برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱/۰۲/۱۸

اوتیسم دینی چیست و آیا می توان آن را در دی اس ام فور یافت ؟

اوتیسم Autism


بررسی اختلالات روانی 

اوتیسم یا درخودماندگی :
دَرخودماندِگی یا اوتیسم ( Autism) نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیر طبیعی مشخص می‌شود. 
این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای انسان دشوار می‌سازد. در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری نیز در بیمارانش دیده می‌شود. در این افراد حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) پاسخ‌های غیر معمول به افراد، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر ، چاشنی کارشان است و ممکن است در حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی) نیز حساسیت‌های غیر معمول نشان دهند.
هسته مرکزی اختلال در اوتیسم، اختلال در ارتباط است.

حال اوتیسم دینی :
در خودماندگی دینی و تصور اینکه یکی در آسمان به زندگی ما نگاه می کند و همه چیز تحت فرمانش است و قبول اینکه عالم آفریننده دارد ، از نشان های اوتیسم دینی است ! این پندار می تواند در رفتارهای ارتباطی ، کلامی تاثیر منفی بگذارد !
در پاره ای از شرایط ، برای اینکه افراد دینی ظرفیت انتقاد ندارند و از حقیقت فرار می کنند ، حرکات پرخاشگرایانه و آزار دهنده ای از خود به نمایش میگذارند ، که این خود مزید بر علت است که باعث بروز مشکل می شود !
مهم ترین نکته ای که زندگی این افراد را تحت الشعاع قرار می دهد ، دلبستگی به نیستی و مقاومت در مقابل تغییر به سمت مثبت و حقیقت است ، که بعضا زندگی اشان را تباه می کند و زنجیر دینی که به دست و پایشان بسته اند ، باعث می شود که چیزهایی که باید بدانند و یاد بگیرند را ، یاد نگیرند و در خود بمانند و به یک نواخت بودن و تکرار تفکرات قبلی و الگو برداری ، بسنده کنند!

حال می توانید که این رفتارهای را کنار هم بگذارید و برای اثبات نوشته های من و ورق زدن این دست اختلالات ، به منبع اختلالات روانی مراجعه کنید .
لینک زیر حاوی دی اس ام فور آن لاین است ، برای استفاده از آن بر روی لینک ، کلیک کنید :
http://www.appi.org/PsychiatryOnline/Pages/PsychiatryOnlineGoogleAdWords.html?gclid=COnwifyh7K8CFQ0KtAodEDVn2g


با مهر
بهمن مرادیان پی