برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰/۱۱/۳۰

بهمن مرادیان پی : میزگرد در مورد انقلابات و اعتراضات جهانی در برنامه ی 25 ثانیه


بهمن مرادیان پی : میزگرد در مورد انقلابات و اعتراضات جهانی در برنامه ی 25 ثانیه


فرستادن به ایمیلچاپ
Share


bahman moradian

میزگرد در مورد انقلابات و اعتراضات جهانی در برنامه ی 25 ثانیه


با توجه به جاری بودن انقلابات خاورمیانه و شمال افریقا و نیز اعتراضات جنبش "99 درصدی ها" و جنبش "اشغال Occupy" که در شماره های قبلی ما گزارشاتی از آخرین موقعیت و تحولات این اعتراضات که بر علیه نظام سرمایه داریست را منتشر کرده ایم و برای جوانان و جامعه ایران که در آستانه تحولات و انقلاب عظیمی ست مناسب دیدیم که در جریان آنچه بین فعالین و سازماندهندگان این جنبشها میگذرد قرار بگیرند. پیاده کردن این میزگرد توسط بهمن مرادیان پی صورت گرفته است.ج.ک.

سلام، من کیریس برنز هستم ، به برنامه 25 ثانیه خوش آمدید. در این برنامه به قلب یکی از موضوعات خبرساز نزدیک می شویم، و از دست اندرکاران، می خواهیم که در 25 ثانیه به پرسش های مطرح شده ما پاسخ دهند :تظاهرکنندگان در جریان انقلابات خاورمیانه و شمال افریقا حاکمان را سرنگون کردند و در ادامه وال استریت و خیابان های بسیاری را در امریکا اشغال کردند ، آنها در جریان بحران اقتصادی نیز در اروپا با خشمی برانگیخته دست به تظاهرات زدند و خواستند تا صدایشان شنیده شود .این نسل را نسل Y می نامند .این نسل در ده های 1980 و 1990 کودکیش بوده و یا به دنیا آمده و می خواهد دنیا را تغییر دهد و با اینترنت و ماهواره بزرگ شده و از نظر اطلاعات فنی، از نسل قبلی خود یا نسل X زرنگ تر است، به رسانه های سنتی باور ندارد و خود را با شبکه های اجتماعی توانمند کرده است. در یادگیری و مهارت سریع است .چرا 25 درصد از این نسل در اسپانیا بیکار است؟ ابتکار و خلاقیت آن چگونه می تواند بروز کند؟ آنها چگونه دنیائی می خواهند و چه نقش سیاسی در اروپا و دیگر کشورها بایستی داشتند باشند؟ در این برنامه آملیا آندره دوتر ، 24 ساله و جوان ترین عضو پارلمان اروپا در بروکسل با ماست ، که قبلا در دانشگاه ریاضی خوانده و به عنوان نماینده حزب "دزدان دریائی" در سوئد انتخاب شده است. همچنین در اینجا در بروکسل ، میگل آنگیل با ماست که در جنبش معروف به "خشم" شرکت داشته و در زمینه ی حقوق سیاسی و دفاع از حقوق زنان کار می کند. و از ژنو گرونیمو کارلورن رئیس "بنیاد اجتماعی جوانان" ، وابسته به اتحادیه اروپا با ماست ، که یکی از شکل دهندگان فرمول جهانی اقتصاد است و از کار آفرین های با استعداد است.همه شما خوش آمدید به این برنامه!

اجازه بدهید پرسشی را با همه ی شما مطرح کنم و ابتدا با آملیا آندره دوتر شروع کنم :نسلی را که نسل Y می نامیم را چگونه می بینید ، آنها با نسل X و با نسلی که هنوز کودک هستند متفاوت هستند؟

آملیا آندره دوتر :نسل Y ، در یک دنیا جهانی شده رشد کرده که ، با دنیای دو نسل دیگر متفاوت است . اما ارتباطات جهان را آنقدر به هم نزدیک کرده است که می بینیم ، جنبش های اعتراضی به همه جا گسترش یافته و می بینیم مردم بسیاری در فراسوی مرزها در آن شرکت می کنند.

بسیار خوب آملیا به سراغ میگل می رویم :شما چگونه می بینید ؟

میگل آنگیل :من فکر می کنم ما نسلی هستیم که بیشترین بها را به خاطر این بحران می پردازیم و هیچ گونه امکان مشارکت با معنایی، برای تغییر شرایط نمی یابیم، به همین خاطر به خیابان ها می رویم تا بگوییم این شیوه کار نمی کند.

بسیار خوب گرونیمو کارلورن شما این مساله رو چگونه می بینید ؟ مردم در خیابان هستند ، نسل جدید هم، همین طور ، شما چه تفاوتی در این نسل با نسل قبلی می بینید ، که بعضی از آنها هم به خیابان آمده اند؟

گرونیمو کارلورن :نسل Y پرسش را به این گونه مطرح می کند ، که دیگر نیاز نداریم ، مردم را مورد خطاب قرار بدهیم و بگوییم شما مقصر هستید، ما از خودمان می پرسیم که نحوه ی مشارکت ما چگونه می تواند باشد؟ چگونه می توانیم، تغییراتی را که می خواهیم، انجام دهیم؟

بسیارخوب میگل آنگیل شما به عنوان یک شرکت کننده در جنبش خشم ، چگونه می خواهید جهان را تغیییر دهید؟ پرسش های زیادی در زمینه ی فرهنگی ، سیاسی، زیست محیطی و اقتصادی مطرح هستند ، چگونه می خواهید، تغییر ایجاد کنید؟

میگل آنگیل :اول از همه نیاز داریم تا تشخیص خودمان را ، در مورد سیاست های سنتی ، مطرح کنیم و این که نظریه ی اکثریت های تناوبی در سیاست دیگر کار نمی کند ، ما می خواهیم به توسعه، نوع مشارکتی دموکراسی سیال و قابل انتقال دست یابیم و حرفی برای گفتن داشته باشیم.

بسیار خوب میگل، اجازه بدهید برویم سراغ آملیا آندره دوتر .شما یک سیاستمدارید و سخن از سیاست است .

آملیا آندره دوتر :آنچه ما واقعا در نهادهای سیاسی نیاز داریم، شفافیت و چشم انداز روشن تر در مقابل تصمیم گیریهای سیاسی است ، در حالی که، قوانین و شرایط جغرافیائی، متمرکز هستند و در حال حاضر با مقررات جهانی و مقررات اروپایی و کشوری و محلی رو به رو هستیم! به ساده کردن آنها نیاز داریم .حتی در یک دموکراسی مشارکتی اگر شهروندان چشم اندازی نداشته باشند، چگونه می توانند ، تاثیرگذار باشند؟ به نظر من حقیقت این است .

بسیار خوب ، گرونیمو کارلورن ، شفافیت نکته ی کلیدی است و یا مساله ی دیگری را برای تغییر جهان مهم می دانید؟

گرونیمو کارلورن: من آن چیزی را که آملیا گفت را ادامه می دهم، ما فقط نیاز شنیده شدن صدایمان را نداریم، به داشتن جایگاهی برای شرکت عادلانه درتصمیم گیری ها نیز، نیازمندیم، همچنین نباید منتظر دعوت باشیم، بلکه باید جایگاه مان را خودمان ایجاد کنیم .

بسیار خوب برای ایجاد این جایگاه شما تا اندازه ای در شبکه های مجازی این کار را کرده اید و میگل آنگیل از شبکه های اجتماعی برای این کار استفاده کرده است ، شما قدرت اینترنت و شبکه های اجتماعی را برای استفاده ی مردمی نظیر خودت را چگونه می بینید؟

میگل آنگیل :در مورد پرسش اول شما باید بگویم که نسل کنونی همه ی اطلاعات خود را از احزاب سیاسی و اتحادیه های صنفی دریافت نمی کند ، با ارتباطاتی با شبکه های افقی مانند ایمیل و فیس بوک داریم که روند مشارکت دیگری را ایجاد می کند ، که متفاوت است با این که همه ی مردم گرد هم آیند و درباره ی آینده کنند و مثلا از شما هم دعوت کند که در تصمیم گیری هم شرکت کنید .

آیا از محدودیت این شبکه های اجتماعی ناامید نمی شوید ؟ شما از شبکه ی افقی ارتباطات حرف می زنید و از نه مساله ی رهبری، آیا این واقعا کافی است، یا اینکه شبکه های اجتماعی برای ترجمه و یا انتقال سخن مردم به قدرت سیاسی دچار محدودیت نیستند ؟

میگل آنگیل :خوب این فقط یک ابزار است ، آنچه ما نیاز داریم ، ترجمه و انتقال این ارتباطات به عرصه ی سیاست است و چنین سیاستی می تواند یک جایگزین واقعی باشد.

بسیار خوب ، چگونه انجام می دهید ؟

میگل آنگیل :در سطح جهانی بزرگترین اقدام بین المللی کردن جنبش است و ما این را در جنبش اشغال وال استریت دیدیم ، ما آگاهی بخشی به مردم را پیش می بریم ، همان طور که دید تظاهرات ، ما در 15 اکتبر در ، 1000 شهر به خیابان ها کشیده شد، ما چنین شبکه هایی را ایجاد می کنیم .

اجازه بدهید سراغ آملیا آندره دوتر برویم ، ما اکنون در ادامه بحران اقتصادی هستیم ، نسل Y خود را در آن چگونه می بیند ؟ تا چه اندازه خود را مقصر می داند ؟ و چگونه خود را تطبیق می دهید ؟

آملیا آندره دوتر: من همیشه بحران اقتصادی را به عنوان موقعیتی برای توسعه ای برای آینده ی اروپا دیده ام که می تواند یک چهار چوب، عملی برای حل بحران اقتصادی ایجاد کند ، مانند آنچه در اروپا و در سال 2008 در ایسلند اتفاق افتاد. فکر می کنم در بین جوانان تمایلی ، در این رابطه وجود دارد .

بسیار خوب گرونیمو کارلورن شما در سازمانتان با افراد زیادی از نسل Y سر و کار دارید ، این نسل را هنگام کار چگونه می بینید ؟

گرونیمو کارلورن: من باور دارم که جایگاه آنها مهم تر می شود و ما تلاش می کنیم که جوانان درخلال تحصیلاتشان با طرح های اجتماعی در ارتباط با محیط ، بیشتر درگیر شوند ، تا بتوانند ، تجربیات و مهارت هائی به دست بیاورند ، مسئولیت بپذیرند و شغلی را که می خواهند بیابند .

بسیار خوب، میگل آنگیل بعضی مشاغل در برابر نسل جدید بسیار محتاط هستند و مساله حفاظت سطح بالا و صرف انرژی و تولیدات سطح بالا را مطرح می کنند، پاسخ شما به این انتقاد چیست ؟

میگل آنگیل :واقعیت این است ، که برای تغییرات محیط کار ما نیاز به حل مسائل بزرگ تری در سطح جهان داریم، شرکت های بزرگ مالیاتی کمتری می پردازند، در جایی که باید مالیات بپردازند، با زیان بیشتری، روبروی می شوند ، باید تجارت ، بین المللی نظم تازه ای بیابد .

آملیا آندره دوتر آیا امیدوارید که اتحادیه ی اروپای می تواند به نسل Y چشم اندازی برای یافتن و شانس شغل بدهد ؟

آملیا آندره دوتر: آنچه ما نیاز داریم بین المللی کردن، بیشتر ارتباطات و همبستگی بیشتر در سطح اروپا است .

منظورتان چیست و چگونه می توان آن را انجام داد ؟

آملیا آندره دوتر :ما باید بتوانیم ، سیاستمداران را و نیز دولت های ملی را در بروکسل وادار کنیم که در قبال تصمیمات سیاسی اشان پاسخ گو باشند، سال گذشته در رویاروئی با بحران اقتصادی، درگیر بی عملی شدند .

و آخرین سوال! گرونیمو کارلورن شما نسل Y را بسیار آرمان گرا می دانید ، چگونه می توان بدون بیان آرمان ها آن ها دست یافت؟

گرونیمو کارلورن :فکر می کنم، پرسش اولیه ی شما این بود که چه چیزی ما را، نسبت به نسل قبل متفاوت می کند، فکر می کنم ما این آرمان گرائی را حفظ کرده ایم، زیرا هنوز ما به آرمان هایمان خیانت نکرده ایم .

ما می توانیم برای هر فردی راه متفاوتی، را برای مشارکت بیابیم، به ویژه در اتحادیه ی اروپا، که بیشتر به آن نیاز است .

آملیا آندره دوتر: فکر می کنم زمانی که مساله ای را خصوصی می بینیم ، بیشتر نیاز به تفاهم و سازش داریم .

بسیار خوب باسپاس از همگی شما که در این برنامه ما را همراهی کردید.

این مطلب در نشریه جوانان کمونیست 539 منتشرشده است. نشریه را از لینک زیر میتوانید دانلود کنید:

http://www.mediafire.com/?vf5x4yb1igof3bg