برای پیوستن به بهمن مرادیان پی در فیس بوک روی عکس کلیک کنید.

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳/۰۸/۰۳

ماه‌عسل سپاه و دولت


رابطه سپاه و دولت خيلي خوب است؛ چندي پيش سرلشكر محمدعلي جعفري در نشست خبري از رابطه خوب دولت و سپاه گفت و براي همكاري با رييس‌جمهور و دولت يازدهم اعلام آمادگي كرد. درست يك سال قبل، روحاني در بيستمين مجمع سالانه فرماندهان سپاه از اين نهاد خواسته بود «بخشي از بار دولت و البته نظام را بر دوش بگيرد».

روحاني از سپاه خواست چند پروژه ملي را برعهده بگيرد و اعلام كرد «بنده شايعاتي كه راجع به سپاه در حوزه اقتصادي مطرح مي‌شود را اصلا قبول ندارم. سپاه رقيب مردم و بخش خصوصي و مثل پيمانكارهاي معمولي نيست.

سپاه بايد پروژه‌هاي بسيار مهمي كه بخش خصوصي توان اجراي آن را ندارد، بر عهده بگيرد.» حالا فرمانده كل سپاه هم از آمادگي همكاري با دولت در عرصه سازندگي و «هر عرصه ديگر كه لازم باشد» خبر داده و به نظر مي‌رسد سپاه و دولت يازدهم به تفاهم رسيده‌اند.

نخستين بار هاشمي ‌رفسنجاني از حضور سپاه در اقتصاد و پروژه‌هاي عمراني گفت، هاشمي از سپاه خواست تا با فعاليت در حوزه ساختمان‌سازي به نوسازي سريع‌تر كشور كمك كند. قرارگاه خاتم‌الانبيا در همين دوره ساخته شد و با درخواست هاشمي، سپاه فعاليت‌هاي خود را از نظامي به سازندگي منتقل كرد. هاشمي‌رفسنجاني كه خود روزي پاي سپاه را به اقتصاد و سازندگي باز كرده بود در واكنش به فعاليت‌هاي سپاه در زمان احمدي‌نژاد گفت: «مهندسي رزمي سپاه امكاناتي از جنگ داشت كه در سازندگي كشور مي‌توانست موثر باشد و ما در آن زمان پروژه‌هايي مثل راه‌سازي را به آنان داديم؛ هم براي كشور مفيد بود و هم براي سپاه. اما حالا سپاه نبض اقتصاد و سياست خارجه و داخله را در دست گرفته و به كمتر از كل كشور راضي نيست. » اما رابطه شيرين احمدي‌نژاد و سپاه پايدار نماند و احمدي‌نژاد دولت دهم ديگر با سپاه سازگار نبود. او ابتدا از سپاه خواست تا مانند دولت، دست به فروش اموال و اختياراتش بزند و مخارج خود را تامين كند. چندي بعد هم از اسكله‌هاي نظامي سخن گفت و اعلام كرد «بايد همه مرزهاي غيرقانوني براي هر سازمان، نهاد و دستگاهي كه باشد، بسته شود، اگر كالايي امنيتي، اطلاعاتي و دفاعي است آنها هم مي‌توانند از مرز قانوني وارد شوند، هيچ وزارتخانه‌يي حق ندارد اسكله يا مرزي خارج از كنترل گمرك داشته باشد. ممكن است كالايي از پرداخت عوارض معاف باشد كه اشكال ندارد چون قانون است؛ اما معني‌اش اين نيست كه نبايد ثبت شود.»

اما فرماندهان سپاه تاكنون بارها از فعاليت‌هاي اقتصادي خود دفاع كرده‌اند؛ فرماندهان اين نهاد نظامي معتقدند حضور سپاه در اقتصاد انحصاري نيست و در واقع به حل بحران‌هاي كشور كمك مي‌كند. فرمانده سابق سپاه پاسداران نيز چندي قبل با دفاع از فعاليت‌هاي عمراني سپاه اعلام كرد «سپاه پاسداران براي كمك به دولت‌ها و كمك به ملت در سازندگي كشور از نبوغ خود استفاده مي‌كند.»

حالا نوبت به روحاني رسيده و در يك سال اخير رفتار متقابل دولت و سپاه بارها رصد شده است. روحاني از ابتدا بناي رابطه را بر پشتيباني سپاه از دولت گذاشت و سپاه هم حمايت خود از دولت را اعلام كرد. اين پشتيباني از حوزه اقتصاد هم فراتر رفته و سردار فيروزآبادي از عقلانيت، سياست و منش روحاني خصوصا در نيوريورك و مجمع سازمان ملل حمايت كرده است.

«اعتماد» رابطه اقتصادي دولت و سپاه را در گفت‌وگو با الياس حضرتي و سعيد ليلاز بررسي كرده است. الياس حضرتي با تاكيد بر حفظ شان و اقتدار نيروهاي مسلح از آنها خواسته تنها در پروژه‌هايي حضور يابند كه بخش خصوصي توان اجراي آنها را ندارد. حضرتي معتقد است روحاني سياست درستي در قبال نيروهاي مسلح در پيش گرفته و همين باعث شده مشكلي از جانب آنها نداشته باشد.

سعيد ليلاز با ديدگاه اقتصادي خود معتقد است حضور سپاه و دولت در اقتصاد به يك ميزان آسيب زا است و همان‌طور كه روحاني تلاش مي‌كند از افزايش فعاليت‌هاي اقتصادي سپاه جلوگيري كند بايد براي خروج دولت نيز مصر باشد. به گمان ليلاز خروج سپاه از اقتصاد مفيد است اما اخراج اين نهاد از پروژه‌هاي اقتصادي اقدامي غير‌ضروري است.