برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۸۹/۰۳/۲۲

گزارش هفتگی از ایران، از دیدگاه استراتژیک بی خشونت.

گزارش هفتگی از ایران از دیدگاه استراتژیک بی خشونت

شنبه، 22 خرداد ۱۳۸۹

مروری به اخبار هفته...

1. از سه شنبه شب فریاد "الله اکبر" بر سر بام ها در تهران آغاز شد. چهارشنبه شب در بسیاری از نقاط شهر شنیده شد، و جمعه شب از ساعت 10 شب تا 10:30 به اوج خود رسید.

2. پلیس از روز چهارشنبه با مانور در تهران شروع به ایجاد رعب و وحشت کرد تا مردم را از شرکت در تظاهرات روز 22 خرداد، سالگرد انتخابات بترساند. همین طور بسیجی ها را که از سطح کشور به تهران آورده اند روز پنج شنبه به حالت آماده باش درآورده اند تا برای روز شنبه 22 خرداد آماده سرکوب کردن باشند.

3. چهارمین قطع نامه تحریم ایران در شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه با 12 رأی موافق، دو رأی مخالف (ترکیه و برزیل) و یک رأی ممتنع (لبنان) به تصویب رسید. آقای احمدی نژاد قطع نامه جدید را کاغذ پاره ای دانست که مثل یک دستمال چرک باید به زباله دانی انداخت. آقای علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم از چین گله کرد که چرا به این قطع نامه رأی داده است. به موجب این قطع نامه، پاره ای شرکت های سپاه از جمله قرارگاه خاتم النبیاء در لیست تحریم قرار می گیرند. تمام کشورهای عضو سازمان ملل موظف می شوند تا محموله های کشتی های به مقصد ایران را جستجو کنند تا کالا های ممنوع برای صدور به ایران در آن ها نباشد و سایر موادی که در متن قطع نامه موجود است.

4. تنش در روابط ایران و روسیه و جنگ لفظی میان رهبران دو کشور بالا گرفته است. در اجلاس سیکا در ترکیه، آقای احمدی نژاد در نطق خویش به روسیه اخطار کرد که به صف دشمنان ایران نپیوندد و با آمریکا همراهی کند. آقای پوتین هم در صحبت خود گفت که برای رابطه خوب با جهان باید خوش معاشرت تر بود. آقای احمدی نژاد در بخش دوم جلسه و مهمانی نهار شرکت نکرد و از ترکیه عازم تاجیکستان شد. خبرگزاری رنووستی روسیه در تفسیر تندی علیه آقای احمدی نژاد مطلب نوشت. لحن روزنامه های روسیه علیه ایران به شدت تند شده و اکثراً مطرح می کنند که وضعیت بد اقتصادی، بحران قریب الوقوع و انقلاب گرسنگان را در ایران در پی خواهد داشت.

5. برخورد و شعار دادن علیه سید حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی بنیانگزار جمهوری اسلامی، در مراسم سالگرد ایشان موجب واکنش های وسیعی در سطح جامعه شد. سایت ها و روزنامه های طرفدار دولت و آقای خامنه ای و به خصوص خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سید حسن خمینی را محکوم کرده اند که با فتنه گران است و به رهبر انقلاب پشت کرده، و از سوی دیگر بسیاری از روحانیون از جمله آیت الله وحیدخراسانی پدر زن صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه این برخورد با نوه آیت الله خمینی را محکوم کردند. این شکاف جدید در حکومت عملاً آقای خامنه ای را در مقابل آقای خمینی و طرفداران ایشان قرار داد.

6. به دنبال چاپ مطلبی علیه آقای هاشمی رفسنجانی رئیس شورای تشخیص مصلحت نظام در روزنامه وطن که عملاً ارگان آقای احمدی نژاد محسوب می شود، دفتر آقای رفسنجانی در که جواب شدیدالحنی سکوت آقای خامنه ای رهبر ایران موجب حملات به هاشمی دانسته است و تلویحاً تقلب در انتخابات گذشته و چندین انتخابات قبل از آن را هم مطرح کرده و این حرکات را متوجه گروهی دانسته که از دولت آقای احمدی نژاد حمایت می کنند. شکاف میان آقای هاشمی و خامنه ای با این نامه وارد فاز جدیدی گردید.

7. اجلاس سران کشورهای عضو پیمان شانگهای در روزهای جمعه و شنبه 11 و 12 ژوئن (21 و 22 خرداد) تشکیل می شود و به تقاضای عضویت چند کشور از جمله ایران رسیدگی خواهد شد. هم روسیه و هم چین قبلاً مخالفت خود با عضویت ایران در این پیمان اعلام کرده اند. با رد تقاضای ایران انزوای سیاسی جمهوری اسلامی در سطح بین المللی به اوج خواهد رسید.

8. وزارت کشور جمهوری اسلامی در پاسخ به نامه احزاب و گروه های طرفدار جنبش سبز برای تقاضای مجوز راه پیمایی در روز شنبه 22 خرداد اعلام کرد که تقاضای حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را رد کرده است، ولی از دیگر گروه ها خواست تا برای کسب مجوز به سؤالات وزارت کشور پاسخ دهند. هشت گروه طرفدار جنبش سبز در نامه ای به وزارت کشور اعلام کردند که راه پیمایی روز 22 خرداد در تهران از میدان امام حسین تا میدان آزادی و از ساعت 4 تا 8 بعد از ظهر خواهد بود. راه پیمایی هیچ شعاری ندارد و در سکوت کامل برگزار می شود. نماد سبز با راه پیمایان خواهد بود. و روی پلاکارد ها هم فقط خواست اجرای قانون اساسی و آزادی انتخابات نوشته خواهد شد. دو نفر نماینده این گروه ها پس از ملاقات با مدیر کل سیاسی وزارت کشور طی نامه ای اعلام کردند که وزارت کشور قصد مجوز را ندارد و فقط درصدد اتلاف وقت است. آقایان موسوی و کروبی طی اعلامیه ای راه پیمایی را لغو کردند ولی از مردم خواستند با روش هایی کم هزینه تر مخالفت خود را ابراز کنند.

9. کمیته اجرایی مقاومت مدنی مردم ایران (کاما) برای روز شنبه، 22 خرداد، غیر از شرکت در تظاهرات پراکنده، دعوت به اعتصاب یک روزه نیز کرده است. این کار حکومت را در میان دو تیغه قیچی قرار می دهد که اگر فشار امنیتی را بالا ببرد عملاً کمک به خانه نشستن مردم می کند و اگر این فشار را کم کند، آنگاه تظاهرات مردم آسان تر انجام می شود.

10. مسئله شهرام امیری، دانشمند اتمی ایران که در مدینه در کشور عربستان ناپدید شد به صورت معما درآمده است. تلویزیون دولتی ایران فیلمی را پخش کرده که شهرام امیری در آن از دزدیده شدن توسط آمریکایی ها صحبت می کند و می گوید در زندان و زیر فشار است. چند ساعت بعد فیلم دیگری از شهرام امیری روی یوتیوب قرار گرفت که او را خندان و سرحال نشان می دهد و می گوید خودش به آمریکا آمده و قصد دارد تحصیلاتش را تکمیل کند و دکترای خود را در رشته فیزیک هسته ای پزشکی اخذ نماید. وزارت خارجه ایران سفیر سوئیس در تهران را احضار کرده و خواهان بازگشت آقای امیری شده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران امکان مبادله شهرام امیری با سه کوهنورد زندانی آمریکایی را رد کرده است.

11. در تهران سی دی پخش شده که در آن از قول یکی از محافظان آقای خامنه ای تعریف های بسیار اغراق آمیزی ازایشان می شود، کارهایی در حد مقدسین. روزنامه کیهان بخشی از محتویات این سی دی را منتشر کرد و روز بعد در نامه ای از سوی دفتر رهبری از کیهان خواسته شد که از آقای خامنه ای تعریف نشود و کیهان این نامه را هم با چاپلوسی مجدد بسیار چاپ کرد. این روزها کوشش های بسیاری در رادیو تلویزیون و مطبوعات حکومتی برای بازسازی چهره آقای خامنه ای به عمل می آید. به نظر می رسد ضربه ای که به چهره آقای خامنه ای در یک سال گذشته خورده و شعارهایی که میلیون ها نفر از مردم در خیابانها علیه ایشان داده اند بسیاری از طرفداران او را متزلزل کرده و این کوشش ها برای جلب آن ها است.

12. دعوای میان آقای احمدی نژاد و آقای علی لاریجانی و در واقع دعوای میان دولت و مجلس در هفته گذشته بالا گرفت. آقای احمدی نژاد صراحتاً اعلام کرد که سه لایحه مصوب مجلس را که به تأئید شورای نگهبان هم رسیده به دلیل تناقض با قانون اساسی اجرا نمی کند. این حرف در شرایطی گفته می شود که به موجب قانون اساسی، یگانه مرجع تفسیر قانون اساسی شورای نگهبان است. از سوی دیگر آقای لاریجانی هم در صحبت های خود در گیلان و دیگر نقاط از قانون شکنی دولت و اصرار بر قانون شکنی به شدت انتقاد کرد. آقای خامنه ای در دیدار با نمایندگان مجلس کوشید تا میانه را بگیرد و دو طرف را به هم نزدیک سازد، اما عملاً چنین اتفاقی نیفتاد و شکاف میان این دو قوه روز به روز عمیق تر می شود.

13. هفته گذشته یکی از پر اعدام ترین هفته های سالیان اخیر بود. 13 نفر در زندان قزل حصار، 3 نفر در شهرستان ها و 5 نفر دیگر هم در تهران اعدام شدند. قربانیان اکثراً از محکومین قاچاق مواد مخدر بودند و در میان آنها چند افغانی هم به چشم می خورد. بسیاری معتقدند که اعدام این زندانیان در آستانه سالگرد انتخابات برای ایجاد رعب و وحشت بیشتر است.

14. دو کشتی هلال احمر ایران حامل کمک برای اهالی غزه عازم آن منطقه شدند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده بود حاضر است امنیت کشتی های حاوی کمک به غزه را به عهده بگیرد. اما خانم گرتا برلین، رئیس سازمان نجات غزه در مصاحبه ای گفته بود که حاضر نیستند کمک های ایران را دریافت کنند و از دولت های افراطی کمکی نمی گیرند. به همین دلیل بعید به نظر می رسد این پیشنهاد سپاه را کشوری در دنیا قبول کند. اما باید دید سپاه حاضر است دو کشتی حاوی کمک ایران را اسکورت کند. اسرائیل پیشاپیش اعلام کرده که ایران به دنبال ایجاد درگیری است.

15. مادر سهراب اعرابی، قربانی جنبش سبز که سال گذشته در روز 25 خرداد کشته شده است در مصاحبه ای اعلام کرد حاضر است از خون پسرش بگذرد به شرط آن که تمام زندانیان سیاسی آزاد شوند.

نگاهی تحلیلی به مهم ترین وقایع هفته

در هفته گذشته سه حادثه مهم ایران در آستانه فصلی جدید قرار داد. اولین حادثه شعار علیه سید حسن خمینی، نواده آقای خمینی، در جریان سخنرانی او در مراسم سالگرد بنیانگزار انقلاب اسلامی بر سر مزار ایشان بود که بعداً معلوم شد طراحی شده توسط آقای نجار، وزیر کشور دولت آقای احمدی نژاد، و با همکاری ژنرال نقدی و گروه هایی از این دست بوده است. به دنبال این حادثه، شکاف بزرگی در کشور به وجود آمد و در یک طرف گروههای سیاسی و نشریات طرفدار دولت قرار گرفتند، و در سوی دیگر رهبران جنبش سبز. بسیاری معتقدند که آقای خامنه ای در جریان این برخورد بوده و این کار با رضایت او انجام شده است. اما بعضی ها نیز معتقدند که آقای خامنه ای در مقابل کار انجام شده قرار گرفته و در شرایط دشواری است که اگر از سید حسن خمینی پشتیبانی کند رودرروی احمدی نژاد و بخشی از سپاه که از او حمایت می کنند قرار می گیرد، و اگر چیزی نگوید که تاکنون نگفته رو درروی خانواده آقای خمینی و طرفداران آنها قرار می گیرد که این ها نیز جمعیت بزرگی را در میان سپاهی ها و روحانیون و کارگزاران حکومت تشکیل می دهند. این شکاف شاید جدی ترین شکافی باشد که از ابتدای جنبش سبز تاکنون در حکومت ایجاد شده است.

دومین حادثه قطع نامه چهارم شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است که خیلی سریع و خارج از انتظار ایران با 12 رأی موافق و 2 رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب رسید. با اجرای این قطع نامه، اقتصاد ایران بیش از پیش زیر فشار قرار می گیرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در اقتصاد ایران حضوری گسترده دارند مشمول تحریم می شوند، ولی مهم تر از فشار اقتصادی، فشار سیاسی است که بر ایران خواهد آمد.

در جریان تصویب این قطع نامه، چین و روسیه کوشیدند تا متن پیش نویس ارائه شده را تعدیل کنند که تا حدی هم موفق شدند. اما در نهایت با رأی موافق خود، ایران را تنها گذاشتند. انزوای سیاسی ایران شدت گرفته است و به نظر می رسد ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی بعد از تصویب این قطع نامه تحریم های شدیدتری را هم در همکاری با یکدیگر از جانب کشورهای خود برای ایران جاری خواهند کرد.

و اما حادثه سوم، آمادگی مردم برای برگزاری مراسم هفته در پیش است که با شنبه 22 خرداد سالگرد انتخابات آغاز می شود، و روز سه شنبه 25 خرداد در سالگرد راه پیمایی 3 میلیون نفری سال گذشته در این روز هشت نفر از جمله سهراب اعرابی کشته شدند، دنبال می شود و سپس در روز 30 خرداد سالگرد کشتار تهران که در آن حدود 93 نفر از جمله ندا آقاسلطان کشته شد به اوج خواهد رسید. حکومت قصد داشت با مراسم 14 خرداد و سالگرد آقای خمینی جو رعب و وحشت را آغاز کند. اما حادثه شعار علیه حسن خمینی عملاً این مراسم را به شکافی جدید در حکومت تبدیل کرد و نرمش وزارت کشور برای بحث در مورد صدور مجوز راه پیمایی عملاً از فضای رعب و وحشت کاسته است. طرفداران جنبش سبز اعلام کرده اند اگر مجوز صادر نشود در شش میدان تهران تجمع می کنند و اگر آنجا نیز در اشغال سپاهی ها و نیروهای سرکوبگر باشد در تمام سطح شهر پراکنده خواهند شد. توفیق یا شکست جنبش برای تظاهرات و اعتصاب عمومی در هفته آینده این جنبش را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد و مسیرهای جدیدی را پیش پای آن خواهد گشود.

حکومت ناچار از سنگین تر کردن فضای امنیتی است که این حالت بیشتر کمک می کند تا مردم در خانه بمانند و اعتصاب یک روزه به هدفش نزدیک تر شود.