برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۰۵/۰۸

مريم نمازى روى جلد نشريه "سكولارهاى دنيا"متن کامل کیفرخواست علیه سران جمهوری اسلامی به جرم نسل کشی و جنایت علیه بشریت


edamiran

نوبت محاکمه سران جمهوری اسلامی به جرم جنایت علیه بشریت فرا رسیده است

نامه سرگشاد فرشاد حسینی به دادگاه بین لمللی جنایی لاهه بمناسبت ۱۷ جولای روز جهانی عدالت جزایی

۱۷ جولای روز جهانی عدالت جزایی است. ۱۳ سال پیش (۱۷ جولای ۱۹۹۸) در چنین روزی دولتهای جهان در روم معاهده روم را به تصویب رساندند. معاهده ای که دادگاه بین المللی جنایی لاهه را ایجاد و مسئول پیگرد سران دولتهایی قرار داد که مرتکب جنایت علیه بشریت، نسل کشی و جنایات جنگی شده و در کشور خود امکان محاکمه آنها نیست.

در سیزدهمین ساگرد تصویب معاهده روم و در سالگرد روز جهانی عدالت جزایی و در ادامه شکایت کمیته بین المللی علیه اعدام در تاریخ ۲۸ آگوست ۲۰۰۸ با شماره پرونده OTP-CR-777/09 و به نمایندگی از کمیته بین المللی علیه اعدام و صدها تن از قربانیان و شاکیان جنایتهای جمهوری اسلامی خواهان رسیدگی سریعتر دادستانی و مقامات قضایی دادگاه بین المللی جانیی لاهه به پرونده کیفری سران جمهوری اسلامی در دادگاه بین المللی جنایی لاهه میباشم. در زیر توجه قضات این دادگاه را به متن کیفرخواست علیه سران جمهوری اسلامی جلب میکنم:

جمهوری اسلامی یکی از جنایتکارترین رژیم های سیاسی دنیاست. آنچه ویژگی منحصر به فرد جمهوری اسلامی در ارتکاب جنایت علیه بشریت و نسل کشی را تشکیل میدهد، مستمر بودن و سیستماتیک بودن این جنایات در طی سه دهه میباشد. جمهوری اسلامی قاتل سه نسل از مخالفینش میباشد. جمهوری اسلامی تنها رژیم سیاسی دنیاست که پرونده جنایتش به یک دوره کوتاه معین ختم نمیشود. جنایت در جمهوری اسلامی از نخستین روزهای به قدرت رسیدن آنها در سال ۵۷ آغاز و تا به امروز بطور متوالی نقشه مند و سازمان یافته اجرا میشود. از معدود رژیمهای سیاسی دنیاست که دامنه جنایتهایش از مرزهای جغرافیایی خود فراتر رفته و در کشورهای متعددی جنایت انجام داده است. معدود رژیمهای سیاسی دنیاست که قربانیانش را تنها شهروندان کشوری که حاکمیت دارد در بر نمیگیرد و شهروندان سایر کشورها نیز، طعمه آتش جنایت جمهوری اسلامی شده اند. جمهوری اسلامی یک تهدید و خطر جدی نه تنها برای مردم ایران که برای کل بشریت در سراسر دنیاست. جمهوری اسلامی با ابتدایی ترین حقوق و آزادیهای اساسی و پایه ای مردم منافات ندارد. سران این نطامی که سه دهه وسیعترین جنایت علیه بشریت را مرتکب شده اند باید هر چه زودتر در دادگاههای بین المللی به محاکمه فراخوانده شوند.

سران جمهوری اسلامی به دلایل زیر بر اساس ماده های ۶ و ۷ اساسنامه روم متهم به جنایت علیه بشریت و نسل کشی بوده و باید محاکمه شوند:

۱- قتل عام یا کشتار دسته جمعی (ماده ۶ اساسنامه روم)

سران جمهوری اسلامی از اولین روزهای به قدرت رسیدنش در سال ۵۷ کشتار مخالفین سیاسی خود را نقشه مند، آگاهانه و سازمان یافته و بطور مداوم به قصد نابودی فیزیکی دستگیر، شکنجه، اعدام و به قتل رسانده و کماکان به این جنایت ادامه میدهد. . مهمترین موارد این کشتارهای سیاسی جمهوری اسلامی به قرار زیر است:

کشتار مردم خوزستان (مرداد ۵۸)

در ۹ خرداد ۵۸ نیروهای نظامی رژیم به مردم و مخالفین حکومت در خرمشهر یورش کرده و مردم را به رگبار مسلسل بسته و صدها تن از مردم بیگناه از زن و مرد و کودک و پیر را قتل عام میکنند. آمار کشته شدگان بیش از ۲۰۰ نفر اعلام شده است.

کشتار مردم کردستان در مرداد ۵۸

در ۲۸ مرداد ۵۸ خمینی فرمان حمله سراسری نطامی به کردستان را صادر کرده که به دنبال این یورش نظامی و حملات نطامی چه از طریق بمب افکن ها و چه از طریق دستگیری و اعدامها صدها نفر به قتل میرسند.

کشتار مردم در روستای قارنا در شهریور ۵۸

در اثر یورش نظامی سازمان یافته جمهوری اسلامی به روستای قارنا در کردستان در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۵۸ تعداد ۷۰ نفر از اهالی روستا که عموما زن ها و کودکان بودند به قتل میرسند..

کشتار مردم انزلی در مهر ماه ۵۸

در مهر ماه ۵۸ سپاه پاسداران به سمت ماهیگیران انزلی که خواهان حق آزادنه صید در دریای انزلی داشتند آتش گشوده و ۳ نفر را کشته و ۵۰ تن را مجروح ساختند. در فردای آن روز اعتراض توده ای و وسیع تری برگزار میشود که باز سپاه به مردم آتش گشوده و تعداد دیگری از مردم را به قتل میرساند.

کشتار مردم گنبد و ترکمن صحرا (اسفند ۵۸)

در اسفند سال ۵۸ جمهوری اسلامی در یک یورش خونین به مردم گنبد و ترکمن صحرا بنا به منابع دولتی ۹۴ نفر را در یک روز تیرباران کردند.

کشتار دانشجویان تحت عنوان انقلاب فرهنگی (اردیبهشت ۵۹)

در اواخر فرودین ۵۹ خمینی فرمان یورش به دانشگاهها و سرکوب کلیه نیروهای سیاسی مخالف را میدهد که با اجرای این طرح:

یورش نظامی و سرکوبگرانه به کلیه دانشگاهها در سراسر کشور انجام گرفته که در اثر آن طبق آمارهای دولتی ۳۸ نفر کشته و بیش از ۱۵۰۰ نفر زخمی شده اند.

 1. صدها نفر دستگیر و مورد شکنجه و تعدادی نیز اعدام میشوند.
 2. کل دانشگاههای کشور را به مدت ۲ سال بسته و از تحصیل مردم جلوگیری کردند.
 3. تعداد زیادی از اساتید و کارمندان و دانشجویان را برای همیشه از دانشگاه اخراج کردند.

کشتار سالهای ۶۰ تا ۶۷

از روز ۳۰ خرداد سال ۱۳۶۰ جمهوری اسلامی یک تعرض نطامی امنیتی پلیسی خشونت آمیزی را باه قصد نابود سازی کلیه گروهها و فعالین و اعضا و هواداران گروههای سیاسی مخالف دولت آغاز کرد که در طول این مدت هزاران نفر کشته و دهها هزار نفر دستگیر و تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفتند.

کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷

در ماههای مرداد و شهریور ۶۷ جمهوری اسلامی طی یک برنامه سازمان دهی شده دست به کشتار وسیع زندانیان سیاسی در سراسر زندانهای کشور زد. تعداد قربانیان و اعدامی های این جنایت تا ۱۲۰۰۰ نفر اعلام شده است اما لیست و نام‌های مشخص حداقل ۵۰۰۰ نفر توسط سازمان‌های مختلف اعلام شده است.

کشتار اعتراضات ۱۳۷۱

به دنبال افزایش تورم اقتصادی به بالای ۵۰ درصد در شهرهای مختلف ایران علیه سیاستهای اقتصادی دولت تظاهراتی صورت گرفت که جمهوری اسلامی این اعتراضات و تظاهراتها را با خشونت و کشتار مردم سرکوب کرد.این تظاهراتها در شهرهای مشهد، اراک، مبارکه، چهاردانگه تهران و... بود. طبق آمارهای دولتی تنها در شهر مشهد دست کم ۶ نفر کشته شدند.

حمله به دانشگاه در ۱۸ تیر ۷۸

به دنبال تظاهرات دانشجویان در اعتراض به توقیف یک روزنامه در ایران، نیروهای نظامی جمهوری اسلامی به داخل کوی دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی حمله برده و ضمن تخریب اموال دانشجویان آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و صدها نفر را بازداشت کردند. حمله و ضرب و شتم دانشجویان تا صبح ادامه داشت. این حمله به اعتراضات گسترده و چند روزه دانشجویان و مردم در تهران و شهرستانها انجامید. در دانشگاه تبریز نیز روز شنبه ۱۹ تیر درگیریهای گسترده‌ای روی داده که به کشته شدن چندین نفرانجامید.

کشتار مردم معترض ابادن در تیر ماه ۱۳۷۹

در روز چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۷۹ مردم آبادان در اعتراض به وضعیت بد آب آشامیدنی دست به اعتراض زدند. مقامات دولتی با بسیج نیرواز اهواز و سایر شهرها در همان روز فضای شهر را نظامی کرده و دست به کشتار وسیع مردم زدند. در جریان این سرکوب دهها نفر از مردم بیگناه آبادن کشته صدها تن مجروح و صدها تن دستگیر و راهی شکنجه گاهها شدند.

قتلهای سیاسی زنجیره ای (سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۶)

قتل های سیاسی که با قصد از بین بردن مخالفین توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی انجام گرفت. در اثر این قتلها تعداد ۱۴۰ نفر کشته شدند.

کشتارمخالفین و معترضین بعد از انتخابات ۱۳۸۸

در طی تنها یک سال از خرداد ۸۸ تا خرداد ۸۹ جمهوری اسلامی اعتراض مردم را به وحشیانه ترین شکلی سرکوب کرده و میکند. بر اساس گزارشات منتشر یافته طی این یک سال بیش از ۱۰۰ نفر در خیابانها به ضرب گلوله یا زیر شکنجه به قتل رسیده اند. ۱۸۰۰۰ دستگیر شده اند و نزدیک به ۴۰۰۰۰ فقره نقض حقوق بشر ثبت شده است. در طول این مدت هزاران نفر مجبور به ترک کشور و پناهندگی در کشورهای دیگر شده اند.

۲- جنایت علیه بشریت (ماده ۷ اساسنامه روم)

جمهوری اسلامی همچنین در طول حاکمیت سه دهه خود مرتکب اعمالی شده است که عین مصداق جنایت علیه بشریت میباشد.

در زیر به بخشی از مصادیق جرم جمهوری اسلامی در این زمینه میپردازیم:

 • جمهوری اسلامی در طول سه دهه از حاکمیت خود بطور سیستماتیک و سازمان یافته مرتکب اعمالی از جمله قتل، حبس و محرومیتها و آزارهای فیزیکی و جسمی، شکنجه، تجاوز، بردگی جنسی شده است.
 • دستگیری شکنجه و اعدام کلیه گروههای سیاسی مخالف نظام و تلاش برای انهدام کامل این گروهها و کلیه منابع و امکانات مالی و ملکی آنها.
 • دستگیری، شکنجه، آزار و اعدام مخالفان دینی حاکمیت، لائیک ها و اقلیت های مذهبی و تحمیل تبعیض آشکار علیه آنها
 • دستگیری، شکنجه، آزار و اعدام همجنس گرایان
 • دستگیری شکنجه و اعدام کلیه مخالفین سیاسی دستگیری شکنجه و اعدام

 • تروریسم دولتی شامل انجام فعالیتهای تروریستی علیه مخالفین سیاسی در خارج مرزهای ایران

ترورهای سیاسی ایرانیان در خارج

براساس گزارشات خبری انتشار یافته، جمهوری اسلامی تعداد ۴۰۰ نفر مخالفین سیاسی ایرانی را در خاورمیانه، اروپا و آمریکا ترور کرده است. این ترورها در کشورهای عراق، ترکیه، پاکستان، فرانسه، آلمان ، اتریش، سوئد، انگلستان، امارت متحده عربی، آمریکا، فیلیپین، سوئیس، هندوستان، ایتالیا، دانمارک، روسیه و قبرس انجام گرفته است.

ترورهای سیاسی غیر ایرانیان

 • صدور حکم ترور برای نویسنده بریتانیایی سلمان رشدی

 • سازماندهی و دخالت مستقیم و غیر مستقیم در فعالیتهای تروریستی در عراق، ، لبنان، اسرائیل و آرژانتین
 • واشنگتن تایمز به چند عملیات تروریستی اشاره میکند که ظرف سی سال گذشته تحت حمایت سپاه پاسداران انقلاب انجام شده اند و از جمله بمب گذاری در سفارت آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ ، بمب گذاری در مرکز یهودیان در آرژانتین در سال ۱۹۹۴ ، بمب گذاری برجهای خبار ۱۹۹۶ در عربستان سعودی.

در همین زمینه جمهوری اسلامی به دلیل فعالیتهای تروریستی در کشورهای آلمان، فرانسه، آرژانتین توسط دادگاههای این کشورها محاکمه و محکوم شده و جرم تروریستی آنها در این دادگاهها محرض شده است.

 • اعمال تجاوز بعنوان یکی از ابزارهای شکنجه علیه مخالفین حکومت
 • اجرای حکم وحشیانه و قرون وسطایی سنگسار در ایران
 • اعدام کودکان زیر ۱۸ سال
 • استفاده از کودکان در جنگ که بنا بر آمارهای دولتی منجر به قتل ۹۶۰۰۰ کودک زیر ۱۸ سال شده است.
 • تبعید مستقیم و غیر مستقیم کلیه مخالفین سیاسی فکری عقیدتی این نظام. از طریق وادار کردن میلیونها نفر به فرار از کشور.

بردگی جنسی

 • تحمیل قوانین تبعیض آمیز علیه زنان که در اثر آن میلیونها زن به دلیل حجاب و پوشش اجباری دستگیر زندانی یا مورد آزار و اذیت فیزیکی توسط نیروهای نظامی ایران شده است. محرومیت میلیونها زن از تحصیل و اشتغال در برخی از رشته ها. محرومیت میلیونها زن از حقوق برابر در امور ازدواج، طلاق، وراثت و حق سرپرستی بر کودکان. محدودیت در سفر آزادنه زن ها. در نتیجه این قوانین هزاران زن و دختر دچار آزار و اذیت های فیزیکی روحی و روانی شده و صدها زن به همین دلایل دست به خودکشی زده اند.

سایر جرایم مصداق جنایت علیه بشریت

 • سانسور وسیع و سازمان یافته علیه مطبوعات و رسانه های گروهی و مممنوعیت جامعه از دسترسی آزادانه به اطلاعات و افکار غیر دولتی ایجاد محدودیت در دسترسی آزادانه جامعه به اینترنت و ماهواره. دستگیری و مجازات روزنامه نگاران، خبرنگاران

 • اعتراف گیری خودسرانه دولتی از زندانیان سیاسی و نمایش آنها در رسانه های گروهی عمومی اعم از مطبوعات و تلویزیون های سراسری.

 • اعمال مجازات های قضایی وحشیانه و قرون وسطایی چون بردین انگشت های دست و پا بردین دست و پا و در آوردن چشم از حدقه برابر قوانین قصاص و مجازات های اسلامی.

 • ایجاد وسیعترین تبعیضات و بی حقوقی ها نسبت به مهاجرین و پناهندگی غیر ایرانی علی الخصوص مهاجرین و پناهندگان افغانی تبار. محدویت در ازدواج، اشتغال آزادانه و خدمات تحصیل رایگان برای میلیونها پناهنده و مهاجر افغانی و عراقی و غیره. اخراج اجباری و خشونت آمیز ممیلیونها پناهنده و مهاجر افغانی تبار از ایران

 • ممنوعیت ایجاد تشکل های سیاسی مخالف نظام
 • ممنوعیت ایجاد تشکل ها و اتحادیه های صنفی کارگری و کارمندی
 • ممنوعیت حق اعتصاب، تجمعات اعتراضی صنفی یا سیاسی. سرکوب خشونت آمیز هر تجمع مخالف دولت.
 • توقیف ها و دستگیری های خودسرانه دولتی
 • مداخله خودسرانه دولتی در زندگی خصوصی افراد و در امور خانوادگی، اقامتگاه، و مکاتبات و ارتباطات مخالفین سیاسی و کنترل پلیسی شبکه ارتباطی مخالفین سیاسی با فامیل، بستگان و دوستان خود.
 • ممانعت از ورود مخالفین سیاسی خارج کشور
 • محدودیت در اشتغال و سفر برای مخالفین سیاسی
 • وادار کردن افراد به شرکت در تجمعات و برنامه های سیاسی مذهبی دولتی
 • محروم کردن افراد از حق کاندید شدن در اداره امور سیاسی قضایی اجرایی کشور و به تبع آن محروم کردن جامعه از حق مشارکت آزادنه در انتخابات و رای دادن به نمایندگان واقعی خود.
 • ایجاد محدودیت در پوشش زنان و مردان
 • محروم کردن جامعه از حق شرکت آزادانه در فعالیتهای هنری فرهنگی اجتماعی مورد نظر خود. ایجاد محدودیتهای سیاسی و مذهبی در انتشار آثار هنری فرهنگی
 • وابستگی کامل سیستم قضایی به دولت و رویه های سیاسی دولت. بدینگونه سیستم قضایی کشور بطور کامل در خدمت دولت و نطام سیاسی قرار گرفته و با هر مخالف سیاسی برخورد قضایی میشود.
 • وادار کردن زندانیان به اعتراف و شهادت علیه خود از طریق شکنجه و آزارهای فیزیکی روحی و روانی.
 • محرومیت مجرمین و زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی از حقوق و تضمین های اولیه انسانی از جمله تفهیم اتهام حق داشتن وکیل و حق دفاع آزادانه و امن از خود در مقابل اتهامات.
 • محرومیت کل جامعه از برقراری یک ساختار سیاسی مبتنی بر دخالت مستقیم و مستمر مردم و جایگزین کردن آن به سیستم مبتنی بر دخالت مستقیم و مستمر نیروهای نطامی و امنیتی کشور.
 • سلب آسایش و امنیت جامعه و تحمیل یک جنگ بیهوده هشت ساله به مردم که در اثر آن میلیونها نفر کشته و زخمی و اسیر شده و در اثر آن سلامت جسمی، روحی و روانی شان به خطر افتاده است.
 • اقدام برای تولید سلاحهای هسته ای به قصد امتیاز گیری و بهره برداری سیاسی و به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی.

**********************

اینها تنها گوشه ای از دریای بیکران اتهامات سران جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی میلیونها نفر شاکی دارد. در مقابل هر یک از این جرایم و اتهامات ذکر شده کوهی از اسناد ومدارک مستدل جود دارد و هزاران شاکی فی الحال موجود حاضرند در خصوص این اتهامات شکایتهای شخصی ارائه دهند.

جمهوری اسلامی با تحمیل خشونت آمیز نظامی امنیتی، یک بربریت تمام و در مغایر با کلیه تعهدات حقوق بشری به جامعه تحمیل کرده است. سران جمهوری اسلامی متهم اند که در طی سه دهه با استفاده از خشونت آمیزترین اشکال سرکوب و نیروی قهریه نظامی یک جنایت عظیم و سیستماتیک و برنامه ریزی شده ای را علیه بشریت سازمان داده اند. امروز کوژکترین پایبندی به عدالت جهانی می طلبد که کلیه کسانی که در ایجاد چنین توحشی دست داشته اند به میز محاکمه کشیده شوند.

نوبت محاکمه سران جمهوری اسلامی در سیزدهمین سالگرد تصویب معاهده روم و در سالرگرد روز جهانی عدالت جزایی فرا رسیده است. امسال باید سال محاکمه سران جمهوری اسلامی و در راس آنان خامنه ای بعنوان نماد اصلی حکومت باشد.

با احترام منتظر اقدامات فوری مقامات دادستانی میباشم.

از طرف کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیسیون پیگیری شکایت علیه جمهوری اسلامی در دادگاه بین المللی جنایی لاهه

کمیته بین المللی علیه سنگسار

فرشاد حسینی

farshadhoseini@yahoo.com

در محکوميت سياستهای سرکوبگرانه و تروريستی جمهوري اسلامی عليه مردم عراق


طبق اخبار منتشر شده، جمهوري اسلامي ايران در مجموعه اقدامات ضد انسانی، سرکوبگرانه و تروريستي در مرز ايران و عراق٬ خسارات جاني و مالي زيادي به مردم این مناطق وارد کرده است. این اقدامات از جانب هر انسان آزاده ای و از جانب همه نیروهای اپوزیسیون جمهوری اسلامی باید شدیدا محکوم شود.

جمهوری اسلامي حمله نظامي سنگين و گسترده اي در نوار مرزي کردستان ايران و عراق آغاز کرده است. اين جنگ که مستقیما "پژاک" را نشانه گرفته است، در عین حال اهداف سیاسی دیگری را هم تعقیب میکند و از جمله قدرت نمائی نظامی برای امتيازگيری از حاکمان کردستان عراق است. اولين قربانيان اين جنگ نیز مردم ساکن مناطق مرزي هستند. تاکنون در اثر توپ باران منطقه تعداد قابل توجهی از مردم زخمي و تعداد زيادي آواره شده اند. طبق گزارشات مختلف بر اثر درگيري بين پژاک و نيروهاي نظامي جمهوري اسلامي تا کنون دهها نفر از طرفين کشته و تعداد بيشتري زخمي شده اند.

علاوه بر این جمهوري اسلامي با بستن چند رودخانه و ممانعت از رسيدن آب به مردم مناطق مرزي کردستان عراق باعث ضرر و زيان زيادي به مردم زحمتکش اين مناطق شده است که با عکس العمل اعتراضی آنها مواجه شده است. مردم دربنديخان در اعتراض به اين اقدام جنايتکارانه جمهوري اسلامي٬ جاده اصلي ورود به داخل خاک عراق را بسته اند.

اقدام ديگر حکومت اسلامي ایران اين است که فرماندهان سپاه حمزه و مقامات محلي رژيم در کردستان ايران از احزاب حاکم بر کردستان عراق خواسته اند که اپوزيسيون مسلح جمهوري اسلامي مستقر در کردستان عراق را خلع سلاح کنند. گفته شده است مذاکراتي براي عملي کردن اين خواستها بين نمايندگان حکومت اسلامي و حکومت محلي کردستان عراق انجام گرفته و با توجه به روابط حسنه این دو حکومت این نگرانی وجود دارد که فشار به اپوزیسیون جمهوری اسلامی در این منطقه تشدید شود.

جمهوري اسلامي میخواهد در کردستان عراق با اتکا به ترور و قلدرمنشي٬ با مسلح کردن نيروهاي مرتجع اسلامي و با بند و بست با دولت عراق امتياز بگیرد٬ با جریانات اپوزيسيونی که در این منطقه مستقر هستند مقابله کند و در عين حال نقش و جايگاه مهمتري در عراق بدست آورد. اقدامات جمهوری اسلامی جنگ افروزانه است، علیه مردم هر دو کشور است، برای زهر چشم گرفتن از مردم ایران و مشخصا کردستان است و باید از جانب همه جریانات اپوزیسیون و همه مردم آزادیخواه در ایران و عراق و در سراسر جهان محکوم شود و مورد اعتراض قرار گیرد.

ما اقدامات سرکوبگرانه و ضدانسانی جمهوری اسلامي علیه مردم عراق و سیاست جنگ افروزانه آنرا بشدت محکوم میکنیم و از همه مردم دعوت ميکنيم ضمن اعتراض به این جنایات، مبارزه برای سرنگونی این حکومت را گسترش دهند. جمهوری اسلامی در بحرانی لاعلاج به سر میبرد، باید با تمام قوا برای سرنگونی آن بپاخاست. در عين حال اعلام ميکنيم که هر نوع نظامي گري از سوي هر نيرو و جرياني به زیان مبارزه آزادیخواهانه مردم برای سرنگونی جمهوری اسلامی بوده و فضا را برای سرکوب و جنایت توسط حکومت اسلامی بیشتر فراهم ميکند.

مرگ بر جمهوری اسلامی

آزادی، برابری، حکومت کارگری

زنده باد جمهوری سوسیالیستی

کميته کردستان حزب کمونيست کارگري ايران

٢٩ تیرماه ١٣٩٠، ٢٠ ژوئیه ٢٠١١

گزارش آماری نقض حقوق بشر - ویژه تیر ماه ۱۳۹۰


خبرگزاری هرانا -

‎نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران بر اساس برنامه ماهانه خود که بیش از ۱۶ ماه از آغاز آن می‌گذرد، اقدام به انتشار گزارش آماری ماهانه از وضعیت حقوق بشر ایران ویژه تیرماه ۱۳۹۰ نمود‫.

‎ در این گزارش که نسبت به ماه‌های قبل شکلی جدید و گسترده تری یافته است در ۱۱ رسته حقوقی گزارشات مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای کیفی و دقت گزارشات تلاش شده است جنبه‌های آموزشی نیز به گزارش افزوده شود‫. ‬ بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود اختصاص داده است را باید از نکات برجسته این گزارش دانست‫.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است، هم چنین برای دریافت نسخه PDF آن اینجاکلیک کنید.

ارزیابی عمومی در مورد اخبار نقض حقوق بشر در تیرماه

تیرماه سال ۱۳۹۰ در حالی سپری می‌شود که کماکان نقض مستمر حقوق بشر در ایران به قوت خود ادامه دارد، نقضی که از سویی ریشه در رفتارهای حکومت دارد و از سویی به کاستی‌ها و مشکلات فرهنگی جامعه ایران بر می‌گردد.

در ماهی که گذشت مهم‌ترین گزارش حقوق بشر را در بعد انسانی باید تایید اعدام‌های گروهی و صدور احکام اعدام فله‌ای دانست.

طی ماه‌های اخیر گزارش‌های ضد و نقیضی از اعدام‌های مخفیانه و گروهی در چند زندان منجمله زندان وکیل آباد مشهد منتشر شده بود که نیازمند مستندات بیشتری بود. در این زمینه اوایل تیرماه، دادستان عمومی و انقلاب مشهد، ۵ مرحله اعدام گروهی زندانیان متهم به انواع جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان مذکور را تایید کرد. هرچند که وی شمار دقیق اعدام شدگان را اعلام نکرد.

هم چنین سازمان حقوق بشر کردستان طی گزارشی از صدور حکم اعدام برای شش تن از فعالان یک گروه سلفی خبر داد و از سوی دیگر یکی از مسئولان قضایی در استاناردبیل نیز خبر از صدور حکم اعدام برای ۴۰ تن از زندانیان به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر، طی ماه گذشته داد.

گزارش دیگر تیرماه سال جاری که در حوزه حقوق بشر پر اهمیت بود مربوط به درگیریهای سنگین نظامی بین نیروهای امنیتی ایران و حزب حیات آزاد کردستان- پژاک در مناطق غرب کشور بود، این درگیریها که از ۲۲ تیرماه در شهر سوما در ارومیه آغاز و در روز شنبه ۲۵ تیرماه به نقط دیگری از شمال غرب و غرب کشور گسترش یافت، در برخی از نقاط به داخل خاک اقلیم کردستان عراق نیز کشیده شده است. همچنین در این درگیری‌ها که منجر به تخلیه تعداد زیادی روستا و تخریب زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی شد، تعداد زیادی از دو طرف کشته یا زخمی شدند. در زمان نگارش این گزارش البته درگیری‌ها ادامه دارد و هنوز نمی‌توان آمار صحیحی از خسارات و تلفات این درگیری‌ها داد اما به گواه گزارشگران حقوق بشر و رسانه‌های مستقل این درگیری یکی از سنگین‌ترین درگیریهای نظامی در چند ساله اخیر بوده که عمدتاً موجب تضییع حقوق شهروندان مرزنشین شده است.

افکار عمومی و توجهات خاص

در این قسمت از گزارش تلاش شده مجموعه گزارش‌هایی که از سوی افکار عمومی، علیرغم اینکه بعضاً حجم کمتری از نقض حقوق بشر را در قیاس با گزارش‌های دیگر روایت میکردند، با حساسیت بیشتری دنبال شده است؛ گرد آوری کنیم.

یکی از شاخص ترین این گزارش‌ها بازداشت هنرمندان در تیرماه بود. بازداشت "پگاه آهنگرانی" بازیگر سرشناس ایرانی و همینطور تایید بازداشت "مرضیه وفا مهر" بازیگر فیلم "تهران من حراج" (و همسر ناصر تقوایی کارگردان سرشناس ایرانی) در کنار خبربازداشت "مهناز محمدی"، مستند ساز، و نیز دستگیری و سپس آزادی با قید وثیقه "مریم مجد"، عکاس تخصصی حوزه ورزشی در این موضوع دسته بندی می شوند.

همچنین اعلام آغاز طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها، در کنار اجرای مجدد طرح موسوم به ارتقای امنیت اجتماعی که تذکر پلیس به پوشش زنان را همراه دارد و همینطور ادامه گزارش‌های مربوط به کودک آزاری از دیگر مواردی بود که افکار عمومی با حساسیت بالایی آنها را دنبال کردند.

اجرای تفکیک جنسیتی علاوه بر بعضی از دانشگاه ها که مدعی شدند از ابتدای تیرماه این طرح را اجرا خواهند کرد در بیرون از فضای دانشگاه با زنانه کردن پارک چیتگر تهران وممنوعیت ورود زنان به قهوه خانه های دارای قلیان از سوی مسئولان در این ماه دنبال شد.

در زمینه حقوق کودک هم طبق روال ماه های اخیر شاهد گزارش‌های ناگواری بودیم. در یکی از این موارد یک کودک چهارساله به نام پارسا بر اثر آزار والدینش و سوختگی شدید دچار مرگ مغزی شد و جان باخت . هم چنین دو کودک ۱۱ ماهه و ۴ ساله که پدرانشان به آن ها مواد مخدر خوراندند، در خطر مرگ قرار گرفتند و یکی از آن ها پس از چند روزتسلیم مرگ شد. بدیهی است، همانگونه که مدافعان حقوق کودک همواره گفته اند، موضوع کودک آزاری و تدوام آن در ایران نه یک موضوع سیاسی بلکه برگرفته از ضعف قانون گذار و مشکلات فرهنگی و اقتصادی در جامعه است.

همینطور باید اشاره کرد حداقل دو فیلم از رفتار خشونت بار معلمان با دانش آموزان نیز در فضای مجازی منتشر شد که البته مسئولان به جای پیگیری آن و حداقل، پرداختن به علل چنین معضلاتی، احتمال غیر واقعی بودن آن را مطرح کردند و در یک مورد مدعی شدند که این دست فیلمها در خارج از ایران "تولید" شده است.

افکار عمومی، بی‌توجهی به گزارشهای نقض حقوق بشر

در این بین اما گزارش‌هایی نیز در حوزه حقوق بشر منتشر شد که آنطور که شایسته بود مورد توجه افکار عمومی قرار نگرفت. عدم توجه افکار عمومی به گزارش‌های نقض حقوق بشر ریشه در مسایل متعددی از سیاست گذاری رسانه‌ها، سلایق جامعه و همچنین مشکلات فرهنگی و کم اطلاعی و چه بسا همسویی با رفتار حکومت دارد.

یکی از این گزارش‌ها مربوط می شود به بازداشت کسانی که اوباش نامیده می شوند و گرداندن بازداشت شده ها در سطح شهر با این توجیه که سبب عبرت آموزی می شود. فقط در شهر قم ۱۱ فرد بازداشت شده به این صورت هتک حیثیت شدند و همچنین در تهران نیز یک بازداشتی دیگر در شهرک مشیریه گردانده شد. گرداندن یک بازداشت شده تحت هر عنوان و اتهامی با هدف تحقیر وی علاوه بر اینکه مغایر با قوانین داخلی است، ناقض اصول اولیه اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

در گزارش دیگری که افکار عمومی آنطور که شایسته بود نسبت به آن واکنش نشان نداد اخبار مربوط به زندانیان گمنام بود؛ کامران شیخی، ابراهیم سیدی و انور خضری سه زندانی سیاسی کرد که در میان زندانیان عادی زندان رجایی شهر کرج و در شرایط بدی دوران حبس خود را می گذرانند، به اعتصاب غذای خود در تیرماه نیز ادامه دادند.

هم چنین گزارش دیگری که علیرغم تلاش مدافعان حقوق بشر مورد توجه شایسته قرار نگرفت، مربوط به انتقال تعدادی از زندانیان رجایی شهر به بند ۲۰۹ و یکماه بی‌خبری از آنان است. در این بین بهروز جاوید تهرانی که پس از حدود ۱۰ سال تحمل زندان به زمان آزادی نزدیک می‌شود نیز وجود دارد که با توجه به انتقال غیرمنتظره وی و سه زندانی دیگر به نام های صالح کهندل، محمد علی منصوری و فرزاد مددزاده مددزاده در ۷ تیرماه، نگرانی در خصوص وضعیت ایشان افزایش یافته است. در این رابطه زندانیان سیاسی هم بند این افراد طی نگارش نامه‌ای ضمن غیرقانونی دانستن این انتقال از احتمال پرونده سازی برای این افراد به خاطر فعالیت در زندان ابراز نگرانی کردند.

دیگر گزارشی که شایسته توجه بیشتر از سوی افکار عمومی و رسانه ها بود، گزارش مربوط به انتشار نامه ای از مدیرکل سازمان زندان‌ها بود که از مدیران تحت امر خود خواسته بود با افزایش سختگیری بر زندانیان در خصوص نیازهای پزشکی آنها، در منابع مالی زندان صرفه جویی کنند. صدور این نامه همزمان بود با مرگ زندانی سیاسی هدی صابر که به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست داد. در نامه مورد اشاره دلیل این درخواست افزایش قیمت دارو اعلام شده بود.

یک موضع احتمالا مثبت

در ماهی که گذشت یکی از مواردی که می توان از آن به عنوان موضع مثبت دولت یاد کرد موضعگیری محمود احمدی نژاد رییس دولت دهم در مخالفت با طرح تکفیک جنسیتی است. وی اقدام وزارت علوم را سطحی دانست و خواستار توقف تفکیک جنستی در کلاسها شد. وزارت علوم اعلام کرد که دستور محمود احمدی نژاد را اجرا خواهد کرد اما تعدادی از روحانیون و مراجع تندرو نیز اقدام به بیان مطالب و اتخاذ مواضعی بر علیه احمدی نژاد کردند. با توجه به تحولات بعدی که اعلام شد دانشگاههای تک جنسیتی گسترش می یابد ممکن است هدف احمدی نژاد نوعی مانور سیاسی بوده باشد و باز کردن راه برای آموزش عالی تک جنسیتی. به هر حال بعید است که او در جریان اقدامات وزیر خود در تفکیک جنسیتی نبوده باشد. بنابرین اعلام علنی مخالفت او با اقدام وزیرش احتمالا بیشتر به هدف سیاسی صورت گرفته تا دفاع از حقوق زنان و دانشجویان.

مستندات حقوقی و قانونی برای مواد گزارش تیرماه

در این بخش سعی خواهد شد به صورت اختصار به بررسی تعدادی از مهم‌ترین گزارش‌های حقوق بشری ماه که در فوق به آن اشاره کردیم پرداخته شود، این موضوع علاوه بر جنبه حقوقی گزارش‌ها، فعالیت در حوزه آموزشی با هدف ارتقای آگاهیهای جامعه را نیز دنبال می کند.

در اولین بخش در رابطه با مغایرت اعدامهای تایید شده تیرماه باید اشاره کرد حسب اسناد حقوق بشری حق حیات از حقوق اولیه و ذاتی هر انسان است که خصوصاً در ماده سوم اعلامیه جهانی حقوق بشر و بند سوم ماده ششم میثاق حقوق مدنی و سیاسی نیز به روشنی بدان اشاره شده است و حتی تاکید شده است که این حق باید بوسیله قانون محافظت گردد اما سیستم قضایی در ایران این مهم را نادیده می‌گیرد.

در مورد درگیری‌های به وجود آمده اخیر در مناطق مرزی شمال غرب کشور نیز به دلیل آنکه تاکنون گزارش جامعی نداشته‌ایم، به طبع نمی‌توانیم نتیجه گیری کلی نیز داشته باشیم و تنها باید به این مهم اشاره کرد، سلاح‌های سنگینی که نیروهای حکومتی به کار برده‌اند به بسیاری از زمین‌های کشاورزی، جنگل‌ها و مراتع آن بخش آسیب جدی وارد کرده و حتی زندگی عادی شهروندان را نیز مختل نموده است.

همچنین در رابطه با طرح موسوم به امنیت اجتماعی و به خصوص بحث گرداندن متهمان در خیابان که با هدف تحقیر متهم انجام می‌شود ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر صراحتا عنوان می‌دارد هیچ کس نباید شکنجه شود یا تحت مجازات یا رفتاری ظالمانه، ضد انسانی یا "تحقیر آمیز" قرار گیرد.

در ادامه و در رابطه با دستور کاهش خدمات پزشکی در زندان طبق قوانین مصوب در رابطه با حقوق زندانیان در ایران نیز "بهره‌مندی از تسهیلات پزشکی و دارویی" از ابتدایی‌ترین حقوق افراد محبوس در زندان تلقی می‌شود که سازمان زندان‌ها دستور به محدود‌تر کردن امکانات پزشکی و مدیریت منابع مالی می‌دهد.

از سویی سه تن از زندانیان سیاسی کرد نیز در شرایطی دست به اعتصاب غذا زده‌اند که یکی از خواسته‌های ایشان تفکیک محل نگهداریشان از زندانیان عادی ست و البته تفکیک زندانیان بر اساس جرم از مواردی ست که در بند ۲ ماده دهم میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن اصرار ورزیده شده است.

در همین زمینه بهروز جاوید تهرانی و سه زندانی سیاسی دیگر در حالی به سلول‌های انفرادی زندان اوین منتقل شدند که بر اساس ماده ۱۲ الی ۲۱ قانون مجازات اسلامی که به شرح انواع مجازات‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی اختصاص یافته، قضات تنها در چارچوب مواد قانونی یاد شده- و نه خارج از حدود مقرر- می‌تواند متهمان را محکوم کنند و این در حالیست که در زندان‌های ایران نه تنها قضات که ماموران امنیتی نیز با رفتاری کاملا خودسرانه گا‌ها زندانیان را از محلی به محلی دیگر و یا به سلول‌های انفرادی منتقل می‌کنند.

در رابطه با گزارش‌های کودک آزادی که ریشه‌های فرهنگی نیز دارد، ماده۳۳ پیمان نامه حقوق کودک می‌گوید کودکان باید در مقابل استفاده از مواد مخدر و شرکت در تولید و توزیع آن، حمایت شوند هم چنین این پیمان نامه که ایران نیز از سال ۱۳۷۳ آن را پذیرفته است، به آشنا کردن عموم مردم، خانواده‌ها و کودکان با مفاد پیمان حقوق کودک با استفاده از شیوه‌های گوناگون آموزشی، تبلیغی و اطلاع رسانی به عنوان یک کار فرهنگی تاکید دارد چرا که این مهم می‌تواند به عدم بروز فجایعی که به عنوان نمونه در بخش قبلی ذکر شد، کمک کند.

بررسی آمار

بر اساس گزارش‌های گردآوری شده از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در محدوده زمانی تیر ماه سال ۱۳۹۰ تعداد ۱۹۶گزارش از سوی حداقل ۴۴منبع خبری یا حقوقی انتشار یافته است.

در بررسی موردی تعداد ۲۳۶۰۵۸ مورد نقض حقوق که ۶۸۸ مورد آن نقض مستقیم حقوق بنیادین بشر با حضور آمر در تطبیق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و تعداد ۲۳۵۳۷۰ مورد آن نقض حقوقی که در عین وجود معاهدات بین المللی، نقض بنیادین حقوق بشر محسوب نمی‌شود ارزیابی شده است،

عمده موارد نقض حقوقی که علیرغم تاثیر مستقیم از سیاستگذاری‌های حکومت، مفاد مشخصی از اعلامیه جهانی حقوق بشر را در برنمیگیرد در حوزه کارگری- زندانیان و حقوقی از قبیل اخراج، تعلیق، عدم دریافت دستمزد و فقدان امنیت شغلی، نگهداری بیش از ظرفیت زندانی یا موارد حاصله از مشکلات فرهنگی بوده است.

بدیهی است گزارش‌هایی که در پی می‌آید با توجه به عدم اجازه دولت ایران به فعالیت مدافعان حقوق بشر تنها بخش کوچکی از نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران است. در موضوع میزان خطای گزارش که حداکثر ۳ درصد در بحث منابع برآورد می‌شود باید اشاره کرد که ارگانهای خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران میزان ۳۱ درصد گزارش‌های این ماه را ارائه و مستند کرده‌اند، رسانه‌های حکومتی یا نزدیک به دولت میزان ۲۲ درصد و سایر منابع خبری-حقوقی غیر دولتی ۴۷ درصد گزارش‌ها را منتشر کرده‌اند که بدیهی است بخش آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران امکان زیادی برای مستند کردن گزارش‌های سایر گروه های خبری یا حقوقی ندارد و در این حوزه حسب تجربه و شناخت خود عمل می‌کند.

"در حال حاضر در گزارشی که پیش رو است، میزان موارد نقض حقوق نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴% کاهش و نسبت به ماه قبل نیز ۲۲% کاهش داشته است."

مشروح آمار

کارگری:

در تیرماه سال جاری ۱۳ گزارش در مورد نقض حقوق کارگران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسید که تعداد ۹ گزارش از آن گزارش‌هایی را در بر می‌گرفت که مستقیماً نقض حقوق بشر نبوده ولی مرتبط به سیاستگذاری های حکومت و همینطور حقوق اجتماعی است. مجموع موردی این نقض حقوق بالغ بر ۱۵۳۷۲ مورد را در بر می‌گیرد.

بر اساس این گزارش‌ها دستکم بیکاری ۱۵۰۰۰ کارگر به علت تعطیلی ۴۰ کارخانه مستند شده است. همینطور صد‌ها کارگر از دریافت حقوق و مزایا محروم ماندند که به عنوان یک مثال برجسته، در این زمینه می‌توان به بخشی از کارگران نساجی مازنداران که ۱۳ ماه حقوق معوقه طلب دارند اشاره داشت.

از سویی نیز ۲ فعال کارگری بازداشت و ۲ تن دیگر نیز بر اساس رای دادگاه‌های انقلاب در مجموع به تحمل ۶۰ ماه حبس تعزیری و ۱۲ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

طبق روال گذشته با چندین حادثه -عموما به علت نبود ایمنی در محل کار- نیز روبه رو بودیم که در پی آن ۵ کارگر جان خود را از دست دادند.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق کارگران ۵۸% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۴۸% را شاهد بوده‌ایم."

اقلیت‌های مذهبی:

در ماه گذشته از مجموع ۱۸ گزارش ثبت شده، تعداد ۷۵ مورد نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

این آمار مربوط به بازداشت ۲۷ تن از شهروندان، احضار ۴ تن، محاکمه ۱ نفر و محکومیت ۶ تن که صدور ۱۲۰ ماه حبس تعزیری و ۱۶۰ ضربه شلاق از سوی دادگاه‌های انقلاب را در پی داشته است، می‌شود.

از سویی نیز ماموران امنیتی با مراجعه به شرکت کوریت در شهر مشهد از ادامه فعالیت اقتصادی ۱۵ تن از کارمندان بهایی ان شرکت ممانعت به عمل آوردند.

هم چنین حکم شلاق ۱۴ تن از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی ساکن بیدخت نیز در ماه گذشته اجرا شد و نیروهای امنیتی یکی از اماکن زیارتی پیروان اهل حق را تخریب کردند.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی ۵۴% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز تغییری حاصل نشده است."

اقلیت‌های قومی-ملی:

در ماه گذشته از مجموع ۹ گزارش ثبت شده، تعداد ۶۳ مورد نقض حقوق اقلیت‌های قومی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

از این تعداد می‌توان به بازداشت ۶ شهروند و محاکمه ۳۹ تن در این حوزه اشاره کرد، هم چنین ۷ تن از کولبران در مناطق مرز غربی کشور توسط نیروهای مرزبانی کشته و ۷ تن دیگر نیز مجروح شدند.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اقلیت‌های قومی ۴۷% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۸% را شاهد بوده‌ایم."

اصناف:

در ماه گذشته از مجموع ۸ گزارش ثبت شده، تعداد ۸۱ مورد نقض حقوق اصناف در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بر این اساس ۷۰ عمده فروشی به دلیل آنچه فروش "پوشش‌های مروج تهاجم فرهنگی" ذکر شده و هم چنین ۵ سالن برگزاری جشن‌های عروسی، توسط نیروهای امنیتی پلمپ شد. همینطور یک مورد ابطال مجوز صنفی در یک رویه غیرقانونی نیز در این ماه شاهد بوده‌ایم.

این در حالیست که دو تن از فعالین صنفی معلمان و وکلا نیز در مجموع به ۱۲۰ ماه حبس تعزیری، ۱۲۰ ماه حبس تعلیقی و ۱۲۰ ماه محرومیت از فعالیت محکوم شده‌اند.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اصناف ۱۰% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۱۲% را شاهد بوده‌ایم."

فرهنگی:

در ماه گذشته از مجموع ۶ گزارش ثبت شده، تعداد ۷ مورد نقض حقوق فرهنگی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در این حوزه بایستی به بازداشت ۴ تن که در حوزه‌های مختلف سینما اعم از مستند، دوبلاژ و بازیگری فعالیت می‌کردند، اشاره کرد.

هم چنین سانسور یک کتاب نیز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد از دیگر گزارشات در حوزه فرهنگی بوده است.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق فرهنگی ۱۶% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۱۶% را شاهد بوده‌ایم."

زنان:

در ماه گذشته از مجموع ۵ گزارش ثبت شده، تعداد ۱۴ مورد نقض حقوق زنان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بازداشت حداقل ۱۰ تن در کرمانشاه به بهانهٔ بدحجابی، وقوع یک قتل ناموسی در تهران، و اعمال محدودیت بیشتر بر زنان در جامعه از طریق زنانه کردن پارک چیتگر تهران و ممنوعیت ورود زنان به قهوه خانه‌های دارای قلیان از دیگر گزارشات نقض حقوق زنان در ماه گذشته به شمار می‌آید.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق زنان ۶۰% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۳۷% را شاهد بوده‌ایم."

کودکان:

در ماه گذشته از مجموع ۵ گزارش ثبت شده، تعداد ۸ مورد نقض حقوق کودکان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

از آمار ثبت شده فوق ۷ مورد از این گزارشات مربوط به کودک آزاری در استان‌های تهران و هرمزگان بوده است و هم چنین یک مورد گزارش درباره کودکان کار داشته‌ایم.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق کودکان ۴۰% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۲۰% را شاهد بوده‌ایم."

اعدام:

در ماه گذشته از مجموع ۱۴ گزارش ثبت شده، تعداد ۸۸ مورد صدور و اجرای حکم اعدام در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در تیرماه سال جاری، حسب گزارشات به ثبت رسیده، ۳۰ شهروند به اتهام‌های قتل، تجاوز به عنف و جرایم مربوط به مواد مخدر به دار آویخته شدند که اجرای احکام دستکم سه تن از این افراد در ملاء عام و در کرمانشاه صورت گرفت.

هم چنین ۵۵ نفر نیز از سوی دستگاه قضایی به مجازات مرگ محکوم شدند که تنها ۴۰ مورد از این احکام در اردبیل صادر شده است. صدور حکم ۶ تن نیز به اتهام عضویت در گروه سلفی بود.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل صدور و اجرای حکم اعدام ۱۳% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۵۷% را شاهد بوده‌ایم."

دانشجویان:

در ماه گذشته از مجموع ۲۴ گزارش ثبت شده، تعداد ۴۲ مورد نقض حقوق دانشجویان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

این گزارش‌ها بازداشت ۵ دانشجو، محاکمه ۱۶ تن و احضار به دادگاه ۴ تن دیگر را شامل می‌شود. هم چنین ۳ دانشجو نیز بر اساس رای دادگاه‌های انقلاب، در مجموع به ۱۲۰ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضریه شلاق محکوم شدند.

۵ مورد محرومیت از تحصیل، ۲ مورد تعلیق از تحصیل و ۴ گزارش در مورد تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها نیز از دیگر موارد ثبت شده نقض حقوق دانشجویان است.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق آکادمیک ۳۰% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۸% را شاهد بوده‌ایم."

زندانیان:

در ماه گذشته از مجموع ۵۱ گزارش ثبت شده، تعداد ۲۲۰۲۴۸ مورد نقض حقوق زندانیان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

این تعداد گزارش مربوط به ۵۵ مورد شکنجه، ۴ مورد انتقال به انفرادی، ۴۴ مورد اعمال محدودیت مضاعف، ۱ مورد پرونده سازی، ۱ مورد اجرای حکم شلاق، ۱۲ مورد نقل و انتقال اجباری و ۶۳ مورد اعمال فشار و تهدید زندانیان بود.

هم چنین ۱۲ مورد بلاتکلیفی و ۹ مورد عدم دسترسی به وکیل نیز از دیگر موارد نقض حقوق زندانیان لحاظ شده است.

از سویی نیز در حالی ۳۱ گزارش درباره نگهداری در محیط نامطلوب داشته‌ایم که یکی از نمایندگان مجلس گفته ظرفیت اسمی زندان‌های کشور ۵۵ هزار نفر است، اما بیش از ۲۲۰ هزار نفر زندانی هستند. این موضوع در نقض حقوق به دلیل کمبود امکانات و منابع مالی بر اساس مقاوله نامه حقوق زندانیان به ثبت رسیده است.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق زندانیان ۲۹% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۱۴% را شاهد بوده‌ایم."

اندیشه و بیان:

در ماه گذشته از مجموع ۴۳ گزارش ثبت شده، تعداد ۶۰ مورد نقض حقوق زندانیان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بر اساس این آمار ۱۷ تن از فعالین در این حوزه بازداشت، ۴ تن احضار به اطلاعات، ۱۳ تن احضار به دادگاه و ۴ نفر دیگر نیز در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفتند. همینطور ۴ تن از فعالین نیز جمعا به ۱۶۷ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

یک مورد ایجاد فضای امنیتی، یک مورد اجرای حکم حبس، یک مورد تهدید و ارعاب و ۲ مورد اعمال فیلترینگ نیز از دیگر گزارش‌های ثبت شده در این حوزه در تیرماه سال ۱۳۹۰ است.

"طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اندیشه و بیان ۳۶% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۳۹% را شاهد بوده‌ایم."

نمودار‌ها

نمودار زیر مقایسه گزارش ماهانه بر اساس گستره رسته‌ها در تیر ماه ۱۳۹۰ است، همانطور که در ذیل مشاهده می‌کنید، زندانیان با ۴۴% و حوزه اندیشه و بیان با ۱۵% به ترتیب در رتبه اول و دوم تعداد موارد گزارش شده از سوی گزارشگران حقوق بشر قرار دارند.

در ادامه می‌توانید نمودار دایره‌ای مربوط به مقایسه استان‌ها و حجم گزارشات ثبت شده که رابطه مستقیمی با توان گزارشگران حقوق بشر در ایران دارد را مشاهده نمائید.

در پایان برای مقایسه آماری تیر ۹۰ با ماه مشابه سال قبل و خرداد ماه سالجاری، به نمودار ذیل توجه کنید.

برای دریافت نسخه PDF آن اینجا کلیک کنید.


۱۳۹۰/۰۵/۰۷

تولدتان مبارک
هفتم امرداد، زاد روز سه مردادی محبوس در اوین لاله حسن پور ، شاعر و فعال حقوق بشر مسعود لواسانی ، نویسنده و روزنامه نگار احسان عبده تبریزی ، دانشجوی دکترای تاریخ در دانشگاه دورهام انگلیس تولدتان مبارک.

۱۳۹۰/۰۵/۰۵

تزهائی در مورد انقلاب سوسیالیستی در ایران۱ - برای لغو استثمار و کارمزدی و خلع ید اقتصادی از سرمایه داری در گام اول طبقه کارگر باید از طبقه حاکمه خلع ید سیاسی کند، یعنی دولت بورژوائی را سرنگون کند و قدرت سیاسی را بدست آورد. برای رسیدن به این هدف در همه جوامع دنیا مطلوب ترین و امکان پذیرترین راه انقلاب سوسیالیستی است.

۲- شرایط عینی در سراسر جهان برای انقلاب سوسیالیستی آماده است. امروز دراکثر قریب به اتفاق جوامع از جمله در کشورهای آسیائی و آفریقائی که در حال توسعه خوانده میشوند نظام سرمایه داری کاملا برقرار شده است. در ایران مشخصا قریب نیم قرن قبل اصلاحات ارضی آخرین ضربه را به فئودالیسم زد و جامعه ایران را به جرگه سرمایه داری جهانی وارد نمود.

۳- یک نتیجه مستقیم استقرار نظام سرمایه داری در همه کشورها اینست که بورژوازی جهانی دیگر هیچ نوع افق و الگوی رشد و توسعه ای برای هیچ جامعه ای ندارد. (برخلاف نیمه اول قرن بیستم که هم بلوک شرق وهم غرب برای رشد کشورهای “در حال توسعه”، یعنی کشورهایی که سرمایه داری هنوز کاملا در آنها مستقر نشده بود، مدلهای خود را داشتند). امروز در همه کشورها هر نوع گام بجلو در جهت بهبود وضع مردم در گرو مبارزه و نقش و تاثیر طبقه کارگر در عرصه تحولات و تغییرات سیاسی است.

۴-انقلاب یک پدیده عینی است و زمان و شکل مشخص وقوع آن مستقل از اراده انسانها است اما زمینه و شرایط سیاسی و اجتماعی شکل گیری انقلاب را جدال هر روزه ای که بین طبقات و بطور مشخص تر در میان جنبشهای طبقاتی موجود در جامعه جریان دارد فراهم میکند.

۵- از لحاظ سیاسی خصلت و مضمون و یا “نوع” و ” نام” هر انقلابی را نیرو و حزب رهبری کننده آن تعییین میکند. انقلاب سوسیالیستی انقلابی به رهبری حزب سوسیالیستهای انقلابی، و در ایران امروز مشخصا حزب کمونیست کارگری، است.

۶- انقلاب سوسیالیستی در تحلیل نهائی حاصل پولاریزه شدن جامعه در نبرد بین دو طبقه اصلی بورژوازی و طبقه کارگر است. یک بروزمشخص این قطبندی طبقاتی در سطح سیاسی وجود و حضور حزب انقلابی طبقه کارگر، یعنی حزبی است که بتواند در عرصه مبارزه برای تصرف قدرت سیاسی طبقه کارگر را نمایندگی کند.

۷- مبارزه طبقاتی از طریق تقابل جنبشهای اجتماعی به پیش میرود. پایه ای ترین پیش شرط سیاسی شکل گیری و وقوع انقلاب سوسیالیستی در یک جامعه دست بالا پیدا کردن جنبش کمونیسم کارگری در مقابل جنبشهای بورژوائی است. هر اندازه افق، فرهنگ و پارادایم اعتراض در یک جامعه را ایده ها و نقد و اعتراض سوسیالیستی به وضع موجود تعیین کند به همان اندازه زمینه شکل گیری انقلاب سوسیالیستی در آن جامعه بیشتر فراهم شده است.

۸- امروز در ایران بر فضا و فرهنگ اعتراضی جامعه نقد و اعتراض انسانی، برابری طلبانه و آزادیخواهانه سوسیالیستی حاکم است و این نشاندهنده موقعیت اجتماعی قدرتمند جنبش کمونیسم کارگری و دست بالا داشتن این جنبش در مقابل و در مقایسه با جنبشهای بورژوائی – جنبش ناسیونالیسم پروغرب و جنبش ملی-اسلامی – در یک سطح اجتماعی است. هیچگاه جامعه ایران مانند امروز تشنه و آماده انقلاب سوسیالیستی نبوده است.

۹- در نبرد بین دو طبقه اصلی سرمایه دار و کارگر طبقات واقشار دیگر ناظر و بی تفاوت نیستند. نه ستم و بیعدالتی سرمایه تنها به کارخانه ها محدود میشود و نه طبقه کارگر صرفا در کارخانه تحت ستم قرار میگیرد. سرمایه کل جامعه را به بند میکشد و کارگر بعنوان یک طبقه اجتماعی، و نه صرفا یک صنف و بعنوان تولید کننده، در برابر او قد علم میکند. طبقه کارگر در این مقابله کل ستمدیدگان و محرومین و دردمندان، یعنی اکثریت عظیم مردم را نمایندگی میکند و در کنار خود دارد. طبقه کارگر بدون رهائی کل جامعه نمیتواند رها شود همانطور که کل محرومین و زحمتکشان بدون پیوستن به صف انقلاب کارگری رها نخواهند شد. انقلاب سوسیالیستی انقلابی توده ای و فراگیر است.

۱۰- برای طبقه کارگر بسیج کل جامعه برای رهائی از قید سرمایه یک ضرورت عینی است.

این حقیقت اعلام شده در مانیفست که “طبقه کارگر رها نمیشود مگر کل جامعه را رها کند” بیانگر ضرورت بسیج اکثریت جامعه، همه انسانهائی که به نحوی تحت ستم و تبعیض و بیحقوقی در جامعه سرمایه داری قرار دارند، بزیر پرچم نقد سوسیالیستی وضع موجود و انقلاب سوسیالیستی است. انسانی بودن سوسیالیسم این ضرورت را امکان پذیر میکند. اساس انقلاب سوسیالیستی رهائی انسان است. جوهر انسانی آرمان سوسیالیسم و هدف استراتژیک طبقه کارگر برای نفی طبقات و تحقق جامعه انسانی (در تمایز از جامعه مدنی که آخرین درجه پیشرفت ممکن جوامع طبقاتی است) کلید فراگیر شدن و مقبولیت توده ای آنست.

۱۱- اعتراض اقشار و بخشهای مختلف جامعه به ستم و تبعیضی که در جامعه سرمایه داری به آنان اعمال میشود به شکل جنبشهای اعتراضی بروز پیدا میکند. در ایران امروز مشخصا جنبش علیه آپارتاید جنسی و برای رهائی زن، جنبش علیه سلطه مذهب و برای جدائی مذهب از دولت، جنبش جوانان برای خلاصی فرهنگی، جنبش در دفاع از حقوق کودکان، جنبش برای آزادی زندانیان سیاسی، و جنبش علیه اعدام از جمله جنبشهای اعتراضی است که حول مسائل مختلف شکل گرفته است. امر این جنبشها، امر طبقه کارگر و جنبش کمونیسم کارگری نیز هست. هر درجه پیشروی و در نهایت پیروزی این جنبشها و رسیدن آنها به هدف معین خود عملا و بطور واقعی در گرو پیشروی مبارزه طبقه کارگر و قدرت گیری جنبش و حزب کمونیست کارگری در جامعه است.

۱۲- یک پیش شرط تامین هژمونی طبقه کارگر در جامعه تعمیق و رادیکالیزه کردن جنبشهای اعتراضی جاری در جامعه در جهت نقد سوسیالیستی به وضع موجود (حول مساله مورد اعتراض هر جنبش معین) است. امر جنبشهای اعتراضی را نمیتوان به سوسیالیسم ارتقا داد و یا آنها را در جنبش سوسیالیستی طبقه کارگر ادغام کرد. این نه ممکن و نه ضروری است. اما میتوان و باید با تاکید بر خصلت انسانی و حق طلبانه این جنبشها و مقابله با محدودنگریها و سازشکاریها و عوامل منفی و بازدارنده ای که انعکاس گرایشهای بورژوائی بر جنبشهای اعتراضی است، این حقیقت را در جنبشهای اعتراضی تثبیت کرد که نقد سوسیالیستی وضعیت موجود و جنبش کمونیسم کارگری نماینده و بیانگر واقعی و پیگیر امر و اعتراض و خواست آنان است. این حقیقت باید به باور توده مردم معترض و ناراضی و همه فعالین جنبشهای اعتراضی تبدیل شود که تقویت و پیشروی جنبش کمونیسم کارگری مستقیما در خدمت انسان و انسانیت و تحقق هر امر انسانی و آزادیخواهانه و برابری طلبانه ای در جامعه است. این معنی مشخص اجتماعی شدن کمونیسم کارگری و پیش شرط بسیج اکثریت مردم محروم وستمدیده جامعه در جهت پیروزی انقلاب سوسیالیستی است.

۱۳- جنبشهای اعتراضی در ایران در خصلت و مضمون خود سرنگونی طلبانه هستند.

سرنگونی جمهوری اسلامی و خلع ید سیاسی از بورژوازی در ایران مشخصا در گرو دخالتگری فعال، سازماندهی و اعمال رهبری حزب کمونیست کارگری در جنبشهای اعتراضی مردم در عرصه های مختلف است. تعمیق و ارتقای اعتراض و “نه” مردم به وضع موجود به یک نقد و اعتراض سوسیالیستی کلید تحقق این رهبری در یک مقیاس اجتماعی است.

۱۴- تقابل میان حزب و حکومت اسلامی، از نظر طبقاتی و بر بستر مقابله میان دو طبقه بورژوا و کارگر در سطح جهانی، مقابله میان عقب مانده ترین و ضد انسانی ترین گرایشات و جنبشهای بورژوائی عصر حاضر( اسلام سیاسی، قوم گرائی، ناسیونالیسم، مردسالاری و آپارتاید جنسی) با پیشرفته ترین و انسانی ترین آرمانها و خواستهای بشریت متمدن عصر ما، یعنی کمونیسم کارگری و سوسیالیسم انسانی و رهائیبخش کمونیسم کارگری است. حزب کمونیست کارگری ایران انسانیت تحزب یافته در مقابل توحش تحزب یافته (و دولتی شده) بورژوازی در دوره نظم نوین است.

۱۵- سلطه جمهوری اسلامی بعنوان سمبل و نماینده توحش سرمایه داری امروز و نفوذ اجتماعی آرمانها و سیاستهای انسانی جنبش و حزب کمونیست کارگری، جامعه ایران را به حلقه اصلی و یک جبهه نبرد تعیین کننده میان جهان متمدن و کل ارتجاع بورژوائی در جهان تبدیل کرده است. پیروزی انقلاب سوسیالیستی در ایران بشریت را در مبارزه و اعتراض به وضع موجود یک گام عظیم به پیش خواهد برد. *

حمید تقوائی

http://hamidtaqvaee.wordpress.com