریافت پول پیش پرداخت بیشترازاجرای آنها اهمیت دارد. چون با توجه به تحریم های بین المللی و روند کنونی حوادث، بسیار دورازذهن به نظرمی رسد که سپاه بتواند این پروژه ها را به انتها برساند.

سومین اتفاق مهم هفته گذشته بالا گرفتن دعوا برسرتصرف دانشگاه آزاد اسلامی بود. دولت احمدی نژاد ازمدتی قبل با تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد درشورای عالی انقلاب فرهنگی درصدد بود که مدیریت دانشگاه را تغییردهد. دکترجاسبی، رئیس واعضای فعلی هیئت امناء ازجناح آقای هاشمی رفسنجانی محسوب می شوند. دانشگاه آزاد با بیش ازیک میلیون دانشجو درسراسر کشور وبیش ازبیست وپنج میلیارد دلاراموال یکی ازمراکزمهم قدرت محسوب می شود. مجلس شورای اسلامی با تصویب قانونی، تغییراساسنامه را منوط به پیشنهاد هیئت موسس وسپس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کرد، و به این ترتیب مصوبه قبلی شورا را کان لم یکن کرد. اما هجوم طرفداران دولت به مجلس وشخص آقای لاریجانی درسایت ها، روزنامه ها، رادیو وتلویزیون، وسپس هم تجمع درمقابل مجلس و تهدید مجلس به تعطیلی نشان داد که گرفتن دانشگاه آزاد خواست نظامیان حامی از دولت احمدی نژاد است که ازحمایت مجتبی خامنه ای، پسررهبری هم برخوردارهستند. مجلس درمقابل این فشارها عقب نشینی کرد ولایحه یک فوریتی را دردستورقرار داده که درصورت تصویب، دانشگاه آزاد از شمول مصوبه قبلی مجلس بیرون قرارمی گیرد ودرواقع به تصرف دولت ونظامیان پشتیبان آن وبیت رهبری درمی آید.

این کشمکش به خوبی نشان داد که عمق شکاف های به وجود آمده درحکومت بسیارزیاد است واین بار مجلس راهم مطیع کامل جناح احمدی نژاد می خواهد. این حوادث همچنین نشان می دهد که وقتی قراربربه میدان آوردن عوامل نظامی درمسائل سیاسی - فرهنگی باشد، دیگرماجرا فقط به سرکوب مردم ومقابله با جنش سبز ختم نمی شود، بلکه دامن ارکان خود حکومت را هم می گیرد.