برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۰۵/۲۹

جمعه‌های اعتراض سوریه، زنده است؛ از سه‌شنبه‌های اعتراض در ایران خبری نیست !!image

در حالی که گفته می‌شد اعتراضات در کشورهای عربی الهام گرفته از اعتراضات مردم ایران و به ویژه جنبش سبز است، اما دست‌کم اعتراض اعراب، از نظر تداوم و ایستادگی در عین کشتار خونین حکومت‌ها، قابل مقایسه با حوادث پس از انتخابات ایران نیست.علی‌رغم سرکوب و جنایات خونین دیکتاتور سوریه، حضور مستمر معترضان سوری در خیابان‌ها به ویژه روزهای جمعه، هنوز شگفتی می‌آفریند و تحسین ناظران بین‌المللی را در پی دارد.


این در حالی است که هیچ فردی یا گروهی رهبری اعتراضات کشورهای عربی را بر عهده نگرفته و از طرف مردم بیانیه صادر نمی‌کند.


امروز جمعه، ۱۹ آگوست، نیز مخالفان حکومت سوریه به خیابان‌ها آمدند که به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۱۵ نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.


شهرهای استان درعا، شاهد درگیری‌ها بین نیروهای حکومتی و مردم بوده و بیشترین کشته‌ها متغلق به این استان است.


این در حالی است که رسانه‌های دولتی در سوریه آمار کشته شدگان را وارونه اعلام می‌کنند و از کشته شدن نیروهای دولتی توسط «خرابکاران» خبر داده‌اند.


به گزارش ديده‌بان حقوق بشر سوريه، در شهر حمص نيز تظاهرات ضدحکومتی برگزار شد و شهرهای ديرالزور، در شرق و لاذقيه و بانياس در شمال غربی سوريه و در دو محله دمشق و ده‌ها منطقه در حومه پايتخت نيز تجمعاتی با تعداد کمتر برگزار شده است.


روز گذشته آمريکا و اتحاديه اروپا برای نخستين بار به‌شکل رسمی خواهان کناره‌گيری بشار اسد از قدرت شدند. این در حالی است که روسیه و ایران مخالف برکناری اسد هستند.


تا کنون نزدیک به دو هزار نفر در سوریه در جریان اعتراضات اخیر کشته و ده‌ها هزار نفر دیگر مجروح، ناپدید و پناهنده شده‌اند.


به نظر می‌رسد تصمیم اعراب برای به ثمر رسیدن اعتراضاتشان بسیار نیرومندتر از اراده‌ای است که می‌خواهد تمام معترضان را قتل عام کند.


در این میان، علی رغم این‌که بهانه‌های بسیاری برای خاموش شدن اعتراضات در سوریه و وجود دارد، اما معترضان سوری‌ هیچ «مصلحتی» را برای توقف اعتراضاتشان نمی‌پذیرند.