برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۸۹/۰۴/۰۶

خلیج مکزیک را رها کنید ، فکری به حال اوضاع کشور کنید!!!!

به نام هویت انسانی

در جمهوری اسلامی تمام کارها ، به دست کسانی است که کارشناس نیستند. دوستان در جمهوری اسلامی به فکر خلیج مکزیک هستند در صورتی که در کشور این چنین می گذرد......
نفت شهر در محاصره شعله‌های آتش / 2 سناریوی مهار فوران گاز
خبرگزاری مهر - گروه اقتصادی: با گذشت 30 روز از فوران نفت و گاز و آتش سوزی در چاه شماره 24 میدان نفت شهر، تاکنون چاه آسیب دیده این میدان مشترک نفتی در کنترل حفارمردان شرکت ملی نفت در نیامده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بامداد 8 خرداد ماه امسال چاه شماره 24 میدان مشترک نفت شهر به دلایلی که هنوز جزئیات آن مشخص نشده، دچار آتش سوزی و فوران نفت و گاز شده است.

در حال حاضر میزان نفت و گاز خروجی از چاه آسیب دیده نفت شهر معادل 8 تا 9 هزار بشکه در روز برآورد شده است و تلاش برای مهار و کنترل چاه در شرکت ملی نفت ایران ادامه دارد.

از سوی دیگر تاکنون از سوی مسئولان شرکت ملی نفت ایران زمان دقیقی برای کنترل کامل چاه آسیب دیده اعلام نشده و این در حالی است که اردیبهشت ماه امسال برخی از مدیران صنعت نفت آمادگی خود را برای مهار آلودگی های نفتی خلیج مکزیک اعلام کرده بودند.

جزئیات سناریوهای شرکت نفت برای مهار آتش

به گزارش مهر، رضا حقیقی رئیس اداره کنترل فوران شرکت ملی حفاری درباره آخرین وضعیت مهار نفت و گاز میدان نفت شهر، با بیان اینکه عملیات مهار و کنترل فوران به صورت کشتن چاه از سطح (Top kill) و کشتن چاه از عمق (Bottom kill) در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: برای کشتن چاه از سطح تاکنون بیش از 80 درصد از ادوات، تجهیزات و ماشین آلات سوخته شده از اطراف محوطه چاه خارج شده و هم اکنون به 5 تا 10 متری شیرهای فوران گیر و فلنج های مربوطه نزدیک شده ایم.

این عضو تیم عملیات مهار چاه شماره 24 نفت شهر با اشاره به اینکه پیش بینی می شود تا چند روز آینده به شیرآلات دهانه مشتعل چاه دسترسی پیدا کنیم، تصریح کرد: از این رو عملیات کشتن چاه از سطح با استفاده از سیال حفاری آغاز خواهد شد.

وی، افزود: برای مهار و کنترل چاه از طریق بخش تحتانی چاه (Bottom kill) حفاری سه حلقه چاه امدادی در دستور کار قرار گرفته است که محل استقرار اولین دستگاه حفاری تکمیل و دستگاه حفاری 112 در حال برپایی است.

به گفته حقیقی محل استقرار دومین دستگاه حفاری نیز تا چند روز آینده تکمیل و تحویل داده خواهد شد و همزمان دستگاه حفاری 57 فتح نیز در حال انتقال به نفت شهر برای استقرار بر روی این لوکیشن است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گروههای پشتیبانی در حال آماده کردن محل استقرار سومین دستگاه هستند که به محض آماده شدن آن دستگاه حفاری در این محل برای عملیات حفاری برپا خواهد شد، تبیین کرد: با توجه به فرو ریختن بیش از 300 تن از آهن آلات سازه دستگاه و تجهیزات و ادوات آن بر روی دهانه چاه یکی از مشکل ترین و نادرترین عملیات مهار و کشتن چاه (Well Capping) باید انجام شود.
حفاری اولین چاه در میدان نفت شهر آغاز می شود

در همین حال مهدی فکور با تاکید بر اینکه با تکمیل و ساخت محل اولین محل چاه برای حفاری انحرافی و استقرار دکل 112 شرکت حفاری شمال، حفاری نخستین چاه انحرافی با هدف عملیات مهار و کنترل امروز آغاز می شود، اظهار داشت: ایجاد چتر آب در محوطه آتش برای خنک کردن ماشین آلات و گروههای عملیاتی که به مرکز آتش حمله می کنند، از مهمترین بخش عملیات مهار است.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی تاکید کرد: پشتیبانی پمپاژ آب توسط خطوط لوله چهار اینچ به طول 35 کیلومتر، خط 6 اینچ به طول سه کیلومتر و خط لوله 10 اینچ به طول 5/6 کیلومتر و آب برگشتی به حوضچه های فرعی و تانکرهای آماده به کار نیز از دیگر اقدامات انجام گرفته است.

وی درباره اقدامات تامینی مهار آتش چاه و تامین کالاهای مورد نیاز توضیح داد: با استقرار چهار گروه خرید کالا در کرمانشاه، قصرشیرین، اهواز و تهران نیازهای گروههای عملیاتی در کمترین زمان ممکن خریداری و به صورت زمینی و هوایی در منطقه نفت شهر تحویل داده می شود.

به گزارش مهر، در حال حاضر نیز ساخت سه استخر ذخیره سازی آب، سد خاکی، محل استقرار دو دکل، تسطیح محوطه اطراف چاه، خاکریزی اطراف آتش چاه، ساخت خطوط لوله جریانی، آماده سازی محلهای استقرار اردوگاههای شرکت ملی حفاری، ساخت فضای پد بالگرد، ساخت جاده های دسترسی چاه، آماده سازی محل جمع آوری وسایل سوخته شده و بیمارستان صحرایی از ابتدای حادثه چاه به پایان رسیده است.
منبع : خبرگزاری مهر