برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۰۷/۰۹

This is crime


this is a sad story, this little poor child, told her mother: "Mom, I painted the sheets with lipstick, " outraged mother struck the child unconscious.Then she apologized for what she had done and asked the child's eyes opened, but it was too late. Her little heart had stopped. Bedroom sheets read ... "Mom, I love you. "Add this to your wall for one hour and show that you are against child abuse

۱۳۹۰/۰۷/۰۸

از عذاب رفتنت ، می سوزم در دل غربت دگر !


نهال سهابی ، خودکشی کرد و در‍گذشت !جدیدترین نوشته ام را به نهال عزیز تقدیم می کنم .امیدوارم خانواده ی نهال ، استقامت خود را حفظ کنند و ما را در غم خود شریک بدانند.به نام هویت انسانی

شب سیاه و مِه گرفته است امشبَم

حرف را نتوان زنم ، امشب دگر

تو درست پنداشتی ، اما دگر

من دگر ساختم تا سان ، ولی الان دگر

آن توان را از بَر دستان خود ، دورم دگر !

من تپش را نِرو سوزانم دگر !

از خودم نفرت به همراهم دگر!

از همین سان فکر کردن را به سر

نفرت برانگیزم دگر !

از وطن دورم و در دل ، غمِ سوزان را دگر

غمِ یاد از دست دادن ، فراوان را دگر !

غمِ یاد یادواران را

پریشانی به همراهم دگر

شب سیاه و مِه گرفته است امشبم !

این ولی و آن دگر ، تپش فراوان است دگر!

عصر ما فشارها ، از آن خود کرده است دگر !

با جنایت ، با خیانت با رژیم فاسدان !

عاملین قتل ها ، زنجیره ایست !

در سَر زنجیره ها را زندگی چسبیدگی ست !

یک شب آن بهنام را بُردند به دست !

شب دیگر آن نهالان را که از دست داده ایم !

ما اگر سکوت را از آن خود کردیم وباز

کوهیار را !

شیوا را !

دگران را !

از دست خواهیم داد و دگر

اختیاران را همه ، آن خودکشی ست !

خودکشی را در برابر ، آن فشاران بایدش !

از پس وجدان های خفته را

از پس رخت جهالت بتکانیم ما دگر

از همین لحظه به پا خیزیم و طغیانی دگر

ما به یاد یادوارانی که در بندند دگر

یا به یاد زنده یادانی دگر

انقلابی خواهیم کرد و دگر

فاسدان را ، عاملین و آمرین را

از پس کشور دگر

ما به بیرون افکنیم.Bahman Moradian Pey

Sheffield / United Kingdom

30/Sep/2011

Time :03:19 AM

۱۳۹۰/۰۷/۰۷

تناقضات قرآن
به نام هویت انسانیپس از گذری عمیق و سرچ در مورد ادیان مختلف و کتاب های آنها ، لاجرم دست به یک پروژه ی تحقیقاتی زده ام .
در حال حاضر مقاله ای را به اتمام رسانده ام که بیشتر مرتبط با دین اسلام و کتاب این دین است. دینی که یک سری کشورهای آفریقائی و دیگر کشورهای دنیا آن را نمایندگی می کنند.
متاسفانه کشور عزیزمان هم بر سر همین دین ، ضربات زیادی را متحمل شده است.
در هر صورت در این مقاله سعی کرده ام به یک سری تناقضات بپردازم. تناقضاتی که در اسلام است و اسلامیون آنها را قبول نمی کنند. کوشش من این بوده که از کتاب اصلی این دین یا بهتر است به زبان خودِ این عزیزان عرض کنم : "کتاب آسمانی" یا همان قرآن یک دسته از تناقضات را برگزینم و در این مقاله برای مشاهده ی عموم بگذارم .
شاید این تحقیق باعث شود ، یک سری وجدان های خوابیده ، بیدار شوند ، و به دریای انسانیت نزدیک و نزدیکتر شوند.
البته این کار را نفراتی قبل از من هم انجام داده اند ، ولی بنده با قلم خودم قصد خلق این تناقضات را دارم.
امیدوارم روزی را شاهد باشیم که ایران و تمام مردم کره ی زمین ، خلاصی را بدست آورند و آزاد و رها به زندگی پُر مهرشان برسند.

سوره ی یس (آیه ی 37)
1- و نیز خورشید تابان ، که بر مدار معین خود ، دائم بی هیچ اختلاف به گردش است برهان دیگر بر قدرت خدای دانا و مطلق است. و در آیه بعدی می گوید : نَه خورشید را شاید که به ماه فرا رسد و نَه شب به روز سبقت گیرد و هر یک بر مدار معینی شناورند !


نتیجه :
- امروزه می دانیم ، این زمین است که بدور خورشید می گردد. در گذشته این طور تصور می شد که خورشید بِدور زمین می گردد ! ولی این که خدا به چنین امری اشراف نداشته باعث تعجب است !
- در ضمن این را هم ، همه خوب می دانند که در کشورهای شمال اروپا مانند فنلاند و سوئد و ... و دیگر مناطق ، توازن شب و روز معنائی ندارد ! زیرا : برخی 6 ماه روز هستند و 6 ماه شب ، و یا بیشتر شب را مشاهده می کنند. واین سبقتی که در آیه ی بالا ذکر شده بیشتر جنبه ی نوشتاری دارد ، زیرا سبقت کاملا محسوس است.

سوره ی رعد (آیه ی 2)
2- خداست آن ذات پاکی که آسمان را چنان که می نگردید ، بدون ستون بر افراشت ،آنگاه با کمال قدرت ، عرش را در خِلفت بر افراشت و خورشید و ماه را مسخر اراده ی خود ساخت که هر کدام در وقت خاص به گردش درآیند.

نتیجه :
در اینجا آسمان را چون جسمی حجیم دانسته ! که بدون ستون برپاست و برای خورشید هم گردش قائل شده است !
اگر منطقی به این مورد نگاه کنیم ، آیا این چنین است ؟

سوره ی بقره (آیه ی 188)
3- ای پیغمبر: اگر از تو سوال کنند ، که سبب بدر وهلال ماه چیست ؟ جواب بده : که در آن تعیین اوقات عبادت حج و معاملات مردم است ونیکوکاری به این نیست ، که از پُشت دیوار به خانه در آیید ، چه این کار ناشایسته است ، نیکویی آن است که پارسا باشید و به هر کار از راه آن داخل شوید و تقوا پیشه کنید که رستگار شوید.

نتیجه :
- از شما می خواهم ، به انسجام این آیه توجه کنید ؛ بعد از صحبت از علت بدر وهلال ماه ، بلا فاصله می گوید : نیکو کاری به این نیست که از پشت دیوار به خانه در آیید. این دو چه ربطی به هم دارند! آیات بی سر و ته نظیراین ، در قرآن فراوان است.
- آیا کره ی ماه و زمین میلیاردها سال قبل ، برای تعیین ایام حج و معاملات آفریده شدند؟
- در قسمتی که می گوید به هر کار از راه آن داخل شوید ، منظورش این است که همانندگرائی را ترویج دهید ! یعنی اگر کسی به شما بد کرد ، بد با او رفتار کنید و یا همان ضرب المثل : چشم به چشم ، دندان به دندان !
- آیا به نظر شما خدائی که می گویند : رئوف است و بخشنده ، باید چنین صفاتی داشته باشد ! در این قسمت هیچ گونه عدالت و یا ترویج افکار مثبت را مشاهده نمی کنیم !

سوره ی بقره (آیه ی 28)
4- او خدایی است ، که همه ی موجودات زمین را برای شما خلق کرد ! پس از آن به خلقت آسمان نظر گماشت ! و هفت آسمان را بر فراز یکدیگر برافراشت ! و او به همه چیز داناست.

نتیجه :
- اگر همه ی موجودات ، برای انسان خلق شدند ، پس موجوداتی که میلیونها سال قبل از خلقت انسان نسلشان منقرض شده بود ، برای چه خلق شدند ؟
- از طرفی انسان جوان ترین مخلوق می باشد ، چگونه موجودات دیگر میلیونها و شاید میلیاردها سال ، زودتر برای او آفریده شدند ؟!
- هیچ فضا نوردی نگفته که آسمان هفت طبقه است !

سوره ی انعام ( آیه ی 96)
5- و نیز اوست که چراغ ستارگان را برای راهنمایی شما ، در تاریکی های بیابان و دریا ، روشن داشته ! همانا ما آیات خود را برای فهم اهل فکرت ، به تفصیل بیان کردیم!

نتیجه :
- بیش از4میلیارد کهکشان وجود دارد ، که هر کدام ، بیش از4 میلیارد ستاره دارند؛ بعضی از آنها ، آنقدر از ما دورند که میلیونها سال طول می کشد ، تا نور آنها به ما برسد؛ آیا پذیرفتنی است که آنها برای راهنمایی ما در بیابان ها و دریاها روشن شده باشند ؟!

سوره ی یونس (آیه ی 5)
6- علت آفرینش ماه و خورشید را وسیله ای برای شمارش سنوات وحساب ایام اعلام می کند!

نتیجه :
مثل اینکه ، دلیل بارش باران را تشنگی ماهیان بدانیم !

سوره ی یونس (آیه ی 66)
7- او خداوندی است که شب تار را برای آسایش و روز روشن را مقرر فرمود ؛ که در آن نشانه های قدرت خدا برای مردمی که سخن حق را بشنوند پدیدار است.

نتیجه :
- آیا خدا نمی داند ، که در بعضی از جاهای این کره ی خاکی ، 6 ماه شب و 6 ماه روز است؟
- پس درمی یابیم که در قسمت هائی که ، شب بیشتر است ، همیشه آسایش بیشتر است ! و در قسمت هائی که روز بیشتر است ، نابسامانی آن قسمت را فرار گرفته است !
به نظر شما این طور است ، آیا واقعا قابل درک است ، همچنین سخن مضحکی ؟!

سوره ی زخرف (آیه ی 12)
8- آن خدایی که همه ی موجودات عالم را جفت آفریده و برای شما کشتی ها و چهار پایان را در آب و خاک مقرر فرمود.

نتیجه :
- اما نَه ؛ همه ی جانوران عالم جفت نیستند. برای مثال تک سلو لی ها از جمله امیب ، دارای جنس نروماده نیستند ؛ وموجوداتی هستند که هردو سلول نر و ماده را با هم دارند (موجودات هرمافرودیست) . و همچنین بسیاری از موجودات تک سلولی نیستند ولی‌ "تک جنس" هستند ، یعنی‌ برای تولید مثل به جنس مخالف نیازی ندارند ، مثل حلزون ها، کرمهای خاکی و غیره...
و نَه کشتی از مخلوقات خداست ، کشتی را انسان ساخته است نه خدا . -

سوره ی حج (آیه ی 65)
9- و آسمان را دستور او نِگه داشته که بر زمین نیُفتد !

نتیجه :
آیا آسمان جسمی حجیم است ، که قابل اُفتادن باشد؟ -

سوره ی کهف (آیه ی 84-100)
10- ما او را در زمین تمکین و قدرت بخشیدیم ، او هم از آن رشته و وسیله ی حق پیروی کرده و موفقییتها می یافت ، تا هنگامی که به مغرب رسید ، جایی که خورشید را چنین یافت که در چشمه های آب تیره رُخ نهان می کند.

نتیجه :
در کجای دنیا خورشید ، در چشمه های آب تیره غروب می کند ؟!

سوره ی بقره (آیه ی 221)
11- و سوُال کنند از تو دربارهُ عادت ماهانه زنان بگو آن رنجی است برای زنان!

نتیجه :
- آیا عادت ماهانه ، چیزی به جز نشان دهنده کار دستگاه تناسلی زنان است ؟
این رویکرد ، نتیجه ی طبیعی کارکردِ ، هورمونهای خاص است. آیا مراد از این خون ریزی ، رنج برای زنان است؟ اگر اینطور است خدای بد جنسی داریم !
- به چه دلیلی باید رنج برای زنان اتخاذ بشود ؟ آیا این تعبیر همان حق و عدالت خداست ، که وِرد زبان مذهبیون است ؟!

سوره ی آل عمران (آیه ی 12)
12- نشانه و آیتی از لطف خدا به شما موُمنین ، این است : که چون دو گروه با یکدیگر روبرو شوند ، گروه موُمنان را کافران دو برابر به چشم خود بینند ! وخداوند یاری و توانایی دهد به هر که خواهد ، البته به این آیت الهی اهل بصیرت اعتبار جویند.

نتیجه :
- طبق این آیه ، پیروز شدن در جنگ ها هم وابسته به خواست خداست! و تاکتیک نظامی و مهارت و تعداد نفرات نقشی ایفا نمی کند ! معلوم نیست چرا لشگر حسین ، در چشم دشمنان دو برابر نشد !؟ در صورتی که حتی دو برابر شدن تعداد نفراتش ، باز هم دردی دوا نمی کرد. چرا که تازه عده آنها به یک صد و اَندی می رسید ،که در برابر نیروی 3000 نفری دشمن باز هم کم بودند. حتما" خواست خدا بوده که نوه ی محمد ، شکست بخورد !؟
- البته از عنوان کردن اسم حسین و یا محمد ، مقصود تایید آنها نیست ، زیرا در این تناقضات باید گشت و نمونه هایی داستانی عنوان کرد ، شاید تلنگری بر دوستان مذهبی وارد شود.
- اگر کسی دین داشته باشد و بی اعتبارباشد ، آیا دین برای او اعتبار می شود و یا خدایش ضمانت او را می کند و یک اعتبار جاودانه ، نصیبش می شود !؟
یا بهتر عرض کنم :
اگر کسی در بانکی بد حسابی کند ، ولو اینکه صرفا خدا هم دارد ، آیا بانک با یک بار بد حسابی ، دیگر برای او اعتباری قائل می شود ؟
پس در می یابیم که خودمان هستیم که به خودمان اعتبار می بخشیم و نه خدا و تصویر خرافه و...

سوره ی تسا ء (آیه ی 11)
13- حکم شما در حق فرزندان شما این است : که پسران دو برابر دختران ارث برند و اگر دختران بیش از دو نفر باشند ، فرض هم دو ثلث تَرکه است و اگر یک نفر باشد ، نصف و فرض هر یک از پدر و مادر ،سدس تَرکه در صورتی که میّت را فرزند باشد و اگر فرزند نباشد و وارث منحصر به پدر و مادر باشد ، در این صورت مادر یک ثلث تَرکه و اگر میّت را برادر باشد ، در این فرض مادر سدس خواهد بُرد. پس از آنکه حق وصیّت و دین ، که به مال میّت تعلق گرفته استثنا شود.

نتیجه :
- بنا به این آیه ، اگر مَردی بمیرد وهمسر، پدر ، مادر و دو دختر داشته باشد ، سهم ارث آنان به این قرار خواهد بود : همسر 8/1 مادر6/1 پدر6/1 دختران3/2 ؛ اگر نسبتهای زیر را جمع کنید متوجه ی اشتباه این عالم عالمان خواهید شد : 8/1+6/1+6/1+3/2=3/7 ملاحظه می فرمایید که کسر بزرگتر از واحد شد !
- در ضمن به چه دلیلی ، پسر باید دو برابر، سهم بِبَرد ؟ این فرق برای چیست ؟
اگر این چنین است ، این موضوع بر وقاحت خدا می افزاید .

سوره نساء (آیه ی 12)
14- سهم ارث شما مردان از تَرکه زنان نصف است ، در صورتی که آنها را فرزندی نباشد و اگر فرزندی باشد ، ربع خواهد بود ! پس از خارج کردن حق وصّیت دینی ، که به دارایی آنها تعلق گرفته و سهم ارث زنان ربع تَرکه ی شما مردان است ! اگر دارای فرزند نباشید و چنانچه فرزند داشته باشید ، ثمَن خواهد بود ، پس از ادای حق وصیّت و دین شما و اگر مَردی بمیرد ، که وارثش کلاله ی او باشد (برادر و خواهر امی ، یا هر خواهر و برادری) یا زنی بمیرد ، که وارثش یک خواهر یا برادر باشد ، در این فرض سهم ارث هر یک از آنها سدس خواهد بود و اگر بیش از یک نفر باشد ، همه ی آنها ثلث تَرکه را به اشتراک ،به ارث برند.

سوره ی نساء (آیه ی 176)
15- ای پیغمبر کلاله فتوا خواهند ، بگو خدا چنین فتوا می دهد که هر گاه کسی بمیرد و فرزند نداشته باشد و او را خواهری باشد ، او را نصف تَرکه است و او نیز از خواهر ارث بُرد ، اگر خواهر را فرزندی نباشد و اگر میّت را دو خواهر باشد آنها را دو ثلث تَرکه است و اگر میّت را چندین خواهر و برادر است ، در این صورت ذکور دو برابر اناث ارث می برند.

نتیجه :
- از سه آیه ی بالا چنین بر می آید :
که اگر مردی بمیرد ، همسر ، مادر و خواهرش را به عنوان وارثین به جا بگذارد؛ بنا بر
آیه ی12 :همسرش 4/1و بنا بر آیه ی 11 :مادرش 3/1 و بنا به آیه ی 176 :خواهران3/2 ارث می برند. بار دیگر نسبت ها را با هم جمع می کنیم اگر همه ی این نسبت ها را در یک عدد ثابت ضرب کنیم و بعد آنها را با هم جمع کنیم ، ملاحظه می کنید که باز هم کسر بزرگتر از واحد خواهد شد !
- در ضمن پیچیده گی این موضوع و طرز عنوان کردن این مورد ، طوری است که شاید یک سری از مومنین سینه چاک ، قدرت درک آن را نداشته باشند ! و همین با کلمات بازی کردن و عوام فریبی و شیاد بازی هاست که می تواند انسان ها را گمراه کند ! انسان ها با چشم و گوش بسته ، یک بسته به اسم خدا و مذهب را از پیشینیان خود به ارث بُرده اند و کوچکترین تحقیقی در مورد این موازین نمی کنند و نکرده اند !
جستجو نمی کنند که دریایند که آیا این بسته محتوی منطقی در بَر دارد و یا پُر از خرافه و تصویر سازی است ! در واقع هیچ گاه نخواستند ، زیرا ضعیف بوده اند و همیشه خواسته اند که در برابر مشکلات خود را به جائی وصل کنند.
انسان ضعیف از تاریکی و مقابله با مشکلات زندگی می ترسد و همین ترس قطعا برای او مشکل آفرین می شود !؟
همین ویژگی ها باعث شده که شیادین مذهبی ، مکر خود را قالب داده اند و آن را علیه انسان های ساده لوح استفاده می کنند و کرده اند !
مکر خود را در قالب خدا و مذهب و هزار و یک چیز پوچ ، به خورد انسان های ضعیف حال داده اند !
اگر ما هر کدام روزی چند دقیقه ، به مسائل ایدئولوژی ، منطقی نگاه کنیم ، هیچ وقت تسلیم خرافه نمی شویم و اصل را هویت قرار می دهیم و یا ورود به دریای انسانیت ، برای آینده حال و دورتر ، برنامه ریزی اثربخش ، انجام می دهیم.
وابستگی به رویا و افسانه می تواند ،چرخ های زندگی مان را خورد کند و این از کارافتادگی می تواند تبعات سنگینی برای ما در بَر داشته باشد و سرشت زندگی مان را از هم بِپاشاند.
ساختن آینده ای عالی بدست خود انسان میسر است و اوست که می تواند نگران خود باشد و خلاصی را بخواهد و به دور از هرگونه ایدئولوژی و خرافه و جهالت به زندگی اش سامان ببخشد.
اگر شما از همین امروز اعتقادتان تغییر کند و وارد دریای انسانیت بشوید ، وارد محفلی می شوید که ، لذت از زندگی را با پوست و استخوان حس می کنید ، بدور از هرگونه خط قرمز.
این تفکر ناب ، دسترنج کسانی است ، که مانیفست کمونیست ، مبنای کارشان بوده و هست.
موفق باشید.
Bahman Moradian Pey
29/Sep/2011
Sheffield / United Kingdom

آیا بَرده داری در اسلام مشروع است ؟


به نام هویت انسانی


دین وسیله ای ، برای نگهداری و کنترل عوام و مواردی که در آن ، شیادین عنوان کرده اند ، بسیار مضحک و خنده دار است.
در اسلام که تمامی مسلمانان از برابری و عدالت و مساوات سخن می گویند ، اصلا چنین خبری نیست و چنین رویدادی به چشم نخورده و نمی خورد .
در کتابی که به عنوان ، کتاب آسمانی ، یعنی قرآن از آن یاد می شود ، تناقضات بسیار دیده می شود.
دین اسلام و اسلامیون ، مدعی هستند که بَرده داری در اسلام مشروع نیست ! و عنوان می کنند ، این مورد باعث زیرا پا گذاشتن حقوق انسانی ، عده ای بشر می شود!
دین اسلام و اسلامیون ، مدعی هستند ، که در این دین خرید و فروش انسان ، ماهیتش را از دست داده است!
ولی وقتی به کتاب های همین دین و به قول معروف ، مهم ترین کتاب آنها مثل قرآن روی می اندازیم ، شاهد ، تناقضات ، بسیار می شویم !
تمامی موارد عنوان شده ، از مسلمین ، از یک سوی ، وموارد عنوان شده در کتاب آسمانی شان به صورت برجسته ای ، عکس آنها ، را تاکید می کند و اکثر موازین اسلام و اسلامیون را تحت الشعاع و تحت الفشار قرار می دهد .
گفتارها ، کاملا در تنگنا قرار می گیرد و دست محققان را باز می گذارد و به راحتی تناقضات ، برجسته می شوند.
از اینکه برابری بین بَرده ، کنیز و صاحبش ، نباید باشد ! زیرا شاید این مساوات ، باعث طغیان شود!
از اینکه بَرده از املاک صاحبش نباید ، گریخته باشد ! زیرا شاید ، صاحبش دچار تشویش شود !
از اینکه نباید به زیر دستان کمک کرد !
و شایدها و تعجبات زیادی ...
جالب است که چرا ، ایکس و یا به قول دوستان ، خدایشان ، حتی یک آیه در مورد نفی بَرده داری و کنیز داری وحی نکرده ؟
چرا آیه ای که خرید و فروش انسان را نفی کند ، وجود ندارد ؟
در صورتی که وقتی این کتاب را مورد بررسی قرار بدهیم ، در مورد هم خوابگی با همسران مختلف محمد ، آیات بسیاری یافت می شود !
آیا سکس مهم تر از یک بَرده گی اجتماعی و نابرابری و نا عدالتی است ؟
جالب است !
چرا نوشیدن مشروبات الکلی {شرب خمر} در اسلام حرام است ؟
ولی بَرده داری و کنیز اختیار کردن ، حرام شناخته نشده است !
به نظر شما ضرر کدامیک برای جامعه ، بیشتر است ؟
و حالا سعی کردم در مورد بَرده داری آیاتی را از قرآن برگزنیم و معانی آن را مثل خودش ، برای شما عنوان کنم ، لطفا بخوانید و تناقضات را خود مورد بررسی قرار دهید.
خودتان متوجه می شوید , که از عدالت و مساوات در این دین خبری نیست.


آیا بَرده داری ( خرید و فروش انسان ) در اسلام مشروع است ؟

بله . برای اثبات این امر می توان به دلایل ذیل استناد نمود: :

1- خدا رزق و روزی بعضی از شما را بر بعضی دیگر فزونی داده است و آنکه رزق و روزی او بیشتر شده است، زیادی به زیردستان و غلامان ندهد ، تا با او مساوی شوند. (سوره نحل . آیه71

2- بنده و بَرده ای که قادر به هیچ کاری نیست، با مرد آزاد که خدا به او رزق نیکو عطا کرده ، هرگز برابر نیستند. سوره نحل . آیه 75)

3- دو کَس هستند که نمازشان از سرشان بالاتر نمی رود ، اول : بَرده ای که از نزد ارباب خود ، فرار کرده باشد مگر آنکه پیش آقایش باز گردد...
(محمد) ( نهج الفصاحه . صفحه 11

4- سه کَس هستند که از آنها سخن مگو :
مردی که از جماعت دوری گرفته و از پیشوای خود ، نافرمانی کرده و کنیز یا بنده ای که از ارباب خود گریخته و در حال فرار ، مرده باشد و ...
(محمد) ( نهج الفصاحه . صفحه 229


Bahman Moradian Pey
27/Sep/2011
Sheffield / United Kingdom

۱۳۹۰/۰۷/۰۵

The location of torturing and murdering by the Velate Fagheh Republic government in Jorden Street, Tehran.
In the name of Human identity

Address: the beginning of North, Africa Street before Iran trade building at the beginning of Taheri
(The building with the long walls, and three sides)
The location that I explain for you was bought before the revolution by a rich man called “Saheb Passad”, and it was used as a residential building.
This building has high walls and painted in white same as a Palace.
This person was arrested at the beginning of the revolution by the revolutionaries and tortured in the same house but so far his neighbors have no news and there were rumors about his death.
The building was confiscated by the Ministry of information and the building, used as State visa Department (in relation to those who have difficulty leaving the country as a political activist, and so on). The house has a long and massive land and is stand higher than the level of the surrounding houses.
Since the year 60(1981) to mid 70(1991) the house was wired with spotlight all over.
They even use to watch and control the neighboring houses. They even warned the neighbor not to go on the roof without cloths cover (Islamic Hejab).
They use to take some people inside the building from the north entrance during the day with their head being covered. The shouting and the pain was heard, especially during 60’s year (80s). A tower block was built, and later all the activity was moved to the new section, and the security was taken away from the main house, a new door was opened in the South section. After revolution this area was used for does people that was disappearing without trace.
The martyr Sohrab Arab’s mother once said: where did they keep the body? Since the death of my son and till the body was released. Why no one contacted us from my son’s mobile?
Below the building which is about 400 square meters, was the only place that the bodies keep for two weeks and known as sardab (basement).
At this basement there is an industrial freezer. This building has separate electricity (a small building on the side, with orange colour doors, which hold a complete generator); in the event of electricity cut off, this place will still have electricity.
This place even now used as a interrogation and torturing place, of the people who secretly wants to see their families and go to Mujahidin camp Ashraf in Iraq. Few months ago a person called Frod Foladvand who is activist outside country was tortured for sometimes in this place.

Forward by Bahman Moradian pey at 11.41

Disclosure of days 22/ 23 and 24 of Tir and those missing on Khordad 1388 (May/June 2009) (13/14/15/July/ 2009)


Disclosure of days 22/ 23 and 24 of Tir and those missing on Khordad 1388 (May/June 2009)
(13/14/15/July/ 2009)

In the name of human identity
Witness the crimes of the Islamic Republic in July 2009:
This person was the supporter of Mr. Ahmadinejad and the reasons is that: Because of his poor family situation and as his mother was working for long time in Tehran’s main cemetery (beheshte zahra). Prior to the election Mr. Ahmadinejad use to give bonuses to employees, which was more like a bribe and give him and his family a place to live in a remote place in exchange of a vote.
In July 2009 the staff at Tehran’s Beheshte Zahra were told that they need to work during 22, 23, 24 (13/14/15) of July due to a massive arrival of corpse! Which they need to bury in three nights. The mother gives her son notice, who is a young student.
Days and nights past, it comes the day that they need to do the work at nights! The young boy leaves his personal work on hold and tells his mother that he will take her to work (Behesht Zahra). But the boy’s mother says: they will send a service at midnight! Her son is surprised but says nothing!
That night is gone and his mother comes back at seven in the next morning. The mother looked upset and distort, her son insists that why she is upset? His mother does not reply and talk about something else, to make her son forget about it, and because of her physical and mental fatigue, she goes to sleep!!!
The next night the mother again goes to work at 12 midnight and return with the same fatigue!!!
The second day and night ends!!! On the last night, the July 24th, she returns at about 8.00 am which would be July 25th, the boy hear a vigorous cry, he jumps from his sleep! Quickly goes to his mother and sees her distress and asks her what is happening? The mother is not responding!!! The young boy notice ink on her hand and guess that she had to give an undertaking!? Because this has happened before. Eventually she had to tell her son and at the beginning of talking to her son, she said that she had to give undertaking that in the event she speak out, her family will be destroyed, in staged crash. It is very important not to risk and keep everything secret.
After this, the mother begins to expose the three shameless nights 22, 23 and 24 July. (13/14/15)
The night of 22nd (13 July 2009):
Me and the rest of the employees of Behesht Zahra, got together in the room where the bodies being washed. In this place, there were frozen bodies overlapping each other and it was taken over by many officers.
One of the officers in charge started talking: “ the bodies were brought from the border, and they killed in conflict with us”! All of them are traitors and hypocrite! All of them must be buried before sunrise without anybody finding out! He explained that if any of us talk about this, we put our family’s life in danger, anyway he scared everyone! And we all had signed an undertaking. Everyone took a position, as the bodies were defrosting, blood was running on the floor and the smell of shit took over!?
It seems that it was raining blood on the innocent bodies of the persons which was about to be buried without their families knowing!?
Among the bodies there were 2 young girls, and 3 young women, which had a blow to their heads probably caused by torture, in a bad way! Severe rupture in the face and body, and a severe fracture in some of the bone, it was very heart breaking!
The night of 23rd (14 July 2009):
On that night the number was several more and I realized that the bodies related to the conflict between police, Government with people and all the bodies relating to street protests, and not the borders conflict?!
In this night our number was too low and could not finish before the sunrise, we informed the officers that it is not possible to finish before the sunrise.
The officer in charge shouted and said:
They should be all ready before dawn, for burial, and it was here that for the first time, a few men’s body moved in to our section, we objected to this! Their head came and screamed with anger: these are all a prostitute and corrupt so there is no problem! Just do your job and work that is not related to you, do not interfere!!!
After a short dispute all of us along with the men started to wash and put cotton on injured body on …….. Carried on!
That night the corpses suffered a fracture, of the mouth and jaw, there were blood cloths between the legs: and in a brutal way they were raped!!!
In the evening almost 14 or 15 were ready for burial and many of them just wrapped in bedding!!!
Many of the bodies buried in the section 210 and 320, and some was taken to an unknown location. That night the doors were secured and the place was heavily guarded for committing this crime.
The night of 24th (15 July 2009):
In this night, same as other nights work was done, except the bodies were not even wrapped and just buried, and only buried!!!
This fact was exposed by someone who has a responsibility in Beheshte Zahra. Quickly I went to the section 210 and 320 to take some photos and produce this report for your information.

The hope for freedom of Iran and Iranian
06/Sept/2009
Bahman Moradian pey {Bahman Behnood}

The martyrs list of the coup d ' état after the appointments on (30 Khordad 1388) 20 June 2009


02/06/2010
The martyrs list of the coup d ' état after the appointments on (30 Khordad 1388) 20 June 2009

Dear fellow citizens:
These names are completely collected and documented with much effort of research group or with the help of the family or friends of the martyrs.
In the following part that has no writing, is unknown.

Part number of row names of the martyrs of the coup d ' état after the appointments on (30 Khordad 1388) 20 June 2009


257 41 32 NEDA Agha-Soltan
257 50 19 Ashkan sohrabi
257 61 28 Sohrab aarabi
257 46 32 Ramin ramezani
257 Mohammad Nick zadi
257 Ali Shahedi
257 31 25 MH Faizi
256 146 14 Muharram chegini Ghashlati
254 s. tahmasebi
222 10 32 Mohsen Roh Aullamini
259 Parisa koly
259 Eman Hashemi
259 Reza Tabatabai
248 Mohammad Hussain Barzegar
261 Vahed Akbari
262 Mohsen Haddadi
308 Wahed Reza tabatabaei
302 Mohammad Hussain Barzegar
208 Behzad Mohajer
219 52 18 Hossein Akbari
233 152 34 Amir Hossein Tofan pour
266 Fahema Salshor
Unknown Tarane Mosavi
Unknown kianoosh ASA
Unknown Yaghbi barvaye
221 Mohammad kamrani
Unknown Mehdi Karami
Unknown Mustafa Ghanian
Unknown b. Jenabi
Unknown Homa Ebadi
Unknown Masoud Hashem Zadeh
211 42 10 Amir javadi-far
Unknown Naser Amirnejad
Unknown Hossein tahmasebi
Unknown a. Naeim Abadi
Unknown d. atrophy
259 40 25 Saeed Abbasi Far Golchi
Unknown Sajjad Quaid-e-Rasool
Unknown Ramin Championship
Unknown Kambiz radial
257 Alireza Eftekhari
Unknown Hamid madah shorche
Unknown Mustafa Kiarostami
Unknown ar saghafi
Unknown would grow a rare
Unknown 2 Ali Pur
Unknown Shelir Khezri
Unknown Fatemeh Barati,
Unknown Kasra Sharafi
Unknown Server Boroumand
Unknown f. Rajab pour
Unknown davood Eftekhari
Unknown Mohsen Imani
Unknown Sayed Esmaile Khan Bebin
Unknown D.Obeigi
Unknown Tina Mazaya
Unknown Said esmaili Khan neghah
Unknown M. Khosravi
Unknown S.Yaran
Unknown faith Namazi
Unknown Mariam azin, aban
Unknown Milad Khosh khalgh
Unknown Hamed Besharati
Unknown Babak Sepehr
Unknown Amir Kaviri
Unknown F.Hashti
Unknown NEDA Asadi
Unknown, Mr. Muazzez
Unknown M. Heidari
Unknown L.Fathalilian
Unknown J.Barvaye
Unknown Hossein Hossein kazemeyni
Unknown Parviz Davoodi
Unknown Arman Estakhar pour
Unknown Hossein Akhtarzand
222 51 44 Hassan-pour
302 N.Shahson
257 A.Disnad
257 Ali Asghar Eanali
Unknown F.Semsaryor
257 Taghe Honorary
222 32 12 Mahdi Shams
Unknown F. Goodarzi
Unknown Mehdi Neil sale
Unknown Amir Ah
9 32 Ali Mousavi Habibi
Unknown H.Hanefeh
Unknown rR fattahi
Unknown Hassan Shahpouri
Unknown Murad Aghasi
Unknown M.Kalantar
257 Yousef Saleh
Unknown Amir Arshad Tajmir
213 78 21 Shahrokh Rahmani
Unknown Mehdi Farhadi rad
Unknown Mohammad Ali Rasekhinia
Unknown Amir arshadi
Unknown Sohrab faraji
Unknown Pazoki Jahan Bakht
Unknown Hamid Hussain Byek Iraqi
Unknown Mustafa mirebrahimi
Unknown Majid Amiri Estiar
Unknown Golchin salehpour
Unknown Mostafa Karim beigi
Unknown Mehrdad Karim pour
Unknown Davood Ayozi
Unknown Mhmud Rasesi
213 15 35 Ahmad Nejati kargar
Unknown shabnam sohrabi

Forward by Bahman Moradian pey at 17.06

Letter of Bahman Moradian Pey to Ali Khamenei


The letter by Bahman Moradian pey to Khamenei

Tuesday, May 11, 2010- --21 Ordebhesht 1389 01: 05: 46 UTC 1330

Letter of Bahman Moradian Pey to Seyed Ali Khamenei motivation
"Double motivation", "Double work"

Why not breathing?
How does the earth breathe?
Learning:
The glorious spring, and
The dawn of farvardin
All snow left
Replaced by the flowers
Glow all the colours
The land we learn,
Not to retrieve from the conflict
Unless lower than earth?
The is breathing
Why can’t we breathe?

In the name of human identity

The letter I write for you: Honorable Khamenai

I hope somehow, the spiritual hand you always talking about, passes in front of your eyes.
And hoping for answer!! But hesitating from one answer!!!

Mr. Khamenei, you are a relatively dignified leader but only for some insider people, which of course need you for their own interest. May be your question is that why the writer of this letter Bahman Moradian pey, start with the sentence of “in the name of human identity”??!!

I, unlike you, accept willingly all the critics and suggestion about me, which is opposite you. My personality is to answer and be responsible. I will explain and explore this matter for you.

I am not a servant to any religious ideology and respect the identity of all human being with any taste. I praise wise conduct and wisdom ethics for this reason I began my letter with the name of human identity.
Me and you have many differences and totally in conflict with each other. You surrogate yourself to mental images and superstitious, but I know myself as a human being with intellectual left-oriented and with the theory of Karl Marx.

The basis of my behavior drives from the wise conduct, but you are one of the Iran and the world most ill-mannered of human morality and better to say: you exonerate all worlds’ dictators.

You do not leave Iran but wait till your opposition leave Iran. You killed many Iranian people and young innocent, you are the cause of all recent crimes after the election.

I respect the identity and any ideology, but you accept one party, the party that has to do with blood, murder, crime, rape, and you only view the ethical behavior of the few fascist that circle round you. They are who do as you say, from murdering, the bombing, rape and crimes against the innocent people of Iran. As a prominent attribute in every man, I recognize his identity: the exact attribute that do not exist in you. Of course, my intention is not to disturb your mood, even all your minor support have problem with the same wording.

Mr. Khamenei, now I would ask you a question:

I wanted to inquire and to know why the year 89 (2010) is given such a name?
"Double motivation", "Double work"
Why you stained this year with blood? I have and will visualize your face.

Yes, I know, you do not have a convincing answer!!!! Yes you do not have anything else but shame. At this time, also like the last time, I make the question and the answers myself.
"Double motivation", "Double work"

Double motivation is for the repression of the people. This means that, to use all your effort to stop republic of “Valayet Fagheh” falling. (Guardian Council)

"Double motivation", "Double work"

Accepting and protecting the insider and overlooking the others and physically destroying the harmless!

Of course, firstly you must be ask whether you know the meaning of insider, others and harmless and what is your logic for identifying them? I'm sure that you have no answer in this case, too, so I will answer it!

Your empty impression, transfer this thoughts, that the one who dissolve within the fascist party of Valayet Fagheh, is the insider otherwise the rest are capable of being destroyed!!

Let alone that the others be educated, open minded intellectual!

In this case, they class as opposition against the revolution and connect them to a party! Thus a quick order of destruction by the Savak (Ministry of information). It's the same thing that the fascist party, over the years, is engaged in crimes against humanity and for continuing violations of human rights in Iran are clear and evident.

And the Republic of fascist party of Valayet Fagheh, remains on the list of the most criminal countries in the world.
"Double motivation", "Double work"

Spending people’s money for wrong activity!

"Double motivation", "Double work"

With people’s money, buying cars, arms, weapons from traitor countries such as China and Russia! and all of the weapons use against their own people in a most brutal way torture and rape!

"Double motivation", "Double work"

Fear of eternal green flag of Iran!
Still there is the evidence that Islamic Republic ordered the blue colour replacing the green, in the highway of Tehran.

And I remember after the destruction, how the green colour of the proud Iran, unified blue, and your people with no shame said: it has been the reflection of light!

And few days after the gathering that this was or better I say; economic saboteur of Iran, and how the green colour of the flag of three colours become black and the Fars broadcasts associated it with the picture of the brotherhoods and easily by passed it !

"Double motivation", "Double work"

Remove the green colour of all the organs of the State and the city and country!

"Double motivation", "Double work"

Remove the green colour of the street grid and converting it to black and white, and after a short time with the people's money, turned them to green and white!

Mr. Khamenei for me this is a question as why you showed no reaction and will not show any reaction!?!? Why do you not object to this kind of issues? Why the money that should be spent for the integration of the nation, is wasted, or pours in your pockets?

Why is the street crossing changing color or another design or turn into a shamble by experts and when people are protesting they will turn back to original??!!
Is this "Double motivation", "Double work”?!?! is this the people rights to lose the financial resources and financial interests?!

You the honorable should response to all of this steps and interests,???!!!

Of course, in the future and not so far away!!:
Why the wiser do something
That brings regret!

"Double motivation", "Double work"

Eliminate the view and change the color of facial of the consulate that votes for your stupidity, nuclear weapons!

These kinds of invaluable behavior bring shame in International nations to Iran and the Iranian people. Why don’t you objects to those ignorance, protesting in front of consulate in Iran, yet the security forces support them too!

Why with your thoughts, grow a violence custom in the society, by giving such an order?

In your view throwing eggs and stones and ... to the French Embassy, make Mr. Sarkozy change his mind and supports your nuclear weapons and the crimes??! Or turn his back to the international sanctions, on the land that you are riding on?!

By destroying the name of the Rome Street and Consulate of Italy by way of the criminals act do not changes the corruption in the Valayat Fagheh or perhaps you think that the Government of Italy agree with those evil thoughts?!

No, unfortunately you and criminal gang are wrong.

Because all this barbarian act goes against you personally.

"Double motivation", "Double work"

Preventing student from study for life or silencing student?

"Double motivation", "Double work"

Harassment for the President of Iran, H.E. Mr. Mousavi and his wife Dr. Rahnavard!

"Double motivation", "Double work"

Violent attack in front of Karobi and harassing his family, and hitting, beating his children. Why? Because they disclosed all your crimes? This is the Islamic culture that you are proud of!

"Double motivation", "Double work"

Torture and harassment for political activists!

"Double motivation", "Double work"

Preventing Mr. Khatami, the former popular President of the people leaving the country!

"Double motivation", "Double work"
Taking away peace and rights to vote of nations, in any way you could!
Mr. Khamenai, these are some of the crime and evil habit of your fighters. You and those few who surrounding you are wrong and making mistake, stinking of smell, which can be smell over the whole country and you left no way to reform.
Hi,hi to you the unjust, hi, hi to you………….
This farm is flooded
And the farmer is still sleep.

"Double motivation", "Double work"

Facing people with weapon

"Double motivation", "Double work"

Removing NEDAS, SHORABS and KAMRANIS

"Double motivation", "Double work"

Shutting up the voices of the protesters in the throat!

"Double motivation", "Double work"

Promote the employment of those accused of murder and crimes in Kahrizak prison!

"Double motivation", "Double work"

The protesters buried in anonymous graves!

"Double motivation", "Double work" means

Rape girls and women, of pure land of Iran in the prisons!
Mr. Khamenei, do you see?! You’re the one which claims Islam and successor; you are violating the Islam code of conduct, and act opposite. I have to say that you do this in a perfect way that no dictator in the world has done! Unfortunately you destroyed the law and believe in your principle.
Principle in your view is not to lose your clergy turban, and kingdom, committed many crimes for this in Iran!

Mr. Khamenei, my suggestion to you, study the history of the fascist, and learn from them. Mussolini was like you an adulterer, and eventually was destroyed with the false beliefs that he was ruling. The anti-fascist partisans, after, removing fascist, Mussolini and the high ranking fascist were hanged in Italy!

"Double motivation", "Double work" means

Trying to raise the inflation and pressure on people!

You try to raising inflation, and use it as leverage against the people. The more pressure on people, they try to eliminate you and your system, is up to the neck in the corruption and crime.

You should know in the end your Kingdom system will be lost ...

We as a Green nation have already trailed you and the responsible in the international courts, and all those who have violated people’s Rights, receive their punishments.

To quote by the official President of the country of Iran, Mir-Hossein Mousavi:

Change is a quality that echo in the society and till the situation has not reach is critical point, hand over the government, and return the peace to country and people.

Bahman Moradian Pey

19/2/89 (9/May/2010)

Why it is always the foot of America and the West in the middle?The cry of the ancient Iran occupation.
The cut country is occupied.
From its beauty the grass are scared
By arrow shut the mouth of Farvardin
The Lord of the ZAR and force are scared of each other
And they scare of the powerful ones
These are the prospective power of forces
With all the power, they scared of the pencil
We like red flowers why are we yellow?
My warmness to work! What are we cold about?
Till breath exist, must try
We are men! Why bow to unjust?

Why it is always the foot of America and the West in the middle?

In the name of human identity

The Iranian people have reached the political maturity, and they can distinguish between good and evil. But the Government and the governors, especially in the last five years, are trying to make people astray, and their intention is to make the West's character dark and pretend that Iran lives in a comfortable freedom, and is the most complete and free country in the world.
But I was born in Iran and in the 25 years of my life, I have not seen any positive point of the Islamic Republic, all I have seen was injustice, crime and ……. In relation to the political, social and economic diplomacy with other Nations, the people have their own analysis to see which country value people and which is only thought to personal interests, there is no need for these gentlemen to interpret for us.

Green nation of Iran victory can with the correct diplomacy and expertise make relationship with other countries and return faster to normal routine and cover up the work that these gentlemen could no achieve in 31 years.
We know that especially in the past five years Iran’s economic cycle was very slow, and requires activation. We have to see whether the appointed leadership gives the 40%share of the Caspian Sea, to Russians as a ransom and now Iran has less than 13% in the share of the Caspian Sea, it the West still involve and responsible?
When it comes to suicidal political prisoners in Evin prison, do we again, say that it is the foot of the Western and Central America in the middle?
When they killed Omidreza in prison, again, is the foot of the West in the middle? When I saw the interview from the family of Omidreza, I woke up. This web blogger was just blogging, and his crime was to critics the Valayet Fagheh and according to the family, testimony the lost sole, died from the blow to the head. Later it was announced that Omidreza have committed suicide with 80 pills, surely one of the United State agent feed Omidreza with the tablets!!!!!

Of course, in the Islamic Republic’s prison, we have many Omidreza and have lost many Omidreza.

When the doctor of the Koharyazak, (Mr. Ramin Pourandar Jaany) who was one of the witnesses of the crimes has been physically removed and later announced that he had committed suicide with pills!! For me, as a critics and the opposition of the Islamic Republic, it is joy and also painful??!!
Joy, because our competitor, it's so stupid that they think people believe these issues, and it is painful because a responsible and respectful doctor becomes a martyr.

When we look carefully at the past 15 years, paradigm of economy and political in Iran and the Persian Gulf, we see that in the recent 5 years, the number of drilling oil has been reduce this subject represents the incompetency of appointed Islamic Republic government and has nothing to do with outside of the country, and now Iran has 13 oil drilling ring in the Persian Gulf in comparison with the Arab States and. …. For our country, that the economy runs on oil is a disaster. In this case too, we see that the gentlemen inability blame on West.
At one stage Iran considered to be one of the powerful competitors. Yet in the past 5 years it becomes one the weak competitor in the world.
At the moment the Republic of Valayet Fagheh, have been friendly with the countries that are harboring terrorists or are terrorist themselves and permanently creating enemy and searching to create enemy or are in barging with each other.
Do you think that the coup Government's ability to control inflation is pertaining to the West??
In your opinion, when the current regime in Iran violently attack people for objecting the current situation! Is the USA, and UK are still responsible?? When in the Republic of Valayet Fagheh’s prisons men and women will be raped!! Here again, the mistake should be blame on West *?? When terrorists nourish by the Islamic Republic, the word Republic will not be respected anymore!!
Here are the mullahs on Friday prayer should they involve the West? The Republic is when people determine their own position. Is the noble people of Iran has been determined their own position in the past 31 years??
Do they feel the real meaning of freedom?? Do they have the right to elect?
To me this was not the case!! Even when for the past five years people selected the President, Mr. Mousavi to settle the situation. Everyone saw that what happened to people’s trust!! In the last moments Mr. Khamenei’s favorite pops out of the ballot boxes!!

In your opinion, in this case should we allow Mr. Khamenei blamed the West!!
The suitcases full of money and resources of Iran given to Lebanon and the Hezbollah terrorist network! Again is west to blame?

In the discussions of an atom bomb and nuclear energy, the same gentlemen have been wrong with the implementation of a policy that led to the West and Europe miss-trust Iran. Of course they have no choice!

When the military of a country interfering in the affairs of the adjacent countries. When such a country is in possession of a nuclear energy certainly put the Middle East and other countries at risk.
In this situation America’s foot is not in the middle. The main problem is that the governing system in Iran easily lies and passes the responsibility to others.
When information about nuclear disclosed by the high ranking asylum seeker to the organizations! The Organization finds out about the Islamic Republic's viscous program and the international community is starting to make decisions to prevent the international consensus being disturbed.

Islam is the religion that friends talk about, and refuse crimes against humanity, but the same gentlemen attempted to have this kind of weapons with hands in blood-shed and with this they put Iran and Iranian live at risk.
Due to a track record of Mr. Khamenei, have you ever thought that if one night, he raised the thought that he is the revelation and that he should have an atom bomb?
What will happen?

Because he claim absolute and successor of Velayet Fagheh, and wherever is to their advantage they talk superstition. In relation to nuclear power the international community, are aware of the Republic of Velayet Fagheh.

When the leader announces in media the killing of people, so people have no value and whatever he says is a lie.

And the person knows that Velayet Fagheh is responsible for bombing and terror of the University professor.

This regime is committing crime and terror for the past 31 years, the terror that they call, the Holly terrors.

Do you think that when Islamic Republic on the day of Ashura kills and innocent people being run over by police cars? Has this got anything to do with the West?
The current regime fights with the countries that respect the human, since Mr. Khamenei has no respect for human.

The people of Iran seek freedom and fight for it. This has nothing to do with west.

Life without freedom is the body without sole.
And freedom without thought is lost sole.......
Life,
Freedom,
And thought,
Three things in one thing.
Got an eternity and eternity are not never be lost.

We're Iranian and love Iran, but we have a problem with the Islamic Republic's and we make all efforts, to free Iran and we shake hand with dose country that want to shake hands, away from any kind of discrimination.

Authors: Bahman Moradian pey
April 01, 2010

The silence at the present time will bring the curse of the next generation on us.


In the name of human identity

We must stand for Rights for oppressive to surrender. "Dr Abolhassan Bani-Sadr"

My generation is the generation lives after the revolution, generation that has not experienced SAVAK, not seen the leader of the revolution, and the revolution itself.

Only have seen the oppression, rape and crimes of this system that is up to its neck in corruption!

But in twelve years at school with religious and revolutionary study, which described the SHAH (KING), as a cruel dictator, against Islam. The revolution is the only way to freedom and independence, and of course, also the genuine Islam of Mohammadi.
In the lesson "of the Islamic revolution in Iran," we learned the Shah’s policy was not Islamic, and the corruption made people angry, the clergy been insulted, SAVAK attacked people and the homes, young opposing Shah was detain and torture.

The people’s financial economy was poor, Shah did not have stable inflation, and University was not safe place.

In the lectures of the revolution the professor told us: our revolution is to have political and economic independence, freedom for youth, and intellectuals, free from prison.

The country's wealth and resources will not be exploited by the West. Corruption disappear, people make the decision, free University, Law based on Islam, lies, poverty, discrimination, torture, cruelty……….disappear!! Now I ask the revolution generation.

What happen to all that promises?
Where is the promises made to our fathers?
Where is the Republic based on the people’s opinion and not one person ideals?
The freedom of speech and belief, people denied by SAVAK and the Islamic Republic were going to give us?
Where is the dynamic economy and breaking the root of poverty?
Where is the free water and electricity?
What happen to promise for FREE University environment?
Does the genuine Islam of Mohammadi, was practical in community?
You have not answered us, how can we answer our children? What will happen to the future?
Is the future generation asking why did you not choose the fate of our country?
Why to put up with what your fathers chose for you?
What the history book will write about us in 100 years time? Is it the same question that we ask you, they will ask us?
Will they not ask how we ignored the oppression?
The silence of generation after revolution is very high, so much that even the supremacy of government could not afford it. The prisons are full of the revolution’s generation.
In the past 12 years they tried to train the same generation and we stayed silence.
During the past 12 years plus four years, the government ideology was imposed on us.
All of the television serial, film and media advertised their religion and yet we stayed silence.
Whatever happened, never ask what happen to dose promises to our fathers 33 years ago?
We the generation after revolution have responsibility to do what our fathers did not.

This was not our arrangement that many young people stay in prison for very long, and spend the best time of their lives in prison and others stay at home!

This was not our arrangement that the dearest go stray and seek help in other countries and others stay at home!

This was not our arrangement that stay silence against execution, destruction of our boarders!

Until now we have been very victorious, because the Government project of 20-30 year-old to provide training, failed. We are not only the generation of obedience, but we had 20 years of training, still did not accept. We were cheated in election! But we disclosed the wrong doing! We were tortured but not broken. We were prisoner but learned the freedom. We unlike you learn from the history. We are not only for ourselves but for the sake of history that prohibit the silence!
Remember if we back up, they come to us!
We remember and not to forget, that we are responsible for the young people who lost their lives for us.

How nice is it to free our country all together?
Foundation Bahman Moradian pey
"Bahman Behnod»

سکوت ایران برابر عضویت کامل فلسطین در سازمان مللجمعه ۲۳ سپتامبر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیان , در نشست عمومی سازمان ملل در پایان سخنرانی اش درخواست عضویت کامل فلسطین را در این مجمع به بان کی‌ مون دبیر کلّ سازمان ملل متحد ارائه کرد.
این درخواست که در لندن توسط عده‌ای از حقوق دانان برجسته حامی‌ حقوق فلسطینی‌ها تنظیم شده،از سازمان ملل می‌خواهد تا کشور مستقل فلسطین را با مرز‌های قبل از جنگ "۶ روزه" سال ۱۹۶۷ به پایتختی بیت‌المقدس شرقی‌ به عضویت بپذیرد.
باراک اوباما در سخنرانی خود موضع قبلی‌ دولت آمریکا را تکرار کرد و حق وتو ی خود را برای حمایت از متحد خود اسرائیل به رخ کشید . حامی‌ همیشه در صحنه فلسطین اما انگار شعارهای آخرین جمعه‌ ماههای رمضان خود را از یاد برده بود.محمود احمدی نژاد رئیس جمهورایران از اصلاح مدیریت جهانی‌ تا تاکید دوباره به تشکیل کمیتهٔ حقیقت یاب برای واقعه ی ۱۱ سپتامبر و هلو کاست سخن گفت اما این بار فلسطینی‌ها از سخنان پرطمطراق احمدی نژاد مبنی بر حذف اسرائیل و تشکیل دولت فلسطین بی‌ نصیب ماندند.
جمهوری اسلامی که حمایت از حقوق مردم فلسطین و مبارزه با صهیونیسم را از ارکان قانون اساسی‌ میداند و التزام به آن از شروط مشروعیت دولت مردان آن است با پشتیبانی‌ مالی خود از گروه حزب الله لبنان و جنبش فلسطینی حماس و سیاست‌های سفت و سخت خود علیه اسرائیل داعیه دار حفظ منافع رانده شده گان از سرزمین مقدس مینماید.
به روز موعود اما احمدی نژاد از سرزمین موعود سخنی نگفت. چرا ادعای جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حمایت همه جانبه از فلسطین در صحن سازمان ملل عملی‌ نشد؟
صلح در منطقه به چند دلیل به نفع سیاست‌های جمهوری اسلامی نیست. ایران از جنگ در لبنان و فلسطین حمایت می‌کند تا با تغذیه ادوات جنگی با کمترین هزینه ,خارج از کشور در میدان جنگ , به اسرائیل و متحد نیرومندش امریکا قابلیت صنعت دفاع خود را نشان دهد.از سوی دیگر این پدر خواندگی , جمهوری اسلامی را رهبر اسلامی منطقه معرفی‌ می کند ولو اینکه در جایگاه یک رهبر معنوی باقی‌ بماند .چنان که دیدیم آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران با ایراد خطبه ای به زبان عربی‌ این رهبریت را برای شیعیان یمن به منصه ظهور میگذارد.چشم اسفندیار صلح در خاور میانه تیریست که اسرائیل رها کرده و ایران نمک به این زخم میپاشد چرا که با برقراری صلح در منطقه اتحاد اعراب بیش از پیش ایران را در آب‌های جنوب به عقب می راند. ایران میکوشد با کمک‌های هنگفت مالی‌ به جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس), دولت احتمالی آینده فلسطین را به متحد بی‌ چون و چرای خود تبدیل کند. تشکیل یک دولت مستقل از طرف رقبای آن که البته مؤسسینش رابطهٔ خوبی با ایران ندارند دست ایران را از دخالت به امور سیاسی عرب کوتاه می‌کند و این همان اتفاقیست که نقش ایران را در منطقه کمرنگ می‌کند. به طوریکه فوزي برهوم، سخنگوي حماس در موضع انتقادي خود اقدام رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين در رفتن به سازمان ملل را يك‌جانبه و تبليغاتي خواند همچنان که پیشتر احمدی‌نژاد طی سخنانی روز جمعه ۳ سپتامبر به مناسبت روز قدس گفته بود که سرنوشت فلسطین با مقاومت مردم فلسطین در برابر اسرائیل تعیین می‌شود.
واینگونه ایران کماکان در صحنه‌های بین‌المللی بر طبل جنگ میکوبد.

Nazi Mattani

خلاصیخلاصی را بخواه ، هر جا که هستی
سرت بالا بگیر ، هر جا که هستی
خلاصی را ببین دوستم ، عزیزم
خلاصی راه پیشرفت است ، عزیزم
خلاصی از مذاهب ، از جنایت
خلاصی از بَدان ، جنگ و جنایت
خلاصی را گرفتی ، ای عزیزم
ببر دستان به ریشه ، این موثر
خلاصیدی و ساختی ، راه خود را
همین راهت ، بتکثیران ، عزیزم


Bahman Moradian Pey
Date :20/sep/2011
Time :04:30AM
Sheffield /United Kingdom

نازنینِ من


توئی گرما دِه به خورشید
توئی آن بال کبوتر
توئی آن صدای بارون
وسط دشت دل من

توئی آن شبنم و بارون
توئی بوی عطر تِرمه
تو که پیچیدی به ذهنم
توئی آن عطرای بارون
تو لیلیوم
توئی لاله
توئی آن نوای دل ناز
توئی شیپورِ دلِ من

گرمای دست مَنی تو
گرمای قلب مَنی تو
گرمای قلبتو دادی
تو به چشمای دل من

نازنینم
نازنینم
تو مثل علم و حقیقت
تو وجودِ من نشستی
داره کم کم ، باورم می شه که باید
برا من ، بمونی نَم نَم


Bahman Moradian Pey
Date :27/sep/2011
Time :02:30AM
Sheffield /United Kingdom