برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۰۴/۲۹

اعتراض خانه‌ی سینما و سکوت وزارت ارشاد درباره بازداشت پگاه آهنگرانی و مرضیه وفامهر


در حالی که یک مقام وزارت ارشاد گفته است که این وزارتخانه نسبت به بازداشت پگاه آهنگرانی و مرضیه وفامهر هیچ اقدامی صورت نمی‌دهد، خانه سینما اعلام کرده است که کمیته‌ای ویژه برای پیگیری سینماگران دستگیرشده تشکیل می‌دهد.
«فرهاد توحیدی»، نایب‌رییس خانه سینما در گفت‌وگو با «شرق» درباره تشکیل این کمیته گفته است: «خانه ‌سینما موظف است که از نظر صنفی، حقوق اعضایش را پیگیری کند. پیشنهاداتی برای تشکیل کمیته‌ای برای بررسی وضعیت سینماگران بازداشتی در خانه سینما مطرح شده که قرار است در جلسات آتی خانه سینما عنوان شود، هرچند تلاش می‌کنیم این مساله را از طریق رایزنی با عالی‌ترین مقامات سیاسی و امنیتی حل کنیم.»

«توحیدی» درباره اقدامات صورت‌گرفته در طول این مدت برای پیگیری وضعیت این دو سینماگر زندانی اظهار داشت: «این مسایل یک سالی هست که گریبانگیر سینماست، با این حال ما همچنان به تلاش خود برای حل این مساله از طریق قانونی ادامه می‌دهیم. ما تلاش خود را به کار می‌گیریم تا از طریق مجاری قانونی این مساله را حل کنیم. قول‌های مساعدی برای حل‌وفصل این ماجرا گرفته‌ایم.»

با این حال «توحیدی» درباره حضور مقامات وزارت ارشاد در کمیته بررسی وضعیت سینماگران بازداشتی گفت: «در این مورد خاص هیچ تماسی با معاونت سینمایی نداشتیم و اگر دوستان در این زمینه تلاش و اقدامی کنند، از آن استقبال می‌کنیم، چراکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت سینمایی وظیفه حمایت از هنرمندان را دارد و متعجب هستیم که تاکنون اقدامی صورت نداده‌اند.»

از سوی دیگر معاونت سینمایی که در طی یک سال گذشته در کشاکش با خانه سینما قول مساعد برای پیگیری حقوق صنفی سینماگران داده بود، هنوز درباره این دستگیری‌ها موضعی نگرفته است.

«علیرضا سجادپور»، مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد درباره این اتفاقات گفت: «پیگیری حقوق صنفی سینماگران در حیطه مسوولیت ماست اما درباره این دستگیری‌ها اظهارنظری نمی‌کنم.»

«مرضیه وفامهر»، همسر «ناصر تقوایی» بازیگر فیلم «تهران من حراج» به کارگردانی «گراناز موسوی» است که به دلیل بازی در همین فیلم دستگیر شد.

«پگاه آهنگرانی» فرزند «منیژه حکمت» و «جمشید آهنگرانی» نیز که قرار بود به آلمان سفر کند یک هفته پیش درحالی که «آهنگرانی» به این سفر نرفت، دستگیر شد.۲۸ تیر ۱۳۹۰ سهند خوانساری