برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۰۸/۲۷

"باکرگی" چیست و "باکره" کیست؟"باکرگی" چیست و "باکره" کیست؟

آیا شما این واژه، ارزش گذاری و خط قرمزهای گذاشته شده در مورد این پدیده را قبول دارید و انسانی میدانید؟ چرا؟

برای برخورد و از بین بردن این پدیده و همه حواشی آن در زندگی انسانها و زنان چه اقداماتی باید انجام داد و موانع پیش روی ما برای برچیدن این مسئله چه چیزهایی هستند؟


رامین ژوبین از کانادا-


ما هر روز تنش بین آزادی و محافظه کاری را میبینیم. پشت محافظه کاری در همه روابط، از جمله روابط جنسی‌، معنویات اصولی ایست که در غرب افلاطون و کانت آن را مشهور کردند، و تبدیل به وسیله‌ای برای توجیه قانون، دولت، سیستم سرمایه، و مذاهب شده است. پشت آزادی معنویات طبیعیست که آنچه طبیعیست را باید انجام داد، و تنها معنویتی که وجود دارد بر اثر تجربیات آدمیست. برنده، دیدگاه دوم است، تجربه و در آغوش گرفتن احساسات دقیقا قدم لازم و بنیادی ایست برای رشد، تکامل و شکوفایی انسان و جهان. نیاز به آگاهی‌ در این رابطه، بحث پیشنهاد داده را مفید و ضروری می‌کند.ریحانه گلی از نروژ-


باکرگی خط قرمزی است که مذاهب از جمله اسلام و جمهوری اسلامی بر زنان قرار داده است که در عبور از این خط قرمز آن زن مورد سنگین ترین مجازاتها، محرومیتها از طریق قوانین و عرف جامعه میشود. آن ها می خواهند با این روش زن را از جامعه پاک کنند و آنها را تا جائی که می توانند نادیده بگیرند زیرا آن ها در حینی که زن را بعنوان یک کالا نگاه می کنند از قدرتشان هم می ترسند. تقدس و مفهوم باکره و باکرگی چیزی جز توهین به زن نیست و با وضع این قوانین و فرهنگ تحقیرآمیز زن را بعنوان یک کالا و مطیع در برابر مرد نشان میدهد و مرد را صاحب اختیار زن می داند. بارها شده در جوامع اسلامزده به دلیل باکره نبودن دختری که ازدواج نکرده را به کام مرگ کشاندند و آن دختران را نابود کردند بدون نادیده گرفتن آرزوها و آینده آن دختران.محسن آزاد از ایران-


باکرگی تعهدیست اخلاقی که شامل هردو جنس میشود. من با مفهوم عام ان مخالفم که عوامانه است وجلوی ازادی زنان را میگیرد و روند تساوی حقوق زنان ومردان را کند میکند.

سرور ایرانی از کانادا-


بعنوان یک زن ایرانی خسته از تمام دستورات ساخته دست مردان در امور مذهبی، آیینی، اجتماعی، قانون و خانواده؛ باکره گی‌‌ را بشدت یک توهین به شعور بانوان میدانم و آن را حاصل نابرابری پرورش دختر و پسر از بدو تولد در خانواده و شکلگیری متفاوت در مدرسه میدانم. خط قرمز‌های حاصل این پدیده ناشی‌ از پذیرفتن آن بعنوان یک قانون مانا توسط خود زنان جامعه هست که باید این توهین را در مرحله اول پذیرا نباشند و اجازه ندهند کسی‌ در خصوصیترین امر زندگیشان از آنها سند بخواهد. برای اینکار باید مردان را آموزش داد که اگر زنی‌ یا مردی سکس داشته باشند قبل از ازدواجشان میتوانند صادقانه باهم راجع این موضوع صحبت کنند و اجازه دخالت خانواده در این امر خصوصی را ندهند. جراحی پرده بکارت به معنی سقوط اخلاقی‌ یک جامعه میباشد نه بخاطر سکس بلکه بخاطر کتمان حقیقت و اعتماد نداشتن به شریک زندگی‌.


لیلا فرد از سوئد-


آیا ارزش گذاری زنان بر اثر بکارت، نگرشی احترام امیز است؟ براستی کدامین باکره گی مقدس است؟ من با پدیده باکره گی مخالفم چرا که انسان خرافه پرداز ،قرون وسطایی ،خودمحور و متعصب با افکاری پوسیده نمی تواند ذهن و زندگی باکره داشته باشد، که او باکره گیش را بابت باورهای غلط از دست داده، چنانکه که دختر میتواند با یک عمل جراحی مثل روز اولش در بیاد و.... به هر صورت مسئله باکره گی جسم مسئله ای مردود است.

روکسانا آزادمنش از ایران-


میتوان از دیدگاه های مختلفی به ان نگاه کرد و همه ی دیدگاه ها از نظر من یک چیز را روشن میکند که باکره بودن سند بردگی زن است مثل این است که مرد به زور به تو میگوید چون باکره بودن من معلوم نمیشود یعنی (اینکه من قبلا سکس داشتم )تو حق نداری سکس را تجربه کنی .سكس“ یك حق و سائق طبیعی «زن» است و اما باکره به نظر من باان معنای توام فیزیکی و روحی وجود ندارد و اصلا هم نمیشود برای ان کسی را تعریف کرد چون باکره بودن فیزیکی با داشتن تصورات سکسی معنایی ندارد پس اصلا باکره ای وجود ندارد.ا من عاشق این جمله ام (پشت دیوار باکرگی, دختری با روان و تن بیمار منتظر مردان ابله است)الهام گرفته از پیج محبوبم باکرگی ممنوع.


پیمان افشار از روسیه-


خیلی ها نمی توانند تحمل کنند که با زنی ازدواج می کنند که قبل از او با کسی دیگر ارتباط جنسی داشته است. لذا بعضی دوستان دیگر عقیده بر این دارند که به شرطی می توانند بپذیرند, که آن رابطه "شرعی" بوده باشد! برخی می گویند من خودم باکره هستم و دوست دارم با یک باکره ازدواج کنم! امان از دست این نفس! هر دختری می تواند با عمل جراحی یک ساعته دوباره باکره شود ! ولی . . .ذهنی که هزاران سال است چنین باورهایی را یدک می کشد, تجاوز به او شده است و صد البته در چنین تجاوزی باکره گیش را از دست داده است. خود او نیز در این تجاوز دست داشته است. ذهنی که آلوده به باورهای قرون وسطایی و دست دوم می باشد بدون تردید ذهن و زندگی باکره ای ندارد! آیا این ذهن هم می تواند با یک عمل جراحی یک ساعته باکره گیش را به دست بیاورد!؟ انسان باکره, انسانی است که ذهنی خالی داشته باشد. ذهن پر و شلوغ,توام با خرافات قطعا باکره نیست. انسان لجباز, با عناد, متکبر, حسود, خودمحور, جبار, جاه طلب و متعصب نمی تواند باکره باشد. او باکره گی اش را توسط باورها و خرافات از دست داده است. بدجوری هم از دست داده است. اینجاست که مولانا گفت: "بشنو از نی چون حکایت می کند، از جدایی ها شکایت می کند." نفس، مانع باکره ماندن می شود. به راستی باکره ی واقعی کیست!؟ حال من از شما سوال می کنم کدام نوع باکره گی مقدس است؟ و آیا شما دوست دارید با کدام نوع باکره ازدواج کنید و یا دوست شوید؟ یک انسان بی شرم و حیا باکره است و یا یک انسان باشرم و حیا!؟ قطعا از نظر من ذهنی که هزاران سال است چنین باورهایی را یدک می کشد, تجاوز به او شده است وباکره نیست.


شهره ناطقی از آلمان-


با درود ، به باور من ، بکارت باز هم یکی از قوانیی میباشد ،، که شخصیت زن را که نیمی از مرد است ثابت میکند ،، داشتن بکارت باز هم یکی از قوانین من درهای اسلامی میباشد ،،که به زن میگوید تو مطیع مرد هستی ،، بکارت داشتن دلیلی بر منش و شخصیت یک زن نیست و نمیدانم و تا جایی که من شنیده ام، پرده بکارت هم در ایران ، با یک عمل جراحی ترمیم میشود ،، آیا این را یک منش انسانی میدانیم .. آیا در کشورهای خارجی که سکس قبل از ازدواج است ،، همه فاحشه میباشند؟؟


آرمان از ایران-


خب من با این مسئله مخالفم چون به نظر من اصلی ترین مسئله ای که باعث رواج تبعیض جنسیتی میشه این مسئله ست، ناموس پرستی و حس مالکیتی که مردها نسبت به زنها دارن باعث میشه باکرگی ارزش محسوب شه .از یه آدم می پرسن چرا به مردی که با n نفر خوابیده میگن مرد واقعی ولی به همچین زنی میگن خراب؟ میگه: دری که با n تا کلید باز بشه خرابه ولی کلیدی که n تا درو باز کنه شاه کلیده! این تفکر هم از قوانین عقب افتاده مذهبی میاد وقتی که از بچگی و داخل مدارس با این حرفا ذهن بچه ها رو آماده می کنن خیلی سخته که این آدم وقتی بزرگ میشه بتونه باکره نبودن یه آدم دیگه رو درک کنه. بعضی مردها حق خودشون می دونند که با n نفر سکس داشته باشند اما همسرشون nبار باکره تر باشه اما واقعا اصلا چرا باید جامعه و حکومت به روابط شخصی آدما چه زن چه مرد کار داشته باشه؟ از این چه نفعی می بره؟

بهمن مرادیان پی از انگلیس-


به نام هویت انسانی


بکارت را بخواهید از جهالت.

بکارت ریشه در اصل درحماقت.

بکارت معنی و مفهوم ندارد

و در خود نقطه ای مثبت ندارد.


باکره گی قبل از اینکه یک پدید ه ی ظاهری باشد ، اصولا یک امری است مربوط به روانشناسی. می توان گفت : بکارت و باکره گی تنها چند قطره خون است و دنباله روی از آن ختم به یک تست مضحک است و فاقد یک نتیجه ی مشخص است ، زیرا قابل ترمیم است و در آن هیچ گونه نتیجه ای روشن یافت نمی شود. این پدیده باکره گی و باکره ، از اساس معنی و مفهوم ندارد و به دور از مواضع انسانی است. شرط حکم عقل مدرن این است که بیش از اینکه به بکارت و ... فکر کنیم باید به شخصیت ، هویت و خصوصیات همسر خود توجه کنیم. سکس یک حق طبیعی است، چه برای زن و چه برای مرد. نقطه ی عطف این موضوع این است ، که به حکم عقل و عقلانیت مدرن ، به بکارت ارزشی قائل نشویم.
انسان باکره انسانی است که ذهنی خالی داشته باشد. با مهر


فرامرز اسکندریان از روسیه-


من این خط قرمز را قبول ندارم .از دیدگاه من باکره کسی است که بدون علاقه و از روی اجبار با کسی هم آغوش نشود . این علاقه خواه قلبی باشد خواه جسمی .باکره گی به معنایی که ما در ایران شاهد آن هستیم یکی از پیامد های مرد سالاری در خانواده هاست . خوشبختانه اکثر جوانان به آزاد بودن روابط اعتقاد دارند و کمی از این مرد سالاری کمتر شده ولی هنوز در سطح خانواده ی خود فرد با تعصب برخورد می کند.


فواد از ایران-


در کل اون اتفاق های که بعد جنگ جهانی دوم تو اوروپا افتاد تو این چند سال اخیر به ایران هم در این رابطه کشیده شده و کلا باکره گی شکلش عوض شده. به گفته بعضی ها اگه با کسی دوست بشن و طرف بگه باکره است همون جا میزنند زیر گوشش. عده ای هم می گویند باکره گی برای دختران همانند افسار عمل می کنه چون تنها چیزیه که دختران رو تحت کنترل خواسته های خود قرار میده. من خودم این مقوله خط قرمز رو قبول ندارم. چون وقتی از نظر پزشکی نفی ان ثابت شده چرا ؟.... من این هفته خیلی سرم شلوق کار های متعدد بود ولی تا آخر هفته احتمالا این قضیه رو از نظر جامعه شناسی یه تدبیری روش صحبتی می کنیم و یه دیالوگ خوبی براش می نویسیم.مهوش علاسوئدی از ترکیه-


با درود به دوستان عزیز در رابطه با بحث مورد نظر : جامعه ی ایران ، جامعه ای است در حال گذار واین ویژگی خاصی به جامعه ی ما داده است . این وضعیت، حرکت وگذری است ازسنت به مدرنیته . مدرن شدن یک فرایند است ،فرایندی از جنس توسعه ای همه جانبه ،که عموما در کشورهایی نظیرایران به دلایل گوناگون این فرایند همیشه ناقص بوده . دلایلی از نوع استبدادزدگی گرفته تا توسعه صنعتی نا قص ویا معضلات فرهنگی ناشی از آن در جامعه ی استبدادی که این روش تا درون خانواده نیز رسوخ کرده وریشه دار می باشد بحث در مورد سوال فوق بیشتر به نمایشی شبیه است از اینکه ما روشنفکری هستیم پیشرفته واز خیلی از موانع گذشته ایم و در مسیر توسعه ی پایدار وهمه جانبه قرار بگیریم در یک حرکت آرام وهمه جانبه قادر خواهیم بود که کلیه روابط غیر انسانی وضد اجتماعی را دگرگون نموده ودر مسیری برابروانسانی پای به پیش بگذاریم . توسعه ی پایدار وهمه جانبه توسعه ای است که به عقب برنمی گردد وآرام آرام روابط سیاسی،اقتصادی ، فرهنگی واجتماعی را به صورت یک مجموعه ی به هم پیوسته وهمیشگی با توجه به شرایط جامعه تغییر داده وبه پیش می رود .هر گونه شتاب زدگی ویا تغییرات ناگهانی در هر یک از فاکتورهای فوق باعث به هم ریختگی فاکتورهای دیگر شده و پیشرفت توسعه را به انحراف خواهد کشاند .

مریم هلالی از بلژیک-


من موافق برابری حقوق زن و مرد هستم و داشتن بکارت برای دختران بالغ،نابرابری از جانب مردان قانون گذار دینی است. این ضعف جنسی در دختران،بعدن باعث بروز ناراحتی های روحی میشود و موضوع دوم محدود کردن دختران ازطرف جامعه وخانواده در انتخاب دانشگاه وادامه تحصیل،ومحدودیت شغلی،که همه این موارد زد پیش رفت زن درجامعه میشود.

زارا از ایران-


سلام. این واژه برای من بعنوان یک زن ایرانی تو زندگیم تاثیر مستقیم داشته و داره و همیشه یک مسئله ی گنگ و آزاردهنده بوده و هست.باکره تو لغت یعنی دست نخورده ولی گفته نشده جسم دست نخورده یا ذهن دست نخورده!اما در فرهنگ ما برای جسم دست نخورده ی دختر استفاده می شه!لفظ باکره گی در ایران از یک نگاه جنسی(ذهنی که باکره گی اش را از دست داده) نسبت به زن برآمده که خارج از اخلاق انسانیست.
هستی از سوئد- باکره در لغت به معنی‌ دست نخورده است و در فرهنگ عامیانه به دختری که آمیزش جنسی‌ نداشته است باکره گفته میشود. خیر، رابطه جنسی‌ انسانها یک امر خصوصی است و هیچ کس حق دخالت در آن را ندارد. خط قرمزها و ارزش گزاریها در رابطه با این پدیده، ریشه در مذهب و مرد سالاری دارد. همین که یک دختر باید تا لحظه ازدواج، باکره باقی‌ بماند به این معنی‌ است که باید برای یک مرد (همسر آینده‌اش) دست نخورده باقی‌ بماند. این به مثابه فشار مضاف بر زن است که باید در برابر نرمهای غیر انسانی‌ و مرد سالارانه کتمان کند.


مينا احدی از آلمان-


براي درک معناي اين کلمه نفرت انگيز٬ لازم نيست به ويکي پديا و يا فرهنگ لغت مراجعه کنيد٬ سرنوشت هزاران و هزاران زن را بررسي کنيد که بدليل اين کلمه پنج حرفي ٬ تحقيرشده٬ برخود لرزيده٬ کتک خورده و يا خونشان ريخته شده است. باکره در فرهنگ اسلامي به زني و دختري گفته ميشود که خود را سانسور کرده٬ به کسي عشق نورزيده و احساسات و عواطف جنسي و طبيعي خود را سرکوب کرده باشد. باکره گي اسم رمز بردگي زن است. من نه فقط اين " ارزش گذاري" را قبول ندارم٬ بلکه معتقدم کلماتي مانند باکره و يا ناموس بايد از فرهنگ لغات دنيا برچيده شوند٬ تا ميليونها زن و دختر در کشورهاي اسلام زده نفس بکشند٬ زندگي کنند٬ عشق بورزند و کسي و يا بهتر بگويم هيچ مردي و هيچ حکومت و باند فاشيستي بخود اجازه ندهد٬ در مورد زندگي و عواطف و جنسيت زنان تصميم بگيرد.


سپیده از ایران-


باکره گی، به نظر من واژه ای ست ساخته ی نظام مردسالارانه و مالکانه، برای اینکه مرد تملک هرچه بیشترش رو بر هر چیزی از جمله زن، بیشتر و بهتر حفظ کنه. باکره گی، واژه ای ست ناعادلانه، چون فقط مربوط به یک جنسیت هستش، اون هم فقط و فقط واسه ی اینکه مرد از همسری "دست نخورده!" بهره مند بشه.در قرن ما دیگه باکره گی جسمی معنا نداره، چون از طرفی به اهمیت ارضای غرایز جسمی در سلامت روحی پی برده شده و از طرف دیگه کل جهان در یک ارتباط تنگاتنگ با هم هستند که نتیجه ش تبادل فکریه. به نظر من باکره، کسی ست که ذهنش از آلودگی ها و بدی ها دور و دور تر بشه..ذهن بکر داشتن مهمه نه جسم بکر داشتن....شیرین شمس از سوئد-


باکره در لغت به معنای دست نخورده ‌است و در فرهنگ عامه به شخصی که آمیزش جنسی نکرده باشد گفته می‌شود. برای زنان وجود پرده بکارت را نشانه باکرگی می‌دانند. برای مردان در آفریقا سفتی پوست ختنه‌گاه و آزمون توانایی ادرار از بالای طنابی در یک متری زمین را نشانه باکرگی می‌دانند. اما باکره (یا دوشیزه) در اصل به معنای زنی است که هیچ‌گاه آمیزش جنسی نداشته است. این واژه از کلمه لاتین "virgo" به معنای "زنی که تجربه جنسی نداشته است" مشتق شده است.از نظر من در واقع باکرگی چه برای زنان و چه مردان یعنی محرومیت از حق سکس که یک حق انسانیست و من کاملا با این پدیده مخالفم. باکرگی در ایران که توسط یک حکومت و قوانین مردسالار اداره می شود فقط برای زنان صدق میکند و درباره مردان معنی و مفهومی ندارد. لذا پدیده باکرگی در ایران علاوه بر پدیده ضد انسانی یک پدیده بشدت ضد زن نیز هست که زنان را نه به دید انسان، بلکه به دید کالا مینگرد و آنان را مجاب به دست نخوردگی برای مردان میکند.


دامون از مالزی-


باکره، دوران نوجوانی بهم یاد دادن باکره‌گی مال پسر‌ها نیست و دختر‌ها درگیر این مساله هستند، فقط یادمون دادن در آینده همسرتون باکره باشد و‌گرنه ...روز‌ها گذشت و رفقای پسر من، که با توجه به آموزش‌های دوران تحصیل باکره‌گی براشون معنا نداشت، باکره‌گی را از دختر‌ها می‌گرفتن و به راحتی می‌گفتن "دختر خراب!" خراب کیست؟ باکره کیست؟ ما ذهن باکره را ترجیح خواهیم داد، خرابیش مال دیگران! کاش دروغ گفتن و ریا کاری، باکره را نیست می‌کرد.


گلاریژ از ایران-قبول ندارم...به نظر من یه مسئلهٔ شخصیه‌ که هرکی‌ خودش باید براش تصمیم بگیره. به نظر من روان آدما خیلی‌ مهمتر از جسمشون هست. سکس و رابطهٔ جنسی‌ داشتن،یه مساله غریزی که همه دارن...اهمیتی که تو جامعه به این مسئله میدن باعث شده دخترا میل جنسی شونو سرکوب کنن و اگر هم بخوان نیازشونو بر طرف کنن دائم استرس داشته باشن...بعدش عذاب وجدان بگیرن،خودشونو مقصر بدونن،احساس کنن باعث سر افکندگی خانوادشون شدن ویا زندگی‌ آینده‌شون خراب شده...در صورتی که یه مسئله کاملا طبیعی هست.در ضمن خط قرمزی که گذاشتن باعث نمی‌شه که کسی‌ دیگه نیازشو بر طرف نکنه...دختر ۲روز پریدش عقب میافته میترسه حامله باشه، افسرده می‌شه دیگه نمیتونه کارای روز مره شو انجام بده،خودشو مقصر میدونه ،۱۰۰بار میگه خدایا غلط کردم...بعدم اگه حامل باشه میره سقط جنین می‌کنه که با این کار یه انسانو از زندگی‌ محروم کرده، خودشم کلی‌ آسیب جسمی و روحی‌ می‌بینه....

داریوش از دبی-


عنوان کردن بکارت یعنی‌ اینکه زن تا قبل از ازدواج نباید حق داشته باشد وارد رابطه جنسی‌ با کسی‌ بشود. در دنیایی که حتا خود نفس ازدواج زیر سوال رفته است، کلمه‌ای مسخره تر از بکارت نمیشه پیدا کرد. عنوان کردن بکارت یعنی‌ گرفتن حق انتخاب و داشتن رابطه آزاد جنسی‌ از زنان.


افسانه زاهد از سوئیس-

باکرگی از نظر من نوعی قید و بنده که مردها برای زنها ساخته اند و در کشورهای شرقی و مخصوصا مسلمانان، بهش خیلی اهمیت میدن. باکرگی توی بعضی جوامع برای دختران ازدواج نکرده مهمه که حتی خود دختر و خانواده ی او از اینکه بگن دخترمون باکره نیست شرم دارن و حتی دختر بیچاره رو به درمانگاه برده و مخفیانه پرده ی ورودی رحم او رو میدوزند تا باعث سرشکستگی شون نشه توی کشورهایی مثل ایران حتی اغلب مردها از ازدواج با دختر بدون بکارت امتناع میکنن و دختر بیچاره ممکنه تا آخر عمرش بخاطر یه مساله ی ساده از اجتماع گریزون بشه یا اینکه انگشت نمای همه بشه
این سنت غلطیه که متاسفانه ما زنهای شرقی رو در دامش اسیر کردن و باید بعنوان یه سنت ارتجاعی و قرون وسطایی باهاش مبارزه کرد.
منتشرشده در نشریه جوانان کمونیست528
برای دریافت نشریه به لینک زیر بروید:
http://www.mediafire.com/?q4166zsc32z45gu