برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۱۰/۰۴

پناهندگان ایرانی در ترکیه شرایط بسیار بدی را تجربه می کنند !


به نام هویت انسانی


میم-ح _ در سال 1362 در تهران متولد شده و فارغ التحصیل در رشته ی امنیت سیستم های اطلاعاتی از دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر) تهران بوده است ، و رویدادهائی که در دو ، سه سال اخیر در کشورمان روی داد ، باعث شد که ایشان خانه و کاشانه اش را ترک کند و دست خوش شرایط بد سیاسی و اجتماعی کشورمان شد ! در حال حاضر خانه به دوشی را تجربه می کند و در کشور ترکیه و شهر نیده زندگی می کند.
میم-ح _ بدترین شرایط اقتصادی ، اجتماعی را تا کنون در عرض این 2 سالی که در نیده است ، تجربه کرده و خم به ابرو نیاورده و همچنان استقامت خود را حفظ کرده است. ولی باید به یاری او شتافت.
آیا کشوری که پایگاه یو ان در آن است ، باید در حق پناهندگان کم لطفی کند ؟!
آیا سازمان یو ان که خود یکی از ارگان های حقوق بشری است ، باید با تاخیر در پرونده ی پناهندگان ایرانی ، فشار روحی و روانی آن ها را صد چندان کند ؟!
میم-ح _ به دلیل حرفه ای که دارد می تواند موثر واقع شود و از توانائی هایش در حیطه ی شغلی سود ببرد ولی در عین ناباوری اجازه ی کار ندارد !
ایشان همچنان از پشتوانه ی ورزشی خوبی هم سود می بَرد . او در تهران در کنار تحصیلات به ورزش هم پرداخته بود و در رشته ی فوتبال در تیم های پرسپولیس ، ملوان ، پاس و تهران جوان و ... بازی کرده است.
حتی حق ورزش را هم از او گرفته اند ! ایشان با تیم دسته ی دومی نیده اسپور وارد مذاکره شده و حتی با این تیم هم تمرین کرد و تمامی مطبوعات ورزشی ترکیه این را نوید دادند که برای آنها بازیکنی لایق آورده اند و همه ی آنها از این موضوع خوشحال شده و این موضوع بسیار داغ پوشش خبری به خود دید ، ولی در عین ناباوری کشور ترکیه وی را از بازی منع کرد و به او اخطار کرد که در صورت بازی باید قید امریکا را بزند !
رفتارهای نژاد پرستانه ی دولت ترکیه باعث بروز مشکلات بسیار زیادی برای شماری از پناهندگان در ترکیه شده است و سود جوئی های که این دولت با تاخیر انداختن کار پناهندگان انجام می دهد ، رعشه بر تن تمامی پناهندگان انداخته است !
او پس از پیش مصاحبه 8 ماه بعد برای مصاحبه اصلی فرا خوانده شد و همه در عجب هستند که چرا با این همه تاخیر ! بعد از چندی قبولی را از ایالات متحده امریکا دریافت و مراحل را هر چند با تاخیر و کُند ، ولی با موفقیت گذراند ! بعد برای تست مدیکال فراخوانده شد و تمامی مدارج را دارا بود ، ولی مشکل اصلی اینجاست که بعد از مدیکال تا به این لحظه 10 ماه است که معتل تاریخ پرواز است !
پناهندگان در ترکیه از شرایط و خدمات اجتماعی محروم هستند و اگر بیمار شوند تمامی مخارج را باید خودشان بپردازند که این مورد هم برای اکثر پناهندگان مشکل ساخته است.

در مجموع مواردی که پناهندگان و ایشان را در ترکیه آزار می دهد به صورت طبقه بندی شده در زیر آمده است :
×××
تاخیر در تاریخ مصاحبه و پیش مصاحبه و پس از آن تاخیر در تاریخ مدیکال و یا تاریخ پرواز از طرف یو ان اچ سی آر !
×××
رفتارهای فاشیستی و نژاد پرستانه ی دولت ترکیه !
×××
محرومیت از خدمات اجتماعی !
×××
شرایط بد اقتصادی و مخارج سنگین !
×××
ممنوعیت کار برای پناهندگان !
×××
محرومیت از تجمع های اعتراضی مقابل سفارت جمهوری اسلامی
×××
حال ما باید به عنوان گروه های فعال حقوق بشری ، صدای پناهندگان ایرانی در شهر نیده و... را در ترکیه به گوش همگان برسانیم و به یاری اشان بشتابیم.

با مهر
بهمن مرادیان پی
B.MoradianPey@gmail.com