برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۱۰/۲۷

باز هم ترکیه و باز هم نارضایتی و باز هم نقض حقوق انسانی.


به نام هویت انسانی

باز هم ترکیه و باز هم نارضایتی و باز هم نقض حقوق انسانی.

همه روزه ارتباط با پناهندگان نفس کشیدن را برای ما سخت می کند ، هق هق آنان هق هق ماست ، دل نگرانی آن عزیزان ، به مساوات استرس و نگرانی من و ماست !

شرایط بد و اسفبار پناهندگان در اطراف ایران باعث شده ، که عملا گروه های فعال حقوق انسانی ، نگاه ویژه ای به این نقطه از زمین داشته باشند.

کشوری مثل ترکیه که انبوه زیادی از پناهندگان ایرانی را در خود جای داده ، رفتارهای اجرایی دولت وقتش ، باعث شده که تک تک آن عزیزان ، از شرایط خوب محروم باشند ! هر چه از سمت آنان ارسال می شود ، خون بارگی و درد و نقض وسیع حقوق بشر است !

پس از ارتباط با آنان سردرگمی و استرس حاصله ، تا چندین و چند ساعت ، لرزه به وجود هر جنبنده ای جاری می کند.

هیچ آبژکتیوی نمی توان یافت ، جز حکایت از یک درد خود خواسته ! حکایتی که پس از اجرای ، فعالیت های انسانی ، در سیستمی که بویی از انسانیت نبرده است ! همه ی ما پس از دفاع و فعالیت علیه ، جمهوری ارتجاعی اسلامی به ناچار خانه به دوشی تنها گزینه ای بود که باید انتخاب می کردیم !

هر کس به نوعی با این تراژدی در نبرد بوده و هست ! پس از عبور از مسیری طولانی و دشوار ، به سرزمینی پا گذاشتیم که ابتدا خوشحالی نصیب مان شد ، که جانمان حفظ شده و همان دقایق ابتدایی همه چیز برایمان رنگی بود ! ولی با گذشت زمان ، ماه از پشت ابر بیرون آمد و همه چیز هویدا شد ! کشوری که سازمان ملل در آن پایگاه دارد ، به راحتی نقض حقوق انسانی می کند ! بی آنکه کسی زیر سوالش ببرد ! سازمانی همچون "یو ان اچ سی آر" به راحتی خط کشی می کند و زیر این خط کشی ها انسان ها را می فشارد ، بی آنکه چرائی مساله نگاه کند !

آیا باید این چنین باشد ؟

مطالعه قوانین و حقوق پناهندگان و پناهجویان ، و مشاهده ی رفتارهای "یو ان اچ سی آر" و رفتار دولت وقت ترکیه ، شَک هر انسان را بر می انگیزد ! می توان به راحتی به پارادوکس های فراوان انگشت گذاشت !

رفتارهای "یو ان اچ سی آر" و دولت وقت ترکیه مکملی شده که پناهندگان و پناهجویان ، هر ثانیه را با زجر دنبال کنند ! تاخیر و اسلو حرکت کردن "یو ان اچ سی آر" خود می تواند فشارها را بر زندگی پناهندگان و پناهجویان صد چندان کند ، که متاسفانه دیگر از صد چندان هم فراتر رفته و خود بعضا باعث فروپاشی ذهنی و خانوادگی آنان شده است ! محرومیت پناهندگان از خدمات اجتماعی و فشار بر روی ذهن پناهندگان دیگر موانعی است که دولت ترکیه در حال اجرای آن است !

محرومیت از کار و متحمل شدن هزینه های سنگین مثل هزینه ی اجاره ی مسکن و خوراک روزانه بر سختی و ستم بر روی آنان می افزاید !

نداشتن و یا بعضا هوای گرم و مواد سوختی هم بر سرمای کانون گرم خانواده و ارتباط بین افراد ، تاثیر مستقیم گذاشته است !

موضوعی به اسم پول خاک که دولت ترکیه به عنوان اهرمی استفاده می کند ، تبدیل به بایدی شده ، که اگر پناهندی نپردازد ، از سفر و جا به جایی به کشور سوم محروم می شود !

همه و همه ی این سختی ها باعث شده که پناهندگان خود را در فضائی دردناک توصیف کنند ! تمامی این موارد از زبان یکی از فعالین سیاسی ، که در این یکی دو سال اخیر ، خانه به دوش شده ، بازگو شده است !

نام او آیسان میرابیان است و در حال حاضر در دل سختی است و هر روز را با نگرانی دنبال می کند !

آیسان و آیسان ها ، نمادی از سرسختی برای ما هستند ، و از تمامی گروه های فعالین حقوق انسانی ، در خواست همیاری و همکاری دارند و من و ما باید سعی کنیم ، صدای پناهندگان باشیم.

و نگذاریم که آنان خود را تنها فرض کنند .

به امید روزی که این تگ خانه به دوشی از تمام دایره المعارف ها پاک شود و شاهد جهانی باشیم که همه در کنار هم و با صلح صفا و صمیمیت زندگی می کنند..

با مهر

بهمن مرادیان پی