برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۸۹/۰۳/۱۹

تهران مبادله سه شهروند امریکایی زندانی را با شهرام امیری رد کرد.

ارائه مدارکی درباره ربوده شدن امیری به سفیر سوئیس در ایران

تهران مبادله سه شهروند امریکایی زندانی را با شهرام امیری رد کرد.
تهران – خبرگزاریها، العربیه

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه 8-6-2010 اعلام کرد کشورش هیچ طرحی برای مبادله سه زندانی آمریکایی با دانشمند هسته ای ناپدید شده ایران که تهران می گوید امریکا او را ربوده است ندارد.

ناصر کریمی گزارشگر آسوشیتدپرس در تهران در این باره گفت، رامین مهمانپرست با بیان اینکه ایران افرادی را که پرونده آنها در دست قوه قضائیه است مبادله نخواهد کرد این مسئله را که سرنوشت این سه امریکایی با سرنوشت شهرام امیری دانشمند هسته ای ایران در ارتباط است رد کرد.

مهمانپرست در مصاحبه با خبرنگاران در تهران تصریح کرد این دو مورد قابل مقایسه بایکدیگر نیستند و ایران برای تضمین آزادی امیری از مجاری قانونی اقدام خواهد کرد.

ایران ادعا می کند این دانشمند هسته ای سال 2009 هنگامی که برای حج به کشور سعودی رفته بود ناپدید شده است.

این سه امریکایی نیز ماه ژوئیه گذشته در مرز عراق بازداشت شدند و ایران آنها را به جاسوسی و ورود غیر قانونی به خاک این کشور متهم کرده است.

ایران ماه مه گذشته به مادران این سه شهروند امریکایی اجازه داد با فرزندانشان در تهران ملاقات کنند، مادران آنها امیدوار بودند بتوانند به همراه فرزندانشان به کشورشان بازگردند اما با دست خالی بازگشتند.

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران نیز در ماه مه گذشته اعلام کرده بود، احتمال دارد تهران با مبادله یک زندانی با این سه شهروند آمریکایی موافقت کند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران نیز در ماه مارس گذشته به موضوع مبادله زندانیان اشاره کرد، اما تاکنون پیشنهادی رسمی در این زمینه ارائه نشده است.

شهرام امیری پیش از ناپدید شدن در دانشگاه مالک اشتر وابسته به سپاه پاسداران به کار اشتغال داشت .

رسانه های امریکا در ماه مارس اعلام کردند امیری با سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، سیا برای تضعیف برنامه هسته ای ایران در حال همکاری است.

این اظهارات مهمانپرست پس از آن منتشر شد که تلویزیون دولتی ایران روز دوشنبه تصاویری ویدئویی را از شهرام امیری پخش کرد.

یک مقام امریکایی ادعای ایران را درمورد اقدام امریکا در ربودن امیری رد کرد و آن را نادرست خواند.

ایران نیز روز سه شنبه سفیر سوئیس در تهران را که در عین حال حافظ منافع امریکا در ایران است احضار کرد تا با وی درباره امیری گفتگو کند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران ایرنا اعلام کرد یک مقام وزارت امور خارجه ایران مدارکی را در تایید ادعای تهران درمورد ربوده شدن امیری در اختیار سفیر سوئیس قرار داده است.

منبع: سایت رسمی العربیه