برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۸۹/۰۳/۱۳

اعتراض شورای دفاع از حق تحصیل به صدور احکام سنگین برای....شورای دفاع از حق تحصیل، با صدور بیانیه ای نسبت به فشارهای حاکمیت بر دانشجویان و به ویژه دانشجویان محروم از تحصیل اعتراض کرد و همچنین بر ادامه فعالیت‌های خود تا پس گرفتن کامل حقوق سلب شده اعضای گروه و همه دانشجویان محروم از تحصیل ایران با شیوه‌های مدنی و مسالمت‌آمیز تاکید کرد.

در قسمتی از این بیانیه که در اختیار جرس قرار گرفت با اشاره به تایید حکم 10 سال حبس برای ضیاء نبوی دانشجوی ستاره‌دار و عضو این شورا آمده است: "ما معتقدیم صدور احکام بی پایه و غیرحقوقی مانند آنچه بر ضیاء رفت و یا حکم 9 سال زندان برای بهاره هدایت و شش و نیم سال زندان برای میلاد اسدی، دو عضو دفتر تحکیم وحدت، نگهداری زندانیان در شرایط بسیار بد و غیر بهداشتی که برای مثال در مورد مجید دری اعمال می شود، از سر استیصال حاکمیتی است که در مقابل دانشجویان فرهیخته و در عین حال منتقد راهی جز زندان و شکنجه نمی‌شناسد."

شورای دفاع از حق تحصیل، که از دانشحویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل تشکیل شده، پیشتر با صدور فراخوانی از آن دسته از دانشجویان که در آزمون کارشناسی ارشد امسال از دریافت کارنامه محروم شده بودند دعوت کرد تا با ایمیل (setaredar89@gmail.com ) تماس بگیرند.


هم اکنون به جز ضیاء نبوی، مجید دری، مهدیه گلرو و شیوا نظرآهاری از اعضای این شورا در زندان به سر می برند.


متن کامل بیانیه شورای دفاع از حق تحصیل به این شرح است:

امروزه ما شاهد چرخه‌ معیوبی هستیم که حاکمیت برای دانشجویان ساخته است. آن‌ها را به بهانه‌های واهی و به رغم شایستگی‌های علمی از تحصیل محروم می‌کند؛ تعلیق می‌کند؛ ستاره‌دار می‌کند؛ اخراج می‌کند و زمانی که آن‌ها به دنبال حقوق از دست رفته‌شان می‌روند جزای عدالت‌طلبی و حق‌خواهی‌شان، سال ها حبس و تبعید می شود.

به تازگی ضیاء نبوی دانشجوی ستاره‌دار و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، دانشجویی که تا به امروز در عین بی‌گناهی، نزدیک به یک سال است که در زندان به سر می‌برد، در دادگاه تجدید نظر با اتهام مجعولِ محاربه وی را به 10 سال حبس و تبعید در شهرستان ایذه محکوم کرده است.

این در حالی است که هیچ مدرکی دال بر توجیه این اتهام در پرونده وی وجود ندارد. گویا این حکم ظالمانه در جای دیگری جز دادگاه تجدید نظر تهران صادر شده است.

همان‌طور که ضیا نبوی هم گفته بود این حکم توجیهی جز انتقام گیری از روشنگری‌ها و افشاگری های شورای دفاع از حق تحصیل و ضیا نبوی به عنوان عضو پیگیر این شورا، ندارد که در روزهای پیش از انتخابات با مدنی‌ترین و آرام‌ترین شکل ممکن، وجود دانشجویان محروم از تحصیل را به رغم تکذیب‌های مداوم حاکمیت به جامعه نشان دادند.

به باور ما نیز هدف از این حکم و دیگر احکامی که برای فعالان این شورا صادر شده است، نظیر شش سال حبس قطعی برای مجید دری، سه سال و چهار ماه حبس برای مهدیه گلرو و بازداشت طولانی مدت و غیر قانونی شیوا نظرآهاری، ارعاب دانشجویان برای عدم پیگیری حقوق قانونی شان است.

همان گونه که در این روزها مشاهده می‌کنیم با اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد عده‌ی دیگری از دانشجویان با استعداد ایرانی از حق انسانی تحصیل محروم شده اند. از دیگر سو با زندانی کردن دانشجویان به مدت طولانی عملا حق تحصیل را از آنان سلب می کنند.

ما معتقدیم صدور احکام بی پایه و غیر حقوقی مانند آنچه بر ضیا رفت و یا حکم 9 سال زندان برای بهاره هدایت و شش و نیم سال زندان برای میلاد اسدی، دو عضو دفتر تحکیم وحدت، نگهداری زندانیان در شرایط بسیار بد و غیر بهداشتی که برای مثال در مورد مجید دری اعمال می شود، از سر استیصال حاکمیتی است که در مقابل دانشجویان فرهیخته و در عین حال منتقد راهی جز زندان و شکنجه نمی شناسد.

شورای دفاع از حق تحصیل ضمن محکوم دانستن این حکم و دیگر احکام بی‌پایه و اساس مبنی بر محکومیت اعضای شورا، خواستار لغو این احکام و آزادی هر چه سریع‌تر اعضا و دیگر دانشجویان آزادی‌خواه که جرمی جز حق طلبی ندارند، است.

شورا تاکید می‌کند به رغم شرایط سخت و فشارهای وارده و خلاف تصور آنانی که می‌پندارند فعالیت این شورا با بازداشت اعضای آن متوقف خواهد شد؛ فعالیت های خود را تا پس گرفتن کامل حقوق سلب شده اعضای خود و همۀ دانشجویان محروم از تحصیل ایران با شیوه‌های مدنی و مسالمت‌آمیز ادامه می‌دهد و در این راه هراسی از زندان و آزارهای حاکمیت ندارد.