برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۰۶/۱۳

9 دلیل برای اسکناس نویسی
به نام هویت انسانی

نکته ی مهم :
با توجه به فیلتر شدن اکثر سایت های اطلاع رسانی لطفا این مقاله را به دیگران نیزارسال کنید و تا باردیگر کودتاگران را در اجرای کودتای رسانه ای ، ناکام بگذاریم.

پیشنهاد شعار نویسی بر روی اسکناس ها اولین بار در فضای اینترنت منتشر شد. این پیشنهاد به سرعت از جانب معترضان جدی گرفته شد و موج رسانه ای تازه ای از جانب معترضین بلند شد. حکومت در هفته ها و ماه های اول سعی کرد ، خود را نسبت به این رسانه ی جدید ، بی تفاوت جلوه دهد ، اما تاثیر گذاری این رسانه چنان گسترده بود که کمر انکارها و انکارکنندگان شکست و نمایندگان حکومت لب به اعتراض گشودن ، که اسکناس سرمایه ی ملی است ، و شعار نویسی بر روی آن جرم و شعار نویس مجرم محسوب می شود. به راستی این رسانه ی جدید چه ویژگی هایی دارد ، که حکومت را این چنین بر آشفت و به تکاپو وا داشت؟!

اولین ویژگی اسکناس : این جوان ترین رسانه ی غیر رسمی د ر دست معترضان ، عمومی بودن آن است.

اسکناس ابزاری است که دست تمام اقشار جامعه می چرخد. کودک ، جوان ، میانسال و کهن سال ، فقیر وغنی ، باسواد و بی سواد ، بیکار و کارگر ، کارمند و مدیر ، کاسب و معلم ، مهندس و پزشک ، زن و مرد ، شهری و روستائی ، اصلاح طلب و اصول گرا ،
معترض و غیرمعترض ، و خلاصه همه و همه ، هر روز از اسکناس استفاده می کنند و عاملی موثر در چرخش آن در سطح جامعه هستند. به راستی کدام رسانه ی دیگر را می شناسید که چنین سطح دربرگیری بالائی داشته باشد ؟
به جرات می توان گفت : که صدا و سیما نیز چنین گستردگی مخاطبی ندارد.

دومین ویژگی اسکناس :غیر قابل حذف بودن آن است.

اسکناس ابزار داد و ستد است و دارای ارزش مادی می باشد. پس وقتی به دست کسی می رسد احتمال نابود کردن آن بسیار کم ودر حد صفر است ، چرا که اگر کسی اسکناس را نابود کند ، دارائی خود را نابود کرده است. در این حالت اگر اسکناسی که روی آن شعار نویسی شده ، به دست یکی از مخالفان جنبش مردمی بیافتد ، وی هیچ چاره ای ، جز دور کردن اسکناس از خود ندارد. که همین مسئله هم سرعت انتشار این رسانه را بیشتر می کند. حتی اگر دولت هم کمر به حذف این اسکناس های شعار نویسی شده ببندد، نمی تواند به موفقیتی دست پیدا کند ، چرا که جمع کردن تمام اسکناس های شعار نویسی شده ، توسط سیستم بانکی کشور بسیار وقت گیر و البته غیر ممکن است.
ضمن اینکه حذف این اسکناس ها ، و انتشار اسکناس ها ، مستلزم صرف وقت و هزینه ی دو چندانی برای دولت است. حال این رسانه را ، از لحاظ قابل حذف بودن با سایر رسانه ها مقایسه کنید.
اسکناس نه توقیف می شود ، نه پارازیت پذیر است ، نه فیلتر می شود ، نه با رنگ پاک می شود و نه قابل سرکوب شدن است.

سومین ویژگی اسکناس :در دسترس بودن است.

این رسانه از لحاظ امکان تولید در مقایسه با سایر رسانه ها ، در دسترس ترین و ساده ترین رسانه است. شعارنویسی روی اسکناس و تبدیل این ابزار داد و ستد به یک رسانه ی غیر رسمی، به هیچ چیز احتیاج ندارد. نه به برق ، نه به اینترنت ، نه به سرور ماهواره ، نه به دیش ، نه به دستگاه تکثیر و چاپگر ، نه به فرستنده و نه حتی به کاغذ . فقط کافی است ، دست خود را در جیبتان کنید. در جیب ندارترین ایرانی ها هم ، حداقل یک اسکناس پنجاه تومانی پیدا می شود که برای نشان دادن اعتراض شان روی آن بنویسد.

چهارمین خصوصیت این رسانه ی غیر رسمی ، امن بودن آن است.

شعارنویسی روی اسکناس کم خطرترین نوع فعالیت رسانه ای است ، چرا که حکومت به هیچ وجه قادر به شناسائی شعارنویسان نیست. شعارنویسی در خانه ها انجام می شود و اسکناس ها در مبادلات روزمره به چرخش در می آیند.
حتی اگر کسی یک اسکناس شعارنویسی شده هم در میان سایر اسکناس های جیب یا کیف پولش داشته باشد ، به سادگی می تواند از وجود آن ابراز بی اطلاعی کند. البته واضح است که اگر تمام اسکناس ها ی موجود در یک کیف پول شعار نویسی شده باشد ، صاحب کیف نمی تواند اظهار بی اطلاعی کند. با اندکی هوشمندی و درایت می تواند ، این فعالیت رسانه ای بدون هیچ خطری تا رسیدن به هدف نهائی دنبال کند.

پنجمین ویژگی اسکناس ، انتشار ساده آن است.

اسکناس های شعارنویسی شده را می توان به سادگی در مبادلات کالا و خدمات روزانه پخش کرد. هنگام پیاده شدن از تاکسی ، هنگام خرید یک ساندویچ یا روزنامه ، هنگام پرداخت قبض آب و برق ، هنگام واریز قسط بانک وحتی هنگام کمک به یک مستمند می توان به سادگی این رسانه را منتشر کرد و در معرض دید یک مخاطب تازه گذاشت.
هیچ رسانه غیررسمی دیگری را نمی توان به این سادگی در جامعه پخش کرد . شاید کمی خنده دار باشد ، اما نمی توان به این سادگی از اعتراض خود با "یک غریبه" سخن گفت.

ششمین ویژگی اسکناس که منحصر به فرد می باشد ، قابلیت بازنشر آن است.

هر اسکناس روزانه در دست چندین نفر رد و بدل می شود. هیچ فردی اسکناس هایش را قاب نمی کند و یا در پستوی خانه اش نگه نمی دارد.همه ی افراد جامعه ، اسکناس را خرج میکنند و هر قطعه اسکناس در طول روز، بارها خرج و خرج و خرج می شود. پس اسکناس شعارنویسی شده بر خلاف سایر رسانه ها که یکبار (مثل یک برنامه رادیوئی) و یا نهایتا چند بار مصرف هستند (مثل روزنامه ای که توسط چند نفر خوانده می شود) ، رسانه ای "بی نهایت بار مصرف" است.
هفتمین خصوصیت اسکناس ، تیراژ گسترده آن است.

اگر تنها ده هزار نفر از معترضان جنبش مردمی ، تصمیم بگیرند روزانه فقط روی 10 قطعه اسکناس شعار بنویسند ، هر روز یکصد هزار اسکناس شعارنویسی شده وارد جامعه می شود. پس از یک ماه ، حکومت با رسانه ای روبروست که با تیراژ 3.000.000 نسخه هر لحظه و هر روز ، منتشر و توزیع می شود. جالب است که بدانید تیراژ کل روزنامه های کشور به زحمت به دو و نیم میلیون نسخه در روز می رسد.

هشتمین خصوصیت اسکناس ، گریز ناپذیر بودن آن است.

مخاطب این قدرت و اختیار را دارد که یک شبکه ی تلویزیونی را نبیند ، با صدای رادیو را در زمان پخش یک برنامه ببندد ، یا از خرید یک روزنامه خود داری کند و یا به یک سایت خبری اصلا سر نزند. اما مخاطب "اسکناس شعارنویسی شده" چنین قدرتی را ندارد و به دلیل سرعت زیاد خرده مبادلات اقتصادی روزانه همیشه خود را در مقابل عمل انجام شده می بیند.

و در نهایت آخرین و مهمترین خصوصیت اسکناس ، انگیزه زا بودن آن است.

یک تکه سنگ بسیار کوچک ، وقتی از روی دامنه شیب دار یک کوه بلند که پوشیده از برف است ، به سمت پایین غل می خورد ، فقط در همان لحظه اول یک تکه سنگ کوچک است. این ذره هر چه که پایین تر می آید ، بزرگ و بزرگتر می شود و از یک تکه سنگ بسیار کوچک به ، به یک توده بزرگ برفی که توان ویران کردن یک روستا را دارد ، تبدیل می شود. یک اسکناس شعارنویسی شده ، همانند همین تکه سنگ کوچک است؛
وقتی این اسکناس به دست یکی دیگر از معترضین می رسد ، او هم به جریان شعارنویسی روی اسکناس ها می پیوندد. چرا که او هم هنوز سئوال بی پاسخ دارد و نمی داند....
پس با دیدن این رسانه ی ساده ی غیر رسمی ، تصمیم می گیرد به همین شیوه سئوالش را مطرح کند و به گوش سایرین برساند.

پس از گذشت چند مدت ، حکومت خود را در برابر بهمنی می بنید ، که در ابتدا یک سئوال ساده بود ، اما حال تبدیل به توده ای غیر قابل مهار تبدیل شده است.

با سپاس و با احترام
رسانه شمایید
بهمن مرادیان پی (بهمن بهنود)